Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  siakanawa's Rating My Rating
1
Pretty Woman 1990,  R)
2
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
4
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
5
The Last Samurai 2003,  R)
6
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
7
Mission Impossible 1996,  PG-13)
8
The Firm 1993,  R)
9
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
10
Top Gun 1986,  PG)
11
A Few Good Men 1992,  R)
12
On Deadly Ground 1994,  R)
13
Marked for Death 1990,  R)
14
Fire Down Below 1997,  R)
15
Above the Law 1988,  R)
16
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
17
Under Siege 1992,  R)
18
Executive Decision 1996,  R)
19
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
20
Half Past Dead 2002,  PG-13)
21
Out for Justice 1991,  R)
22
Rambo 1986,  Unrated)
23
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
24
Rambo III 1988,  R)
25
Rambo V: The Savage Hunt 2011,  Unrated)
26
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
27
Commando 1985,  R)
28
Rocky IV 1985,  PG)
29
Rocky II 1979,  PG)
30
Rocky 1976,  PG)
31
Demolition Man 1993,  R)
32
No Place to Hide (Rebel) 1970,  R)
33
Cliffhanger 1993,  R)
34
The Specialist 1994,  R)
35
Assassins 1995,  R)
36
Victory 1981,  PG)
37
Rocky Balboa 2006,  PG)
38
Love and Basketball 2000,  PG-13)
39
2019 - Dopo la caduta di New York (After the Fall of New York) 1983,  R)
40
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
41
Dragon Strike (Long xiao ye) (Dragon Lord) (Young Master in Love) 1982,  PG-13)
42
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
43
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
44
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
45
The Fearless Hyena (Xiao quan guai zhao) (Revenge of the Dragon) 1979,  Unrated)
46
New Police Story (San ging chaat goo si) 2004,  R)
47
The Invincible Fighter: The Jackie Chan Story 1996,  Unrated)
48
Thunderbolt ,  Unrated)
49
The Medallion 2003,  PG-13)
50
Heart of Dragon (Long de xin) (The First Mission) 1985,  R)
51
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
52
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
53
36th Chamber of Shaolin (Shao Lin san shi liu fang) 1978,  R)
54
The Tuxedo 2002,  PG-13)
55
Supercop 2 (Chao ji ji hua) (Police Story 3: Supercop 2) 1993,  R)
56
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
57
Red Dragon 1994,  R)
58
Once Upon a Time in China: The Next Chapters 1993,  Unrated)
59
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
60
Romeo Must Die 2000,  R)
61
The Evil Cult ,  Unrated)
62
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005,  Unrated)
63
Once Upon a Time in China 1991,  R)
64
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) 1998,  R)
65
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
66
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) 1984,  Unrated)
67
Kiss of the Dragon 2001,  R)
68
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
69
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) 1994,  R)
70
Black Mask 1997,  R)
71
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
72
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
73
Fong Shi Yu II: Wan fu mo di (The Legend 2)(The Legend II) 1993,  PG-13)
74
Hero 2002,  PG-13)
75
The Warrior from Shaolin 1984,  Unrated)
76
Back in Action 1994,  R)
77
TC 2000 1993,  R)
78
Showdown 1993,  PG-13)
79
The Maintenance Man 2006,  Unrated)
80
Men and Legends 2007,  Unrated)
81
Dragon Fire 1993,  R)
82
Never Die Alone 2004,  R)
83
Speed 1994,  R)
84
Last Man Standing 1996,  R)
85
The Last Boy Scout 1991,  R)
86
The Jackal 1997,  R)
87
Hart's War 2002,  R)
88
The Siege 1998,  R)
89
Hostage 2005,  R)
90
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
91
The A-Team 2010,  PG-13)
92
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
93
Lady Dragon 1992,  R)
94
Angel Of Fury 1993,  R)
95
Martial Law II: Undercover (Karate Cop) 1991,  R)
96
China O'Brien 1988,  R)
97
China O'Brien II 1989,  R)
98
No Retreat, No Surrender 2: Raging Thunder 1989,  R)
99
Martial Law 1998,  R)
100
Outside The Law 2002,  R)
101
Bruce Lee: Path of the Dragon 1998,  Unrated)
102
Tiger Claws III 1991,  R)
103
Tiger Claws 1991,  R)
104
Lady Dragon 2 (Angel of Fury) 1993,  R)
105
Above the Law (Zhi fa xian feng) 1986,  Unrated)
106
Gong wu (Jiang Hu) (Blood Brothers) (Triad Underworld) (Left Hand) 2004,  Unrated)
107
Ngor Fu (Crouching Tiger) (Operation Undercover) (Wo Hu) 2006,  Unrated)
108
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
109
Lost Kung Fu Secrets 1978,  Unrated)
110
Fei hu (First Option) 1997,  Unrated)
111
The Killer 2006,  Unrated)
112
Universal Soldier - The Return 1999,  R)
113
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
114
Godfather 2006,  Unrated)
115
Die Hard 1988,  R)
116
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
117
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
118
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
119
Moonraker ,  Unrated)
120
Octopussy 1983,  PG)
121
Moonraker 1979,  PG)
122
For Your Eyes Only 1981,  PG)
123
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
124
Licence To Kill 1989,  PG-13)
125
Hercules 2005,  Unrated)
126
Baby's Day Out 1994,  PG)
127
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
128
From Russia With Love 1963,  PG)
129
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
130
Dr. No 1962,  PG)
131
Goldfinger 1964,  PG)
132
Thunderball 1965,  PG)
133
You Only Live Twice 1967,  PG)
134
Never Say Never Again 1983,  PG)
135
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
136
Air Force One 1997,  R)
137
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
138
Raiders of the Lost Ark ,  PG)
139
The Fugitive 1993,  PG-13)
140
Rules of Engagement 2000,  R)
141
Black Magic ,  Unrated)
142
Snakes on a Plane 2006,  R)
143
Freedomland 2006,  R)
144
A Time to Kill 1996,  R)
145
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
146
Jurassic Park 1993,  PG-13)
147
The Dark Angel 1935,  Unrated)
148
Ghost 1990,  PG-13)
149
Sister Act 1992,  PG)
150
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
151
The Player 1992,  R)
152
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
153
The Lion King 1994,  G)
154
Sarafina 1992,  PG-13)
155
Indecent Proposal 1993,  R)
156
The Juror 1996,  R)
157
King Solomon's Mines 1985,  PG-13)
158
Basic Instinct 1992,  R)
159
Basic Instinct 2 2006,  R)
160
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
161
Cold Steel 1987,  R)
162
Total Recall 1990,  R)
163
Casino 1995,  R)
164
Internal Affairs 1990,  R)
165
Runaway Bride 1999,  PG)
166
First Knight 1995,  PG-13)
167
Unfaithful 2002,  R)
168
Derailed 2005,  R)
169
Death Warrant 1990,  R)
170
Cyborg 1989,  R)
171
Nowhere to Run 2003,  R)
172
Maximum Risk 1996,  R)
173
Derailed 2002,  R)
174
No Retreat, No Surrender 1986,  PG)
175
Kickboxer 1989,  R)
176
Double Impact 1991,  R)
177
Universal Soldier 1992,  R)
178
Black Eagle 1988,  R)
179
Knock Off 1998,  R)
180
Prison Break 1938,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments