My Favorite Movies


  shazomaniac's Rating My Rating
1
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
simply delicious
2
The Reaping 2007,  R)
3
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
But I'm A Cheerleader
hillarious shit
4
Fingersmith 2005,  Unrated)
Fingersmith
genius work
5
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
lol
shows that... whats in the HEART is always stronger than what you are responsible for in a marriege
6
The Others 2001,  PG-13)
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
8
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
9
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
relatable
10
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
12
The Notebook 2004,  PG-13)
13
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
BEST racial film
14
Titus 1999,  R)
Titus
disturbing but ... intersting
15
Saving Face 2004,  R)
Saving Face
rel8ble!
funny!
its like BendItLikeBeckham but -balls,+lesbianism!
16
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
stupid but funny to watch dumblondes
i know right?
17
D.E.B.S. 2004,  PG-13)
D.E.B.S.
CUTE
its like Romeo+Juliet but its EvilJuliet+GoodJuliet
lol
18
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
smart for the kids to watch this
19
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
ARSESOME FANATASY MOVIE!
LOVE THE CREATURES!
A TOTAL MUST SEE!
20
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
interesting shit
its some effect i wish to have
go back in time and undo b4 i suffer
... even if it would tear me apart knowing i can't be with the person i love for the better good
21
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
At the end, this movie show's that homophobics are the real gheyzorz
22
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
i'd say this has to be my #1 fv Disney movie.
lol when i was a kid i had this HUGE crush on Ariel lol
but yea, the songs KICKS ARSE man
*under teh sea, under the sae*
23
Gray Matters 2006,  PG-13)
Gray Matters
lol
its funny in a way
esp abt a lesbian sister who kissed the VERY-the-soon -sister-in-law lol
24
The Hot Chick 2002,  PG-13)
25
Making Mr. Right 1987,  PG-13)
Making Mr. Right
gaaaaaaawd i saw this movie when i was a KID and i think only saw it once
This is where i got to know the song "So Happy Together" and since i first heard it i got glued and YEARS until now i finaly got it traced down
suddenly i feel my work is done on earth - LOL
erm...this movie? ...erm.. all i rmbred was this ne guy being so in love with android... i REALLY wna re-watch this movie
26
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Run Forrest Run!
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
BEST IRONY MUSICAL SERIAL MURDER MOVIE EVER!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments