My Favorite Movies
| sharonmaltby1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Scanner Darkly 2006, R) |
|
| 2 |
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957, Unrated) |
|
| 3 |
The Devils 1971, R) |
|
| 4 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 5 |
Carnival of Souls 1962, R) |
|
| 6 |
The Shining 1980, R) |
|
| 7 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 8 |
Office Space 1999, R) |
|
| 9 |
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964, G) |
|
| 10 |
The Night of the Hunter 1955, PG) |
|
| 11 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 12 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 13 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 14 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 15 |
Sin City 2005, R) |
|
| 16 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 17 |
Kolja (Kolya) 1996, PG-13) |
|
| 18 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 19 |
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006, R) |
|
| 20 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated) |
|
| 21 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 22 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 23 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 24 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 25 |
What Ever Happened to Baby Jane? 1960, Unrated) |
|
| 26 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |


























sharonmaltby1 posted 4 years ago
There are lots of French films I can't remember the names of!