My Favorite Movies


  shootinska's Rating My Rating
1
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
Fireworks (Hana-bi)
Probably my favourite of all Kitano's films
2
Sonatine 1993,  R)
3
Kikujiro 1999,  PG-13)
Kikujiro
Hilarious yet depressing
4
Reservoir Dogs 1992,  R)
5
Izo 2004,  Unrated)
Izo
I honestly love this film. It's strange, excessively violent and I may not understand the true meaning behind it (that is if you think it has one), but I can't get enough of it.
6
Happiness 1998,  NC-17)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Rushmore 1998,  R)
9
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
10
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Classic

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments