My Favorite Movies


  siaht's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
my favorite movie! soo cute. beautiful colors, photography, soundtrack, every little thing is great in this movie!
2
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
At first time I don't like it too much... but it is amazing. I can't stop watching! Great scenes about Japan.
3
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
very creative and different. awesome performances!
4
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
just the first movie that made me cry. russel crowe was perfect as john nash.
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
strange and beautiful history.
6
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
so fucking great, everybody must watch this.
7
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
usually i don't see this kind of movie, but this was a great choice. ivana baquero is a very good actress!
8
Drained (O Cheiro Do Ralo) 2006,  Unrated)
9
Good Bye, Lenin 2002,  R)
Good Bye, Lenin
amazing.
10
Das Experiment (The Experiment) 2001,  R)
11
October Sky 1999,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments