My Favorite Movies
| Shy422's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 4 |
The Hobbit 1978, Unrated) |
|
| 5 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 6 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 7 |
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) , G) |
|
| 8 |
The Silver Chair 1990, Unrated) |
|
| 9 |
Prince Caspian and the Voyage of the Dawn Treader (TV SHOW) 1989, G) |
|
| 10 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 11 |
Titan A.E. 2000, PG) |
|
| 12 |
March of the Penguins 2005, G) |
|
| 13 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 14 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 15 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 16 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Dudley Do-Right 1999, PG) |
|
| 18 |
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007, G)
This is a wonderful movie. One of the best "G" rated movies today. It doesn't try to dumb down the movie for kids. It doesn't need to. When I saw this with my friends, we became kids. Sure, we laughed at the tension between Molly and the accountant. We all said that we would love to work in a place like that. This movie made me laugh and, yes, cry. (Watch for the sock-monkey!) Dustin Hoffman is great as always and Natalie Portman really does a stunning job. If you want to feel like a kid again, then just go and watch this movie. You won't be disappointed. |


















