My Favorite Movies


  shpadoinkle2's Rating My Rating
1
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) 1961,  Unrated)
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly)
Felt like I had lived with the family for years once the credits rolled.
2
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Come on, what can I say that hasn't been already said? Tarantino raised the bar when his wrote and directed this film, as our foot freak Quentin brought back great dialogue in cinema that had been absent from most American mainstream movies.
3
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
A dazzling movie made by Hitchcock, which I consider to be his best work. We are brought through a mystery filled with paranoia and suspense, with Bernard Hermann involved with yet another Hitchcock-ian score.
4
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
Loved the movie!! The ending really broke me up, as well as when Luke was singing Plastic Jesus.
5
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
One of the most brilliant and captivating classic films - Sunset Blvd tells one hell of a story that can be enjoyed by all.
6
The Maltese Falcon 1941,  PG)
The Maltese Falcon
a standout film in the film noir genre, bogart delights the viewer with his politically incorrect acting style with both charm and humor.
7
The Third Man 1949,  Unrated)
8
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
9
L'Avventura (The Adventure) 1960,  Unrated)
10
Rear Window 1954,  PG)
11
The Toxic Avenger 1985,  R)
12
The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie 1989,  R)
13
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV 2000,  R)
14
Terror Firmer 1999,  R)
15
Class of Nuke 'Em High 1986,  R)
16
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
17
Michael Clayton 2007,  R)
Michael Clayton
The Oscar-worthy performance of George Clooney brings out the excellent and original script that has the flavor of the classics that will go down in movie history. Maybe not in box office records, but a story that brilliantly brought to our attention by excellent writing, acting, and directing.
18
Persona 1966,  Unrated)
Persona
It will probably take a couple times of watching this film to get my own interpretation of the story. Like other Bergman films, I always feel in tune with the characters and the story, and this story truly haunted me.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments