My Favorite Movies


  ShockSystem's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
This film is one of the best cinematic creations ever. The story and filming are timeless and stand up to modern cinematography though filmed almost thirty years ago. It has a unique style that was later copied throughout modern film in the sci-fi genre. This is a very dark tale that pulls no punches about paranoia and death.
2
Alien 1979,  R)
Alien
One of the best sci fi / horror films ever created - This film still stands up to today's standards yet it was filmed 30 years ago. This film will scare you. This film starts the way for one of the best known female protagonists ever. Dark cinematography, great pacing, outstanding acting and revolutionary special effects.
3
Aliens 1986,  R)
4
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
One of the all time best Action Adventure / Drama films ever made. This film is powerful, graphic and well put together. Jean Reno delivers a well played extremely adept assassin with simple quirky tendencies. Gary Oldman puts on a perfectly played drugged up sleezebag DEA agent on the take a capable of murder. Natalie Portman's well acted character must overcome the death of her family by learning to dispense both death and love from the hired killer next door. This rates as one of my top ten films ever made. Luc Besson Director of La Femme Nikita (American Remake - Point of no return), The Fifth Element delivers a outstanding, memorable film.
5
Heat 1995,  R)
Heat
This is one of the best action / heist movies off all time. Top notch acting, top class writing, paced well, action packed and well filmed. This all star cast film used silence and on set sound to amplify the intensity of one of the best shoot out scenes over made.
6
Apollo 13 1995,  PG)
7
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
8
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
One of the best put together Hitchcock style modern films. This will be a classic. Performances are top notch and he filming is great. A must see movie.
9
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Revolutionary special effects and new story style win over Keanu's stiff and sub par acting - Half star loss for casting him. This movie set a new standard for visual style that has been copied endlessly now.
10
Full Metal Jacket 1987,  R)
11
Saving Private Ryan 1998,  R)
12
Training Day 2001,  R)
13
Road to Perdition 2002,  R)
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
One of the best. Read the book as well. A classic must watch film.
15
Unbreakable 2000,  PG-13)
16
The Fifth Element 1997,  PG-13)
17
Gattaca 1997,  PG-13)
18
Schindler's List 1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments