Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  shootmybaby's Rating My Rating
1
Godzilla: Final Wars 2004,  PG-13)
Godzilla: Final Wars
a true tribute to 50 years of giant lizards stomping the hell out of tokyo!
some people don't see the point in films like this, where CGI is replaced by a guy in a giant lizard suit... these people need to understand that they're taking it too seriously. it's pure excitement, and if you want something beleiveable stay away from science fiction in general.

also a very important film because it shows how crap GINO really is, the fight lasts about 30 seconds! i felt it was truly a statement to how godzilla is a japanese franchise and naturally the japanese can pull it off the best
2
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection)
this is my favorite martial arts film... THEY'VE GOT THE GOD DAMN NAME WRONG!

but i is a truely good film. the best bruce lee film. and the best martial arts film full stop.
3
Highlander 1986,  R)
Highlander
SOME KIND OF MAGIC! i like this film a lot, its kinda cheesy, but its still got some great fighting, and an incredibly exiciting insight to how being immortal isn't really that good an idea.
4
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
5
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei)
wonderful film! it gives an interesting look into samuri culture towards their downfall. and shows one of my favorite characters ever.
6
Saat po long (S.P.L.) (Kill Zone) 2005,  Unrated)
Saat po long (S.P.L.) (Kill Zone)
its fantastic just to see decent action for once without masses of wires. its a truely good martial arts film using the actual skills of the combatants.
7
The Shining 1980,  R)
The Shining
FANTASTIC FILM! FANTASTIC BOOK! you can look into this so much. its so much more than a man going insane and killing his family. it looks into the white man destroying the old ways, obviously looks into psychic ability, and also into the evolution of madness... and some funky demons... when will the next torrence go to the hotel? only time will tell...
8
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
FANTASTIC FANTASTIC FILM! YOU MUST SEE IT!
9
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
masterpiece of a movie! masterpiece of a book! my personal favorite film!
10
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
WE'RE THE KNIGHTS OF THE ROUND TABLE! WE DANCE WHENEVER ABLE! WE DO ROUTINES AND CHORUS SCENES WITH FOOTWORK INPECCABLE! WE DINE WELL HERE IN CAMALOT WE EAT HAM AND JAM AND SPAM A LOT! DODODODODODODODO...... i love this film! i prefer it to other python works. and i still love them muchlyful too! its hilarious, and clever but yet can still be crude and insane.
11
Akira 1988,  R)
Akira
THE BEST ANIME FILM EVER! no seriously, most of the decent anime today would not exist were it not for akira, it was one of the first anime films above a U rating that became popular in the west.
12
Halloween 1978,  R)
Halloween
truely good film, john carpenter you are our lord! its a good scary film, doesn't even have too much blood! but is just frightening, which makes it incredibly good compared to similar films like friday the 13th
13
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
an incredibly interseting movie; quite funny, a lot of intrigue... and it's rather good sci-fi... also the animation style is incredbly interesting too. seeing bob/fred doubt who he really is... is truly interesting as a concept

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments