Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sharonfa's Rating My Rating
1
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
2
Crash 2005,  R)
Crash
perfect. made me wanna be a writor.
3
The Silence of the Lambs 1991,  R)
4
The Usual Suspects 1995,  R)
5
Fight Club 1999,  R)
6
American Psycho 2000,  R)
7
Clerks 1994,  R)
8
Chasing Amy 1997,  R)
9
Pulp Fiction 1994,  R)
10
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
everything you could want in a movie
11
When Harry Met Sally 1989,  R)
12
Little Miss Sunshine 2006,  R)
13
Volver 2006,  R)
Volver
perfect
14
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
drama school. did i say rachel rocks?
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
cinema school
16
Walk the Line 2005,  PG-13)
17
Dogma 1999,  R)
18
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
she's perfect.
19
Sin City 2005,  R)
Sin City
cinema school
20
Return to Paradise 1998,  R)
Return to Paradise
amazing
21
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
22
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
24
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
25
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
26
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
"-"
27
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
cartoon school
28
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
comedy school! tina rocks, lindsay rocks, rachel rocks
29
Shrek 2001,  PG)
30
Zoolander 2001,  PG-13)
31
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
gets me every time...
32
In Her Shoes 2005,  PG-13)
33
Big Fish 2004,  PG-13)
34
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
35
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
36
Friday 1995,  R)
Friday
hell yeah!!!!!!!
37
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
meg ryan to shame!
38
Annie Hall 1977,  PG)
39
Radio Days 1987,  PG)
40
Everyone Says I Love You 1996,  R)
41
Jackie Brown 1997,  R)
42
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
43
Interview with the Vampire 1994,  R)
44
Four Rooms 1995,  R)
45
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
46
Mystic Pizza 1988,  R)
47
Jerry Maguire 1996,  R)
48
Better Than Chocolate 1999,  R)
49
Almost Famous 2000,  R)
50
Philadelphia 1993,  PG-13)
51
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
52
Miami Rhapsody 1995,  PG-13)
53
A Good Woman 2004,  PG)
54
54 1998,  R)
54
great movie
55
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
56
The Life of David Gale 2003,  R)
The Life of David Gale
powerful
57
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
58
Nurse Betty 2000,  R)
59
S.F.W. 1994,  R)
60
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
61
Three of Hearts 1993,  R)
62
Superman 1978,  PG)
63
Clay Pigeons 1998,  R)
Clay Pigeons
wonderful dark little movie. exellant acting.
64
Inside Man 2006,  R)
65
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
66
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
67
Very Bad Things 1998,  R)
68
Crush 1992,  R)
Crush
sensitive but not yikki...true woman film
69
Playing by Heart 1998,  R)
70
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
71
Reality Bites 1994,  PG-13)
72
The Accused 1988,  R)
The Accused
powerful
73
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
better than i thought. realistic painful look.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments