My Favorite Movies


  ShysubGirl's Rating My Rating
1
Songs From the Second Floor 2000,  Unrated)
Songs From the Second Floor
Absurd, beautiful, and funny. About a city descending into a nondescript apocalypse. I watched this film with awe and horror.
2
Secretary 2002,  R)
Secretary
I think this is one of the most romantic movies I have seen.
3
Juno 2007,  PG-13)
Juno
My new favorite movie.
4
A Clockwork Orange 1971,  R)
5
The Complete Works of William Shakespeare (Abridged) 2000,  Unrated)
6
Half Nelson 2006,  R)
Half Nelson
I saw this film a week ago, and I can't stop thinking about it. I can't quite put my finger on why. It is more character driven than plot driven. Great performance by Gosling.
7
Magnolia 1999,  R)
8
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
Funny. I was amazed at the little girl's performance.
9
Brazil 1985,  R)
10
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
Endearing and funny.
11
Garden State 2004,  R)
12
Network 1976,  R)
13
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
Classic.
14
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
15
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
16
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) 2000,  R)
17
Jude 1996,  R)
18
Y Tu Mamá También 2001,  R)
19
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
20
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
21
Titus 1999,  R)
22
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
Sandler's best. Love PT Anderson.
23
Quills 2000,  R)
24
Adaptation 2002,  R)
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
26
Gattaca 1997,  PG-13)
27
Trainspotting 1996,  R)
28
Mulholland Drive 2001,  R)
29
Donnie Darko 2001,  R)
30
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
31
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Adore it, one of my favorites.
32
The Station Agent 2003,  R)
33
Beautiful Thing 1996,  R)
34
Get Real 1998,  R)
Get Real
Loved this, made me cry.
35
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
36
It's a Wonderful Life 1946,  G)
37
Serenity 2005,  PG-13)
38
The House of Yes 1997,  R)
39
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
40
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
41
Cool Hand Luke 1967,  PG)
42
Boogie Nights 1997,  R)
43
Capturing the Friedmans 2002,  R)
Capturing the Friedmans
Very compelling. The film is not about pedephillia. It is about the decent of a family.
44
American Beauty 1999,  R)
45
Akira 1988,  R)
46
My Life in Pink (Ma Vie en Rose) 1997,  R)
My Life in Pink (Ma Vie en Rose)
Loved this, I really felt for the kid. And for the family as they struggled with what was best for thier child, while facing the bigotry around them.
47
Dogma 1999,  R)
48
Spirited Away 2001,  PG)
49
Gosford Park 2001,  R)
50
Fight Club 1999,  R)
51
Dark City 1998,  R)
52
SubUrbia 1997,  R)
53
Sing 1989,  PG-13)
Sing
One more time, I'll sing a song. There's a power in my voice that's hopeful and strong. Years from now somewhere down line, and we'll all sing one more time.

That's what a remember, and I always get it stuck in my head. I loved this movie as a kid.
54
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
A Love Song for Bobby Long
I really loved this movie. Maybe because the characters loved books, I don't know.
55
Kinsey 2004,  R)
56
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
Pleasant.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments