My Favorite Movies


  shinonibaku's Rating My Rating
1
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
2
Chungking Express 1994,  PG-13)
3
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
4
Bimil (Secret Tears) 2000,  Unrated)
5
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
6
Samehada otoko to momojiri onna (Shark Skin Man and Peach Hip Girl ) 1998,  R)
7
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
8
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
9
Come Drink With Me 1965,  Unrated)
10
Ai nu (Intimate Confessions of a Chinese Courtesan) 1972,  R)
11
Telmisseomding (Tell Me Something) 2000,  R)
12
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
13
The Face of Another (I Have a Stranger's Face) (Tanin no kao) 1966,  Unrated)
14
The Boxer From Shantung (Ma yong zhen) 1978,  Unrated)
15
Nana 2005,  Unrated)
16
Uzumaki 2000,  G)
17
The Red Shoes (Bunhong Shin) 2005,  Unrated)
18
Tekkaman Blade: Vol. 2 1992,  Unrated)
19
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) 2002,  Unrated)
20
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
21
Nekeddo burâddo: Megyaku (Splatter: Naked Blood) 1996,  Unrated)
22
Siwore (Il Mare) 2000,  Unrated)
23
Daisy 2006,  Unrated)
24
Black Night (Nuit noire) 2005,  Unrated)
25
Battle Angel (Gunnm) 1993,  R)
26
Cure 1997,  Unrated)
27
GTO: Great Teacher Onizuka 2005,  Unrated)
28
Suicide Club 2002,  R)
29
Ghost World 2001,  R)
30
Diabel (The Devil) 1972,  Unrated)
31
L'Important c'est d'aimer (That Most Important Thing: Love) (The Main Thing Is to Love) 1975,  R)
32
Possession (The Night the Screaming Stops) 1981,  R)
33
Queen Margot (La Reine Margot) 1994,  R)
34
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
35
Whispering Corridors 1998,  R)
36
Baunsu ko gaurusu (Bounce KO Gals) 1998,  Unrated)
37
Peppermint Candy (Bakha satang) 2000,  Unrated)
38
Acacia 2004,  R)
39
Reazione a catena (A Bay of Blood) (Twitch of the Death Nerve) 1971,  R)
40
Nowhere to Hide 1999,  R)
41
Juyuso seubgyuksageun (Attack the Gas Station) 1999,  R)
42
Ditto 2000,  Unrated)
43
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) 2001,  Unrated)
44
Swallowtail & Butterfly 1996,  Unrated)
45
Me wo tojite daite (Close Your Eyes and Hold Me) 1996,  Unrated)
46
Baptism of Blood 1996,  Unrated)
47
Vibrator 2003,  Unrated)
48
Irma Vep 1996,  Unrated)
49
Nu ji zhong ying (Bamboo House of Dolls) 1974,  Unrated)
50
Nang nak 1999,  Unrated)
51
Gasaraki 1998,  Unrated)
52
Mystics in Bali 1981,  Unrated)
53
Pembalasan ratu pantai selatan (Lady Terminator) (Nasty Hunter) (Shooting Star) 1989,  R)
54
The Queen of Black Magic 1983,  R)
55
Angel Sanctuary 2001,  Unrated)
56
Armored Trooper Votoms Stage 3: Deadworld Sunsa 2001,  Unrated)
57
Armored Trooper Votoms Stage 4: God Planet Quent 2001,  Unrated)
58
Baburugamu kuraishisu (Bubblegum Crisis) 1987,  Unrated)
59
Wicked City (Yôjû toshi) 1987,  Unrated)
60
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
61
Chôjikû yôsai Macross: Ai oboeteimasuka (Super Dimension Fortress Macross: Do You Remember Love?) 1984,  Unrated)
62
Macross 2 1992,  PG)
63
Macross Plus 1994,  Unrated)
64
Berserk 2002,  Unrated)
65
Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack 1988,  Unrated)
66
Zero Woman: Red Handcuffs 1974,  Unrated)
67
Heavenly Creatures 1994,  R)
68
Amateur 1994,  R)
69
Trust 1990,  R)
70
Dead or Alive: Hanzaisha 1999,  R)
71
Dead or Alive 2: Birds (Dead or Alive 2: Tôbôsha) (Dead or Alive 2: Runaway) 2000,  R)
72
Dead or Alive: Final 2002,  Unrated)
73
Fudoh: The New Generation 1996,  Unrated)
74
Kûga no shiro: Joshû 1316 (Death Row Girls) (Female Prisoner 1316) 2008,  Unrated)
75
Zeiramu (Zeram) (Zeiram) 1991,  Unrated)
76
Buio Omega (Beyond the Darkness) 1984,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments