My Favorite Movies


  shokwave1's Rating My Rating
1
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Just as good as the first, sometimes even better I think.
2
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Ford and Connery and great!!
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Adventure, excitement, humor; thy name is Jones.
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of the Star Wars movies and do you wanna know why? George Lucas didn't direct it. Wow!!
5
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Best of the newest three, dark.
7
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
8
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
What I wouldn't give to have been there when these first came out. They don't make them like this anymore.
10
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Intense, incredible, all around great movie. Perfect for testing your theater system!!
11
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
One of my top favorites. Smart and suspenseful, dark, makes you think (for yourself even).
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
An instant classic, everything you expected.
14
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Great 2nd effort, instant action.
15
X-Men 2000,  PG-13)
16
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
17
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
Much better than the first. Everything you would expect from the comics.
18
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
Another somewhat obscure favorite of mine. Defines the time period, reflects the future but with a different medium. Watch and you'll understand.
19
Back to School 1986,  PG-13)
20
The Bounty 1984,  PG)
21
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
Right alongside Braveheart as one of Mel's finest achievements before and behind the cameras.
22
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
A long sit be sure this movie is, but none compare in action and heart as this tale does. Did I mention it won best picture?
23
Patriot Games 1992,  R)
24
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
25
The Fugitive 1993,  PG-13)
26
Witness 1985,  R)
27
Pale Rider 1985,  R)
28
High Plains Drifter 1973,  R)
29
Hang 'em High 1968,  PG-13)
30
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
31
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
Incredible movie, the kind you can watch over and over.
32
Saving Private Ryan 1998,  R)
33
A Song Is Born 1948,  Unrated)
A Song Is Born
Fell in love with Virginia Mayo in this, thankfully she's done several movies with Danny Kaye and they're all good. All the musicians are an added treat.
34
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
35
Rear Window 1954,  PG)
36
Dial M for Murder 1954,  PG)
37
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
38
Superman 2005,  Unrated)
39
Batman Begins 2005,  PG-13)
40
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
41
Sin City 2005,  R)
42
Memento 2000,  R)
43
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Beyond brilliant, beyond ground breaking. Instant classic.
44
Mallrats 1995,  R)
45
Comic Book Superheroes Unmasked 2003,  G)
46
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
47
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
48
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
49
Rush Hour 1998,  PG-13)
50
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
51
Stripes 1981,  R)
52
The Fifth Element 1997,  PG-13)
53
Great Expectations 1998,  R)
54
High Fidelity 2000,  R)
55
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
56
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
One of the best Pixar movies to date.
57
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
lifelong fan and not stopping anytime soon. see it for yourself.
58
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Top films of all time, compelling and symbolic. Don't miss it.
59
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
Joe Versus the Volcano
Something about this movie just makes me happy.
60
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
Takes me to a place I've always wanted to be, Christmas in Vermont. Classic all should see.
61
Mr. Deeds Goes to Town 1936,  Unrated)
Mr. Deeds Goes to Town
Another Capra classic. Far superior to the more comical re-make. Still funny but full of true heart and emotionally uplifting performances. Not to be missed.
62
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The best super hero movie ever, the best movie of the year so far. Incredible acting. Will be seeing again in theaters.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments