My Favorite Movies


  shawndibble's Rating My Rating
1
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
Great Movie. Kept with the video game.
2
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
I laughed and cried. Love the movie. I would so see this again and again.
3
Shrek the Third 2007,  PG)
4
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
best star trek movie ever.
5
The Incredibles 2004,  PG)
6
Finding Nemo 2003,  G)
7
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Great Movie. Their on screen chemistry is just awesome.
8
A Walk to Remember 2002,  PG)
9
Pretty Woman 1990,  R)
10
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
Such an emotional movie. I loved it. Great.
11
The Matrix 1999,  R)
12
Grease 1978,  PG)
13
Batman Begins 2005,  PG-13)
14
The Proposal 2009,  PG-13)
The Proposal
Ok, so it has a predictable ending. But by far the most hilarious movie of the year. Loved every minute of it. I might even go see it again in theaters. If I could give it more than 5 stars, I would. It was just that good.
15
Underworld 2003,  R)
16
The Fifth Element 1997,  PG-13)
17
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
18
Mary Poppins 1964,  G)
19
Monsters, Inc. 2001,  G)
20
X-Men 2000,  PG-13)
21
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
22
Cars 2006,  G)
23
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
This movie was amazing. I absolutely loved it and I'm going to see it again. The movie kept to the original. Just amazing.
24
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Brilliantly done. Very little dialogue, but amazing. Take your kids and friend and parents and see it.
25
The Dark Knight 2008,  PG-13)
26
The Princess Diaries 2001,  G)
27
Stargate: The Ark of Truth 2008,  Unrated)
Stargate: The Ark of Truth
Awesome. Continues with the current characters and keeps going. Stays true to the show.
28
Fantastic Four 2005,  PG-13)
29
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
If you have not seen this, go see it. Download it, rent it, do whatever, but see it. Great classic musical.
30
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
This is a great musical classic. Not as good as the first movie, but still really good.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments