My Favorite Movies


  1. shay3624
  2. Shay

My top 10 fav. movies in no particular order.

  shay3624's Rating My Rating
1
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
So refreshing to see someone going through the motions like a REAL person. Very well acted by RZ and makes me laugh out loaud every time
2
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
OMG!! This is one of my favorite movies of all time.! Drew is a doll is this movie and I love Sandlers singing!
3
Brown Sugar 2002,  PG-13)
Brown Sugar
The story of my life...just with fabulous Sanna Latan instead of me...lol Mos Def is such a cutie in this too...Music, Love and a bestfriend who knows you like no other, what can be greater?..
4
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
I can wacth this movie over and over again..many times
5
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
If you have not seen this one...you should run to the store and rent it NOW! Debra Messing is so natural in this movie..it doesnt look like acting at all!
6
Blade: Trinity 2004,  R)
7
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
"Iv'e got you baby" and this movie certianly has me...Bill Muray as the lovable ass hole who has to relive the same day over and over again...another classic story that never gets old!
8
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
A classic with great music AND Judy Garland..what could be better?
9
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
Anouther one of my favorite movies. I LOVE the music and singing in this movie..it was very close to viewing a modern day musical. The scene at the resturant was priceless..
10
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Classic Terminator..never gets old..I can wacth it every year a few times a month!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments