My Favorite Movies
| shevasregal's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 2 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 3 |
Heat 1995, R) |
|
| 4 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 5 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 6 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 7 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 8 |
The Saint 1997, PG-13) |
|
| 9 |
Alexander 2004, R) |
|
| 10 |
At First Sight 1999, PG-13) |
|
| 11 |
Casino Royale 1967, G) |
|
| 12 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 13 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 14 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 15 |
Conspiracy Theory 1997, R) |
|
| 16 |
Forever Young 1992, PG) |
|
| 17 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 18 |
What Women Want 2000, PG-13) |
|
| 19 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 20 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 21 |
Message in a Bottle 1999, PG-13) |
|
| 22 |
Revenge 1990, R) |
|
| 23 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 24 |
The Bodyguard 1992, R) |
|
| 25 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 26 |
A Perfect World 1993, PG-13) |
|
| 27 |
Tremors 1990, R) |
|
| 28 |
Hollow Man 2000, R) |
|
| 29 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 30 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 31 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 32 |
Cocktail 1988, R) |
|
| 33 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 34 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 35 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 36 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 37 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 38 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 39 |
Last Man Standing 1996, R) |
|
| 40 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 41 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 42 |
Blind Date 1987, PG-13) |
|
| 43 |
Death Becomes Her 1992, PG-13) |
|
| 44 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 45 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 46 |
Hudson Hawk 1991, R) |
|
| 47 |
The Whole Ten Yards 2004, PG-13) |
|
| 48 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 49 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 50 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 51 |
Game of Death 1978, R) |
|
| 52 |
The Rock 1996, R) |
|
| 53 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 54 |
8MM 1999, R) |
|
| 55 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 56 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 57 |
Con Air 1997, R) |
|
| 58 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 59 |
Seven Years in Tibet 1997, PG-13) |
|
| 60 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 61 |
The Mexican 2001, R) |
|
| 62 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 63 |
Troy 2004, R) |
|
| 64 |
Sleepers 1996, R) |
|
| 65 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 66 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 67 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 68 |
The Dreamers 2003, NC-17) |
|
| 69 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 70 |
Chain Reaction 1996, PG-13) |
|
| 71 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 72 |
Kiss The Girls 1997, R) |
|
| 73 |
Along Came a Spider 2001, R) |
|
| 74 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 75 |
Dreamcatcher 2003, R) |
|
| 76 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 77 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 78 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 79 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 80 |
Constantine 2005, R) |
|
| 81 |
The Replacements 2000, PG-13) |
|
| 82 |
Point Break 1991, R) |
|
| 83 |
The Gift 2000, R) |
|
| 84 |
The Watcher 2000, R) |
|
| 85 |
Speed 1994, R) |
|
| 86 |
A Walk in the Clouds 1995, PG-13) |
|
| 87 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 88 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 89 |
Romancing the Stone 1984, PG) |
|
| 90 |
The Sentinel 2006, PG-13) |
|
| 91 |
Superman 1978, PG) |
|
| 92 |
Scarecrow 1973, R) |
|
| 93 |
The French Connection II 1975, R) |
|
| 94 |
Heartbreakers 2001, PG-13) |
|
| 95 |
The Poseidon Adventure 1972, PG) |
|
| 96 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 97 |
Crimson Tide 1995, R) |
|
| 98 |
Superman II 1981, PG) |
|
| 99 |
The French Connection 1971, R) |
|
| 100 |
Extreme Measures 1996, R) |
|
| 101 |
Full Moon in Blue Water 1988, R) |
|
| 102 |
Antz 1998, PG) |
|
| 103 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 104 |
Breaking Up 1997, R) |
|
| 105 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 106 |
Singles 1992, PG-13) |
|
| 107 |
Masterminds 1997, PG-13) |
|
| 108 |
Poseidon 2006, PG-13) |
|
| 109 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 110 |
Indecent Proposal 1993, R) |
|
| 111 |
Disclosure 1994, R) |
|
| 112 |
Wisdom 1986, R) |
|
| 113 |
French Kiss 1995, PG-13) |
|
| 114 |
When a Man Loves a Woman 1994, R) |
|
| 115 |
Addicted to Love 1997, R) |
|
| 116 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 117 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 118 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 119 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 120 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 121 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 122 |
Gothika 2003, R) |
|
| 123 |
Executive Decision 1996, R) |
|
| 124 |
Poison Ivy 1992, R) |
|
| 125 |
Charlie's Angels - Full Throttle 2003, PG-13) |
|
| 126 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 127 |
Beautiful Thing 1996, R) |
|
| 128 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 129 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 130 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 131 |
Babel 2006, R) |
|
| 132 |
Babel 1999, Unrated) |
|
| 133 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 134 |
True Romance 1993, R) |
|
| 135 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 136 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 137 |
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973, R) |
|
| 138 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 139 |
Dragon: The Bruce Lee Story 1993, PG-13) |
|
| 140 |
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000, Unrated) |
|
| 141 |
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971, R) |
|
| 142 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 143 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 144 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 145 |
The Man with One Red Shoe 1985, PG) |
|
| 146 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 147 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 148 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 149 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 150 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 151 |
The Love Letter 1999, PG-13) |
|
| 152 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 153 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 154 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 155 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 156 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 157 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 158 |
Shooter 2007, R) |
|
| 159 |
The Number 23 2007, R) |
|
| 160 |
The Perfect Stranger 2005, Unrated) |
|
| 161 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 162 |
Avatar 2009, PG-13) |

































































































































































