My Favorite Movies
| ShirleyGoh's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Lucky You 2007, PG-13) |
|
| 3 |
Fracture 2007, R) |
|
| 4 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 5 |
When a Man Loves a Woman 1994, R) |
|
| 6 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 7 |
A Good Woman 2004, PG) |
|
| 8 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 9 |
Unfaithful 2002, R) |
|
| 10 |
Primal Fear 1996, R) |
|
| 11 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 12 |
Angel Eyes 2001, R) |
|
| 13 |
Music and Lyrics 2007, PG-13) |
|
| 14 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 15 |
The Painted Veil 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Closer 2004, R) |
|
| 17 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 18 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 20 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 21 |
Autumn in New York 2000, PG-13) |
|
| 22 |
Laws of Attraction 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Sleeping with the Enemy 1991, R) |
|
| 24 |
Sliver 1993, R) |
|
| 25 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 26 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 27 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 28 |
Casino 1995, R) |
|
| 29 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 30 |
Last Dance 1996, R) |
|
| 31 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 32 |
Mona Lisa Smile 2003, PG-13) |
|
| 33 |
Maid in Manhattan 2002, PG-13) |
|
| 34 |
Failure to Launch 2006, PG-13) |
|
| 35 |
Basic Instinct 1992, R) |
|
| 36 |
Basic Instinct 2 2006, R) |
|
| 37 |
Fahrenheit 9/11 2004, R) |
|
| 38 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 39 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 40 |
The Piano 1993, R) |
|
| 41 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 42 |
Shall We Dance 2004, PG-13) |
|
| 43 |
Enough 2002, PG-13) |
|
| 44 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 45 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 46 |
United 93 2006, R) |
|
| 47 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 48 |
The Yards 2000, R) |
|
| 49 |
Kate & Leopold 2001, PG-13) |
|
| 50 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 51 |
Two Weeks Notice 2002, PG-13) |
|
| 52 |
Monster 2003, R) |
|
| 53 |
North Country 2005, R) |
|
| 54 |
Indecent Proposal 1993, R) |
|
| 55 |
Sommersby 1993, PG-13) |
|
| 56 |
Striptease 1996, R) |
|
| 57 |
Something's Gotta Give 2003, PG-13) |
|
| 58 |
Monster-in-Law 2005, PG-13) |
|
| 59 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 60 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 61 |
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004, R) |
|
| 62 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 63 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 64 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 65 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 66 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 67 |
Rounders 1998, R) |
|
| 68 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 69 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 70 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 71 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 72 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 73 |
New York Waiting 2006, Unrated) |
|
| 74 |
Bee Season 2005, PG-13) |
|
| 75 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 76 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 77 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 78 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 79 |
The Interpreter 2005, PG-13) |
|
| 80 |
The Shipping News 2001, R) |
|
| 81 |
Elizabethtown 2005, PG-13) |
|
| 82 |
Birthday Girl 2001, R) |
|
| 83 |
Sylvia 2003, R) |
|
| 84 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 85 |
5x2 (5 x 2: Five Times Two) 2004, R) |
|
| 86 |
Dark Water 2005, PG-13) |
|
| 87 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 88 |
Dreamgirls 2006, PG-13) |
|
| 89 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 90 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 91 |
Someone Like You 2001, PG-13) |
|
| 92 |
Under the Tuscan Sun 2003, PG-13) |
|
| 93 |
The Proposal 2009, PG-13) |
|
| 94 |
Coco Chanel 2008, PG) |
|
| 95 |
The English Patient 1996, R) |































































































