My Favorite Movies


  sherifrofael1's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
This movie was one of the first Hollywood movies i saw, not bad but some disgusting hot scenes that was not acceptable for me then.
2
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
3
Casino Royale 2006,  PG-13)
4
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
5
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
6
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
7
Face/Off 1997,  R)
8
Derailed 2005,  R)
9
The Terminal 2004,  PG-13)
10
Munich 2005,  R)
11
The Ring Two 2005,  PG-13)
12
Little Man 2006,  PG-13)
13
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
14
National Treasure 2004,  PG)
15
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
16
Lucky Number Slevin 2006,  R)
17
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
18
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
19
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
only tried to watch it for Scarlett but then realized that she has only a minor role in it, But the movie is very good and deep, i know a friend that watched it 2 times to understand how things were going on :), good and well presented story, i liked the way Jackman is acting, every role he is doing, i think he is a different actor !!!!!!!, try to be awake while watching it as it needs some concentration.
20
The Terminator 1984,  R)
21
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
22
Going the Distance 2010,  R)
Going the Distance
new idea :))
23
The Expendables 2010,  R)
The Expendables
6000 human beings were killed in that movie, Stallone and his group finished off an army of 4000 soldiers, but to be honest you can easily believe it with no one single mistake the whole movie, those people never miss a target, but Arnold Schwarzenegger appearance was awesome and he gave away the mission to Sylvester for the sake of being president :D
24
Eat Pray Love 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments