Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ShiningStar43's Rating My Rating
1
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
cuteeeeeeeey





very very sweet.
2
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
sweetttttttty







cutey sweety movie
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
In a coastal North Carolinian small town in the mid 1990's, a boy from the popular but troubled undirected group of students gets busted, and for punishment, you guessed it, has to do community service activities which include the high school's spring play. This throws him in with the minister's daughter, you guessed it, the mousy seemingly awkward yet beautiful girl with an angelic heart, and she sings too. They grow hesitantly closer than their previous adversarial relationship as old bonds are tested and new awarenesses are inspired. A couple twists occur as the story concludes.
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
very romantic and sweet.
5
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
Hannah Montana: The Movie
it was a great movie, taylor swift's performance was also great in that movie... i loved miley and lucas together.... the location was very refreshing(a good country side area........ in the end when she tells the truth.... t'was the most beautiful moment !!

when i was very young i thought of going to such a refreshing area !!
6
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour 2008,  G)
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour
very good music
7
Jonas Brothers: The 3D Concert Experience 2009,  G)
Jonas Brothers: The 3D Concert Experience
their music always rocks.
8
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
very interesting
9
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
require brain
10
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
Lizzie McGuire, the blonde haired klutz/dork/loser, among other not-so-nice-things, has just graduated middle school with her best friends David 'Gordo' Gordon, and Miranda Sanchez. As a post graduation/pre high school surprise, the newly graduates, along with other friends and rivals, get to go to the beautiful Rome, Italy with the not so beautiful high school principal, Mrs.Ungermeyer. Miranda goes on a family vacation, so it's just the two friends. That's when a tiny romance begins to blossom. When they get there, the kids expect fun, romance, and in some people's cases, tons of spaghetti. What they get is a droning tour with Ungermeyer. When Lizzie meets a famous Italian pop star, Paolo, she gets a bit of fun and adventure mixed with drama and lying, when she finds out she must replace Isabella, the brunette look alike pop singer that duets with Paolo, at the Italian Music Awards. After Kate, Lizzie's rival, finds this all out and swears to keep things a secret from Ungermeyer, Gordo finds out Paolo is using Lizzie so he won't get sued. She won't believe him, yet he continues to cover for her, who knew about this since the beginning. Things get a little to out of control, and soon Ungermeyer comes to the obvious that Lizzie has been faking sick to sneak out. Gordo tells Ungermeyer that it was him sneaking around, which gets his a cozy seat on the next plane to America. But as he's getting on the plane, Isabella, who just returned from an island, is getting off a plane. She found out about Lizzie and demands her bodyguards tell her who she is. But the only one who can tell her is Gordo. Meanwhile, Matt is at home, pretending to his parents that he misses his older sister just so they can go to Rome and get her, and he can make money of the embarrassing tapes. On the plane, their parents figure out what Lizzie's trip held, and Matt must explain all he knows in a 14 hour trip. The night that Lizzie and Paolo perform, Isabella and Gordo find Lizzie getting ready backstage. They tell her everything, and now she believes them. Lizzie tells Isabella to go ahead, but Lizzie must still perform after the brunette singer states that she is not blonde, and Paolo will find an excuse to leave. So as they go on, Isabella comes up with a clever plan and tells the operators to turn up Paolo's microphone in the middle of the song, so the audience can hear his horrible voice instead of his gorgeous lipsynching. When he's caught, he runs off and tells paparazzi it was just his voice. But no one believes him, so thats the end of Paolo. Isabella introduces Lizzie as her new American friend. They start an upbeat pop duet of the original Paolo Lizzie ballad, just as Ungermeyer, the students, and Lizzie's family come in to watch her. Then Isabella leaves Lizzie to sing by herself. She tries to run off but Gordo tells her she can do it. She pretty much sums up her trip to Roma in song. The movie ends with Lizzie getting grounded, Matt being wanted out of country for blackmailing family, Kate and Ethan, the heartthrob, enjoying spaghetti, and a sweet kiss on the balcony of the hotel shared between Gordo and Lizzie.
11
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006,  PG)
12
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
i liked it more than the second one...
13
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
its a good one!
14
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
as always it should be good!
15
High School Musical 4: East Meets West 2008,  Unrated)
High School Musical 4: East Meets West
want to see this movie
16
When in Rome 2002,  G)
When in Rome
liked this movie very much.
17
Passport To Paris 1999,  G)
Passport To Paris
very sweettt!
18
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
anne looked cute in this movie!
19
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
it may be good!

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. ShiningStar43
    ShiningStar43 posted 3 years ago

    wow movies!