My Favorite Movies


  shenae118's Rating My Rating
1
The Players Club 1998,  R)
2
Love and Basketball 2000,  PG-13)
3
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
4
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
5
The Longest Yard 2005,  PG-13)
6
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
7
The Little Rascals 1994,  PG)
8
The Marine 2006,  PG-13)
9
Scary Movie 2000,  R)
10
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
11
Scary Movie 2 2001,  R)
12
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
13
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
14
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
15
Man's Best Friend 1993,  R)
16
The Mask 1994,  PG-13)
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
18
Set It Off 1996,  R)
19
Face/Off 1997,  R)
20
Little Man 2006,  PG-13)
21
Dunston Checks In 1996,  PG)
22
Sister Act 1992,  PG)
23
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
24
My Girl 1991,  PG)
25
My Girl 2 1994,  PG)
26
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
27
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
Yours, Mine & Ours
this was aight!!
28
In the Mix 2005,  PG-13)
29
Their Eyes Were Watching God 2005,  Unrated)
30
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
31
Hoodwinked 2006,  PG)
32
Madagascar 2005,  PG)
33
ATL 2006,  PG-13)
34
The Wiz 1978,  G)
35
The Wizard of Oz 1939,  G)
36
Disturbia 2007,  PG-13)
37
The Departed 2006,  R)
38
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
39
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
40
I Can Do Bad All By Myself 2009,  PG-13)
41
Meet the Browns 2004,  Unrated)
42
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
43
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
44
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
45
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself 2002,  Unrated)
46
The Master of Disguise 2002,  PG)
47
Armageddon 1998,  PG-13)
48
The Lottery 1996,  Unrated)
49
Aeon Flux 2005,  PG-13)
50
XXX 2002,  PG-13)
51
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003,  PG)
52
Shrek 2001,  PG)
53
Shrek 2 2004,  PG)
54
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
55
8 Mile 2002,  R)
56
American Pie 1999,  R)
57
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
58
American Pie 2 2001,  R)
59
Major Payne 1995,  PG-13)
60
Angels in the Outfield 1951,  Unrated)
61
House Party 1990,  R)
62
House Party 2 1991,  R)
63
House Party 3 1994,  R)
64
House Party 4: Down to the Last Minute 2001,  R)
65
Drumline 2002,  PG-13)
66
Angels in the Outfield 1994,  PG)
67
Flubber 1997,  PG)
68
Air Bud 1997,  PG)
69
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
70
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
71
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
72
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
73
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
74
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
75
The Pink Panther 2006,  PG)
76
She's the Man 2006,  PG-13)
77
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
78
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
79
Smokin' Aces 2007,  R)
80
The Gospel 2005,  PG)
81
Beerfest 2006,  R)
82
Click 2006,  PG-13)
83
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
84
Final Destination 2000,  R)
85
Final Destination 2 2003,  R)
86
Final Destination 3 2006,  R)
87
Freedom Writers 2007,  PG-13)
88
Friday After Next 2002,  R)
89
Half Baked 1998,  R)
90
Home Alone 1990,  PG)
91
Meet the Parents 2000,  PG-13)
92
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
93
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
94
Night at the Museum 2006,  PG)
95
Next Friday 2000,  R)
96
Queen of the Damned 2002,  R)
97
Rush Hour 1998,  PG-13)
98
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
99
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
it was good..but not 4 kids
100
The Butterfly Effect 2004,  R)
101
The Holiday 2006,  PG-13)
102
The Hot Chick 2002,  PG-13)
103
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
104
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
105
The Waterboy 1998,  PG-13)
106
Wedding Crashers 2005,  R)
107
You Got Served 2004,  PG-13)
108
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
109
First Time Felon 1997,  R)
110
With Or Without You 2005,  R)
111
The Game Plan 2007,  PG)
112
Meet The Browns 2008,  PG-13)
113
College Road Trip 2008,  G)
114
Welcome Home Roscoe Jenkins 2008,  PG-13)
115
Blank Check 1994,  PG)
116
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
117
Bad Boys II 2003,  R)
118
Beetlejuice 1988,  PG)
119
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
120
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
A GOOD MOVIE
121
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
122
Glory Road 2006,  PG)
123
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
124
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
125
Not Another Teen Movie 2001,  R)
126
She's All That 1999,  PG-13)
127
Super Troopers 2002,  R)
128
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
129
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
130
The Sandlot 1993,  PG)
131
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
132
Wayne's World 1992,  PG-13)
133
Civil Brand 2002,  R)
134
Lean on Me 1989,  PG-13)
135
Two Can Play That Game 2001,  R)
136
Romeo Must Die 2000,  R)
137
Jason's Lyric 1994,  R)
138
Crooklyn 1994,  PG-13)
139
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
140
Son of the Mask 2005,  PG)
141
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
142
Hitch 2005,  PG-13)
143
The Incredibles 2004,  PG)
144
Four Brothers 2005,  R)
145
Fat Albert 2004,  PG)
146
Booty Call 1997,  R)
147
Temptations 2000,  R)
148
Barbershop 2002,  PG-13)
149
White Chicks 2004,  PG-13)
150
Love Jones 1997,  R)
151
Free Willy 1993,  PG)
152
Coneheads 1993,  PG)
153
Friday 1995,  R)
154
Cadence 1990,  PG-13)
155
Sprung 1997,  R)
156
Ghostbusters 1984,  PG)
157
Hustle & Flow 2004,  R)
158
Throw Momma from the Train 1987,  PG-13)
159
Roll Bounce 2005,  PG-13)
160
B.A.P.S. 1997,  PG-13)
161
Honey 2003,  PG-13)
162
Last Holiday 2006,  PG-13)
163
Boyz n the Hood 1991,  R)
164
Sling Blade 1996,  R)
165
Belly 1998,  R)
166
Cooley High 1975,  PG)
167
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
168
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
169
The Perfect Holiday 2007,  PG-13)
170
Mr. Woodcock 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments