My Favorite Movies


  shnybubble's Rating My Rating
1
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
a truly beautiful story. You'll be rooting for billy the whole way through and want to dance in the end!
2
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
the most romantic love story ever created!
3
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
I loved this thriller! Rachel and Cillian are an electric match!
4
The Game 1997,  R)
The Game
absolutly thrilling that keeps you guessing the whole time!
5
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
the twists and turns with a surprise ending!
6
Good Will Hunting 1997,  R)
7
For Love of the Game 1999,  PG-13)
8
The Family Stone 2005,  PG-13)
9
Only You 1994,  PG)
Only You
This was my all time favorite movie for the longest time. There isn't one part you hate. It was so well done, and the casting was perfect and it's in Italy!
10
Shining Through 1992,  R)
Shining Through
my favorite love story. I don't like the damsel in distress--she's strong, but still a bit vulnerable--like me. plus, I'm fascinated by WWII
11
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
one of the best romantic comedies I've seen in years. Jude actually plays an upstanding guy, unlike Alfie.
12
The Princess Bride 1987,  PG)
13
Pride and Prejudice 2005,  PG)
14
It Happened One Night 1934,  Unrated)
15
Moon Over Miami 1941,  Unrated)
Moon Over Miami
My first musical I could remember and still one of the best! I loved the dresses too!
16
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
a gorgeous movie. She is the epitome of what a lady should be and I love rex harrison!!
17
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
again, audrey hepburn is beautiful, especially in the roman background! Gregory Peck and his distinctive voice. A fun movie.
18
The Pirates of Penzance 1983,  G)
The Pirates of Penzance
a childhood favorite!
19
Holiday Inn 1942,  Unrated)
Holiday Inn
my all time favorite christmas musical! It even tops white christmas--trust me! also the first movie to feature the song "white christmas"
20
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
a classic--how could you not love it!?
21
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
22
The Mummy 1999,  PG-13)
23
Batman Begins 2005,  PG-13)
24
Superman Returns 2006,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
amazing, enough said
26
X-Men 2000,  PG-13)
27
300 2007,  R)
28
Underworld 2003,  R)
29
Underworld: Evolution 2006,  R)
30
Oscar 1991,  PG)
Oscar
the ultimate Italian comedy!
31
Strike! (All I Wanna Do) 1998,  PG-13)
Strike! (All I Wanna Do)
cult classic! get the boys drunk and give them ipecak!
32
Romancing the Stone 1984,  PG)
Romancing the Stone
guilty pleasures! Michael Douglas was so sexy too!
33
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
34
Undercover Blues 1993,  PG-13)
Undercover Blues
one of my favorites growing up! Stanley Tucci was hilarious!
35
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
it reminded me so much of when I was in private school! The best line of the whole movie was mandy moore throwing the bible and yelling "I'm FILLED with Christ's love!"
36
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
37
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
38
The Sandlot 1993,  PG)
The Sandlot
sad to say but made me very jealous that i wasn't a born a boy,b/c they looked to be having so much more fun!
39
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
40
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
41
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
incredibly welll done. I'm enjoying them more as they get older.
42
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
one of the best family movies I've seen in a long time. All I could think of was how fun it would be to see with dad.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments