Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Sheppard1's Rating My Rating
1
American History X 1998,  R)
2
Stick It 2006,  PG)
3
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
5
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
7
Little Miss Sunshine 2006,  R)
8
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
9
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
10
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
11
Mean Creek 2003,  R)
12
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
A good film in this day and age about high school
13
Accepted 2006,  PG-13)
14
Little Women 1994,  PG)
15
Empire Records 1995,  PG-13)
16
Black Hawk Down 2001,  R)
17
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
18
Fantastic Four 2005,  PG-13)
19
We Are Marshall 2006,  PG)
20
The Covenant 2006,  PG-13)
21
Super Troopers 2002,  R)
22
The Shawshank Redemption 1994,  R)
23
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
24
A History of Violence 2005,  R)
25
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
26
Final Destination 2 2003,  R)
27
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
28
The Breakfast Club 1985,  R)
29
Material Girls 2006,  PG)
30
Jackass: Number Two 2006,  R)
31
Saved! 2003,  PG-13)
32
Epic Movie 2007,  PG-13)
33
Pulse 2006,  PG-13)
34
Sense and Sensibility 1995,  PG)
35
Remember the Titans 2000,  PG)
36
Crank 2006,  R)
37
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
38
Sleepy Hollow 1999,  R)
39
Super Size Me 2003,  PG-13)
40
Walking Tall 2004,  PG-13)
41
Practical Magic 1998,  PG-13)
42
Final Destination 3 2006,  R)
43
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
44
101 Dalmatians 1961,  G)
45
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
46
Forrest Gump 1994,  PG-13)
47
Chicken Little 2005,  G)
48
Beerfest 2006,  R)
49
Employee of the Month 2006,  PG-13)
50
American Beauty 1999,  R)
51
Over the Hedge 2006,  PG)
52
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
53
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
54
Step Up 2006,  PG-13)
55
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
56
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
it is a tearjerker.Rachel McAdams and Ryan Gosling show great personality
57
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
58
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
59
She's the Man 2006,  PG-13)
60
Shrek 2 2004,  PG)
61
The Longest Yard 2005,  PG-13)
62
Shrek 2001,  PG)
63
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
64
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
65
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
66
School of Rock 2003,  PG-13)
67
The Green Mile 1999,  R)
68
Without A Paddle 2004,  PG-13)
69
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
70
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
71
The Perfect Man 2005,  PG)
72
Raise Your Voice 2004,  PG)
73
Holes 2003,  PG)
74
Love Comes Softly 2003,  Unrated)
75
Love's Abiding Joy 2006,  PG)
76
Love's Enduring Promise 2004,  Unrated)
77
Love's Long Journey 2005,  Unrated)
78
Sleepover 2004,  PG)
79
Eurotrip 2004,  R)
80
Down in the Valley 2005,  R)
81
The Painted Veil 2006,  PG-13)
82
All Souls Day ,  Unrated)
83
Saving Private Ryan 1998,  R)
84
The United States of Leland 2002,  R)
85
27 Dresses 2008,  PG-13)
86
Catch and Release 2007,  PG-13)
87
Stardust 2007,  PG-13)
88
Dead in the Water 2001,  R)
89
North & South 2005,  Unrated)
90
Siblings 2004,  R)
91
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
92
Raising Helen 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments