My Favorite Movies
| shoushudave's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 2 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 3 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 4 |
The Karate Kid 1984, PG) |
|
| 5 |
Backdraft 1991, R) |
|
| 6 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 7 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 8 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 9 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 10 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 11 |
Glory 1989, R) |
|
| 12 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 13 |
The Great Raid 2005, R) |
|
| 14 |
Bloodsport 1986, R) |
|
| 15 |
Proof of Life 2000, R) |
|
| 16 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 17 |
A River Runs Through It 1992, PG) |
|
| 18 |
Seven Years in Tibet 1997, PG-13) |
|
| 19 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 20 |
The Waterboy 1998, PG-13) |



















