My Favorite Movies
| shortie4eva's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 2 |
Secondhand Lions 2003, PG) |
|
| 3 |
Hoot 2006, PG) |
|
| 4 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 5 |
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004, PG) |
|
| 6 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 7 |
Swing Vote 2008, PG-13) |
|
| 8 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 9 |
Enchanted 2007, PG) |
|
| 10 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 11 |
Evan Almighty 2007, PG) |
|
| 12 |
Mr. Holland's Opus 1995, PG) |
|
| 13 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 14 |
Spirited Away 2001, PG)
it was really good, but really weird, just in the way that it was a spirit bath house and stuff, but it is a different culture. if you don't have easily scared younger siblings i would recommend it. (trust me, you don't want little siblings whimpering while you're trying to watch. i know from experience.) |
|
| 15 |
Bedknobs and Broomsticks 1971, G) |
|
| 16 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 17 |
Ratatouille 2007, G) |

















