My Favorite Movies


  shaznone's Rating My Rating
1
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
I WAS AMAZED AT THE PROFFESIONLISMN OF THE ACTORS THEY WERE SO BELIEVABLE I WAS CLIMBING THAT MOUNTAIN WITH THEM.
I was laughing out loud when the scene was played in the desert as they practised their routine.
2
Heidi 1937,  G)
Heidi
One of my favourite films a fun loving uncomplicated tale with a happy ending.
3
Jungle Book 1995,  G)
Jungle Book
Loved it and still do a little boy much like Tarzan lost in the jungle and raised by wolves. Disney makes some of the most excellant films for children.
4
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
LOVED IT
5
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
LOVED IT
6
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
Loved all of the sequels
7
Lethal Weapon 2 1989,  R)
Lethal Weapon 2
waiting for the next one
8
The King and I 1956,  G)
The King and I
How do you rate a film that was as captivating as this. Yule was a brilliant actor and a man who would show a more gentler side without fear of condemnation.
9
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Brill a movie I have watched a few times
10
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Another sequel made with the same quality and panache as the pilot
11
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
Again good Quality firm plot very good acting
12
Mommie Dearest 1981,  PG)
Mommie Dearest
A film that makes you remember celebs are human and can be just as damaged as our neighbours. Mommy Dearest is a testament to this and I hope her daughter found peace. I think Christina released this story at the right time, although any abuser deserves to be punished no matter who they are
13
Love Story 1970,  PG)
14
The Entity 1982,  R)
15
I Trust You to Kill Me 2006,  R)
16
Catch Me If You Can 1989,  R)
17
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
18
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
19
Please Sir! 1971,  Unrated)
20
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
21
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
22
Silent Night, Deadly Night - Pt. 5: the Toy Maker 1991,  R)
23
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
24
Speed 1994,  R)
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
27
When Harry Met Sally 1989,  R)
28
Brewster's Millions 1985,  PG)
29
Home Alone 1990,  PG)
30
Home Alone 4 2002,  Unrated)
31
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
32
Home Alone 3 1997,  PG)
33
He Knows You're Alone (Blood Wedding) 1980,  R)
34
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
35
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
36
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
37
The Golden Voyage of Sinbad 1973,  G)
38
Sinbad of the Seven Seas 1989,  PG-13)
39
Sinbad the Sailor 1947,  Unrated)
40
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003,  PG)
41
Sinbad: Beyond the Veil of Mists 2000,  G)
42
Sinbad and the Eye of the Tiger 1977,  G)
43
The 7th Voyage of Sinbad 1958,  G)
44
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
45
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Wow ,the acting from Hoffman unbeatable
46
Singin' in the Rain 1952,  G)
47
White Christmas 1954,  Unrated)
48
Surviving Christmas 2004,  PG-13)
49
An American Christmas Carol 1979,  Unrated)
50
Merry Christmas, Mr. Lawrence 1983,  R)
51
Hamlet 1948,  Unrated)
52
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France 1944,  Unrated)
53
Clash of the Titans 1981,  PG)
54
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
55
Othello 1995,  R)
Othello
This film is an adaptation of William Shakespeare's Othello. Othello has left his hometown "Venice" to fight against the Turks on the island of Cyprus. During the battle, he was accompanied by his faithful lieutenant, Cassio. As the film opens, Othello is returning to Venice from the long fight against the Turks. With much excitement, he meets with his love, Desdemona.

Iago, Othello's trusted companion, envies Othello's life and plans to ruin it by manipulating Othello into believing that Desdemona is having an affair with Cassio and is pregnant with Cassio's child. He arouses Othello's suspicion and jealousy gradually, and then plants Desdemona's handkerchief in Cassio's clothing for Othello to find. When he does, he is convinced of Desdemona's infidelity and, in a rage, decides to kill both her and Cassio.
56
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
I CAN WATCH THIS TWICE WEEKLY AND NEVER GET FED UP, I DONT KNOW WHAT IT IS ABOUT THIS FILM BUT AM TOTALLY DRAWN.
Its a classic Hitchcock gothic thriller and a compelling mystery (and haunting ghost story) about a tortured romance.
57
Room at the Top 1959,  Unrated)
Room at the Top
Acclaimed as the first British film to treat sex seriously - i.e. to show it as enjoyable rather than sinful - and as one of the first to show the North of England as it 'really was'. In retrospect, this adaptation of John Braine's Bradford-set novel, with its moral melodramatics as Laurence Harvey cheats his way to success (a good marriage) via the death of his 'true love' and the bed of his mistress (Signoret), may not stand the test of time. But it remains intriguing as a sort of Brief Encounter, '50s-style. PH
58
Flowers in the Attic 1987,  PG-13)
Flowers in the Attic
TRUE STORY THAT CAUGHT MY ATTENTION. TO MANY LITTLE PEOPLE STILL SUFFERING THIS ABUSE
59
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Anthony Hopkins a great actor and his co-star Jody Foster acted out these roles with such professionalism I was genuinely afraid. I would have loved to have produced a character as Hannibal Lecture, the psychology of his thinking a wonderful piece of entertainingly good.
60
Misery 1990,  R)
Misery
I would love to meet the actress Kathy Bates this film had such an easy plot but her acting allowed it to be taken that step further. Not many films would be this succeesful wth two charactors manipulating most of the scenes.
61
Return to Never Land 2002,  G)
62
A Soldier's Daughter Never Cries 1998,  R)
63
The Brooke Ellison Story 2004,  PG)
64
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
65
Whispers in the Dark 1992,  R)
66
Rocky Balboa 2006,  PG)
67
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
68
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
69
Sopranos Unauthorized 2002,  Unrated)
70
Now, Voyager 1942,  Unrated)
71
And Now the Screaming Starts 1973,  R)
72
Apocalypse Now 1979,  R)
73
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
74
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
75
No Retreat, No Surrender 1986,  PG)
76
Eye of the Tiger 1986,  R)
77
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
78
Driftwood 2006,  R)
79
The Village 2004,  PG-13)
80
The Hills Have Eyes 2006,  R)
81
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Not a chance
82
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
83
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
84
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
85
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
86
Prince and the Pauper 2009,  Unrated)
87
Flightplan 2005,  PG-13)
88
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
89
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Its not who you love but how. Sex is easy love is hard
90
Platoon 1986,  R)
Platoon
An unforgettable cenotaph to every soldier lost in Vietnam, harrowing drama chronicles Vietnam frontline combat seen through the eyes of grunt (Charlie Sheen) based on events witnessed by its creator (Oliver Stone). Tom Berenger, William Dafoe, Johnny Depp and Forest Whitaker are fine support actors.
91
The Hitcher 1986,  R)
The Hitcher
While driving through the desert two college students pick up a hitchhiker with deadly plans in store. It is filled with twists and turns and will keep you firmly on the edge of your seat. A film that will leave an impression on you and make you think twice when you see the thumb of a person raised waiting to be picked up.
92
The Hitcher 2 - I've Been Waiting 2003,  R)
The Hitcher 2 - I've Been Waiting
The young man who survived the fist hitcher is now a police office who still bares the scars from the past.....He hits the highway with his girlfriend only to be confronted by the same scenario I did not want to see the second hitcher film for fear it would not stand up to its pilot. I was right.
93
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
Alan Parrish discovers a board game that transports him to the wild jungles of JUMANJI for 26 years until two unsuspecting children find the game and start to play. Now a grown man, Alan (Robin Williams reunites with his childhood friend Sarah (Bonnie Hunt and together with Judy and Peter, tries to outsmart the game's powerful forces in this creative escapade that combines splendid special effects with comedy, enchantment and thrills!
94
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
95
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
96
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
97
The Terminator 1984,  R)
98
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
99
The Blue Lagoon 1980,  R)
100
Buster 1988,  R)
101
The Navigator 1924,  Unrated)
102
Once Were Warriors 1994,  R)
103
The Way We Were 1973,  PG)
104
The Money Pit 1986,  PG)
105
Raising Arizona 1987,  PG-13)
106
Full Metal Jacket 1987,  R)
107
Treasure Island 1950,  G)
108
Lost in Space 1998,  PG-13)
109
Lost In The Bermuda Triangle 1998,  PG)
110
It Came from Outer Space 1953,  R)
111
Tarzan and the Lost City 1998,  PG)
112
Wandâfuru raifu (After Life) 1998,  Unrated)
113
Alien 1979,  R)
114
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
115
Rear Window 1954,  PG)
116
The 39 Steps 1935,  PG)
117
I Am Sam 2001,  PG-13)
118
Evil Angels (A Cry in the Dark) 1988,  PG-13)
119
Play It Again, Sam 1972,  PG)
120
10 Rillington Place 1971,  PG)
121
Badlands 1973,  PG)
122
Black Narcissus 1947,  Unrated)
123
Pride and Prejudice 2003,  PG)
124
An American Haunting 2006,  PG-13)
125
Death Wish 1974,  R)
126
Death Wish 2 1982,  R)
127
Death Wish 4: The Crackdown 1987,  R)
128
Death Wish V: The Face of Death 1994,  R)
129
Murder in the Heartland: The Search for Video X 2003,  Unrated)
130
A Perfect Murder 1998,  R)
131
Dial M for Murder 1954,  PG)
132
Send Me No Flowers 1964,  Unrated)
133
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
134
Psychic 1991,  R)
135
There's Something About Mary 1998,  R)
136
Serial Slayer 2003,  R)
137
Danielle Steel's a Perfect Stranger 2005,  Unrated)
138
When a Stranger Calls Back 1993,  R)
139
Steel Magnolias 1989,  PG)
140
Soul in the Hole 1996,  Unrated)
141
Danielle Steel's Once in a Lifetime 2005,  Unrated)
142
Danielle Steel's Remembrance 2005,  Unrated)
143
Mom at Sixteen 2005,  Unrated)
144
Beaches 1988,  PG-13)
145
The Queen 2006,  PG-13)
The Queen
Helen Mirran did a spectacular job in bringing the queen to our screens; Michael Sheen - James Cromwell - Sylvia Syms excellently portrayed the characters they played. There were times I was totally lost in the scenes she played and had to remind my self it was actually not H R H. It was a glimpse into the house of Windsor and the reaction Diana?s death had upon the establishment that rocked its foundations like no other before. I believe the film was a good media surge for H.R.H and to allow the public to see what the royals wanted them too. It threw the queen in a better light and gave the public more understanding. Dianas death coincided with the new Prime Minister, Tony Blair, portrayed excellently, and believable by Michael Sheen. This film is about a moment in history that had phenomenal results when England lost its rose. I am not sure that the publics view of the royals will change after watching this film, and believe personally it was used as a media scrum to help change attitudes of the house of Windsor. Directed by Stephen Frears, who also directed Dangerous Liaisons, High Fidelity and Dirty Pretty Things, a film worthy to watch if only to gather an insight how the other half lives, and watch Dame Mirran at her best- as she always is??

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments