My Favorite Movies


  shawnmiller2's Rating My Rating
1
Dial M for Murder 1954,  PG)
Dial M for Murder
Great, great movie...my all-time favorite...

Love Hitchcock. Love this cast and plot.

There is no such thing as a perfect murder...
2
Hoop Dreams 1994,  PG-13)
Hoop Dreams
Great movie. Best documentary ever made (love the bluesy score)...

Real life drama unfolds right in front of the camera...not just on the SPORTS side of the movie, but on the PERSONAL side as well...
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
1000X the movie that Forest Gump was...

Great movie...great plot (thank you Steven King), and well acted to boot...
4
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
One of my all time favorites...I can pickup this movie from any point and watch the final hours...

Great setting in the old West...it's not so much this particular story that gets me, but the overall narrative on the treatment of the honorable Native American tribes during that era...

I've also vacationed through these lands several times, so I have a real appreciation for the scenery shown in the film...
5
49 Up 2005,  Unrated)
49 Up
Up Series - GENERAL REVIEW

GREAT, GREAT, GREAT series to watch these movies...started watching them all in order in 2007...

(by coincidence one of the subjects ends up living in Madison, WI!)

So very interesting to watch this non-statistically-relevant social experiment unfold...

Reality TV before there was Reality TV...

We see a little of ourselves in each on of the characters and family...

A masterful editing of subject matter, to get the audience to CARE about each of the subjects and APPRECIATE things from their lives...

Ebert puts this series in his all-time top 10 or even top 5 lists...I agree...

A must-watch for anyone over the age of 25...
6
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Polanski = wizard; what a movie, maybe, just maybe, the greatest ever made...the overlapping plot lines, the noir, great actors...at ALL WORKED...magnificent...
7
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
Love this movie...another one that I can pickup at any point and watch through to the finish...

Takes place only about 90 miles from my house, so that adds to the allure...

I am also a sucker for film noir style, which this movie definitely taps into in a non-traditional way...

The payoff at the end is unbelievably emotional...
8
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
Great, fun movie to watch...a small coincidence turns out to change lives of the characters forever...

Exciting and suspenseful as any movie ever made...

Cary Grant at his peak...
9
And Then There Were None 1945,  Unrated)
And Then There Were None
Agatha Christie story...a great "Who Done It?"...

U.N. Owen...Unknown!

Classic B&W film...great suspense and film noir style...
10
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Great, great, movie...

Captures the openess and bareness of the southwest to a "T"...

Love the character development and the Cohen Bros always have great dialogue (like Tarantino movies)...

Could watch this 100 straight times and not be bored...
11
Hoosiers 1989,  PG)
Hoosiers
Great movie...can watch from any point...based on a true story...

Great score...even with the cheesy 80's synthesizer...
12
The Insider 1999,  R)
The Insider
Great movie...Mann's greatest...

The acting from Crowe was a career tone setter for him...

Pacino was good too...

Local connection: Pacino's character (Lowell Bergmann is a UW-Madison Journalism major alumni)
13
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Great book, great movie...superb acting all the way around by knowns and unknowns alike...totally suspenseful
14
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
Great comedy...my first introduction to the Cohen Bros...

Cage is funny...Goodman is even funnier...
15
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Great, great movie...I can only imaging what the reaction must have been when originally released...

Until then sci-fi was limited to "monster ants from mars attack" and so on...this was so radically, radically different...

The cinematography was outstanding...every shot meticulously constructed by Kubrick...

The ending is great too...completely non-linear and interpretive...
16
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Great movie...mind blowing...

It's basically a dream-sequence complete with all the elements: Mystery...familiarity...sexual arousal...things that are nonsensical...no clear conclusion...
17
My Left Foot 1989,  R)
My Left Foot
Great movie...makes a connection to the less fortunate...

The first of many tour-de-force acting performances by Daniel Day Lewis...
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
By far the best of the lot...non-Hollywood ending, the first cliff hanger in a major motion picture at the time since ??? - story/screenplay was great - tension, mystery, action, love, deceit, it had it all...keeping Lucas out of the Director's chair was a good move
19
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
All time classic comedy...nothing more to say...
20
Back to School 1986,  PG-13)
Back to School
An all time comedy classic...shot at UW-Madison no less...

Dangerfield is great...the scenes are great...so many all time scenes that it's impossible to recount them all here...

Some:
Kinison's rant
Triple Lindy
Bar Fight
Kurt Vonnegut
Dean Martin
etc.
21
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
Amazing movie and screenplay...one long never ending conversation...seemed like it was done in one takes lasting 10-15 minutes each...incredible...
22
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
Didn't think the sequel could or would be as good...WRONG...just as good...if you compared side by side without knowing or seeing the other, this is the better movie...being in Paris, most amazing city in the world IMO, does not hurt either...Julie Deply is a classic beauty...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments