My Favorite Movies
| shchase2000's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Shirley Temple: The Biggest Little Star 1996, Unrated) |
|
| 2 |
Fort Apache 1948, Unrated) |
|
| 3 |
Bright Eyes 1934, PG) |
|
| 4 |
Curly Top 1935, G) |
|
| 5 |
Heidi 1937, G) |
|
| 6 |
The Little Princess 1939, G) |
|
| 7 |
Susannah of the Mounties 1939, PG) |
|
| 8 |
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947, Unrated) |
|
| 9 |
Dimples 1936, PG) |
|
| 10 |
Baby Take a Bow 1934, PG) |
|
| 11 |
Little Miss Broadway 1938, PG) |
|
| 12 |
Rebecca of Sunnybrook Farm 1938, G) |
|
| 13 |
The Blue Bird 1940, G) |
|
| 14 |
The Little Colonel 1935, PG) |
|
| 15 |
Since You Went Away 1944, Unrated) |
|
| 16 |
Child Star: The Shirley Temple Story 2001, Unrated) |
|
| 17 |
Poor Little Rich Girl 1936, G) |
|
| 18 |
The Story of Seabiscuit 1949, Unrated) |
|
| 19 |
The Littlest Rebel 1935, PG) |
|
| 20 |
Captain January 1936, G) |
|
| 21 |
Almost a Bride (A Kiss for Corliss) 1949, Unrated) |
|
| 22 |
Just Around the Corner 1938, G) |
|
| 23 |
Wee Willie Winkie 1937, PG) |
|
| 24 |
Little Miss Marker (The Girl in Pawn) 1934, Unrated) |
|
| 25 |
Stowaway 1936, G) |
|
| 26 |
Now and Forever 1934, Unrated) |
|
| 27 |
Our Little Girl 1935, PG) |
|
| 28 |
Stand Up and Cheer! 1934, PG) |
|
| 29 |
Young People 1940, G) |
|
| 30 |
I'll Be Seeing You 1944, Unrated) |
|
| 31 |
Hidden Hollywood 1997, Unrated) |
|
| 32 |
Miss Annie Rooney 1942, G) |
|
| 33 |
Shirley Pimple in the John Wayne Temple of Doom 2000, Unrated) |
|
| 34 |
John Wayne: King of the West 1936, Unrated) |
|
| 35 |
John Wayne: The Early Years 1993, Unrated) |
|
| 36 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 37 |
The Longest Day 1962, G) |
|
| 38 |
The Green Berets 1968, G) |
|
| 39 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 40 |
Big Jake 1971, PG-13) |
|
| 41 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 42 |
McLintock! 1963, Unrated) |
|
| 43 |
The Quiet Man 1952, Unrated) |
|
| 44 |
True Grit 1969, G) |
|
| 45 |
Stagecoach 1939, Unrated) |
|
| 46 |
The Alamo 1960, Unrated) |
|
| 47 |
The Comancheros 1961, Unrated) |
|
| 48 |
How the West Was Won 1962, G) |
|
| 49 |
The Shootist 1976, PG) |
|
| 50 |
Sands of Iwo Jima 1949, Unrated) |
|
| 51 |
El Dorado 1967, Unrated) |
|
| 52 |
Rooster Cogburn 1975, PG) |
|
| 53 |
Rio Grande 1950, Unrated) |
|
| 54 |
The Sons of Katie Elder 1965, PG) |
|
| 55 |
The Cowboys 1974, PG) |
|
| 56 |
Blood Alley 1955, Unrated) |
|
| 57 |
Red River 1948, Unrated) |
|
| 58 |
Donovan's Reef 1963, Unrated) |
|
| 59 |
North to Alaska 1960, Unrated) |
|
| 60 |
Hondo 1953, Unrated) |
|
| 61 |
Chisum 1970, G) |
|
| 62 |
The Big Trail 1930, Unrated) |
|
| 63 |
The Horse Soldiers 1959, Unrated) |
|
| 64 |
Hatari! 1962, G) |
|
| 65 |
In Old California 1942, Unrated) |
|
| 66 |
Westward Ho 1935, Unrated) |
|
| 67 |
Rio Lobo 1970, G) |
|
| 68 |
The War Wagon 1967, Unrated) |
|
| 69 |
The Wings of Eagles 1957, Unrated) |
|
| 70 |
McQ 1974, PG) |
|
| 71 |
Cahill U.S. Marshal 1973, PG) |
|
| 72 |
Angel and the Badman 1947, Unrated) |
|
| 73 |
In Harm's Way 1965, Unrated) |
|
| 74 |
Brannigan 1975, R) |
|
| 75 |
They Were Expendable 1945, Unrated) |
|
| 76 |
The Undefeated 1969, G) |
|
| 77 |
The Sea Chase 1955, Unrated) |
|
| 78 |
Back to Bataan 1945, Unrated) |
|
| 79 |
3 Godfathers 1948, Unrated) |
|
| 80 |
The Fighting Seabees 1944, Unrated) |











































































