Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Sharmae's Rating My Rating
1
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
2
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
very touching movie. a father who is desperate to be with his family.he disguised as an old woman,as mrs doubtfire. i love it
3
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
i love it!!!!! smith is so amazing here. dont forget to bring alots of napkin. coz it made me cry.
4
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
5
The Golden Compass 2007,  PG-13)
6
The Eye 2008,  PG-13)
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
8
Sleepy Hollow 1999,  R)
9
A Little Princess 1995,  G)
10
Khon len khong (Art of the Devil) 2004,  Unrated)
11
Long khong (Art of the Devil 2) 2005,  Unrated)
Long khong (Art of the Devil 2)
damn! !! the freakiest! creepiest! and scariest movie that has a story! its on the dvd. a must have! i love it!
12
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
13
The Illusionist 2006,  PG-13)
14
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
15
A Christmas Story 1983,  PG)
16
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
17
The Omen 2006,  R)
18
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
19
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
20
Damien: Omen II 1978,  R)
21
The Omen 1976,  R)
22
Feed 2005,  Unrated)
23
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
this is the best! go jaguar!
24
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
very funny,touching,romatic. movie i ever seen in my damn life! get ready for lots of tissues!
25
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) 2001,  R)
The Last Kiss (L'Ultimo bacio)
great movie for all the cheaters outthere. so touching!
26
Goth 2003,  R)
27
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
28
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
32
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
33
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
35
Evanescence: Anywhere But Home 2004,  Unrated)
36
Freaky Friday 2003,  PG)
37
Dazed and Confused 1993,  R)
38
Reservoir Dogs 1992,  R)
39
Snatch 2001,  R)
Snatch
funny movie!
40
Night of the Demons 1988,  R)
41
Final Destination 2 2003,  R)
42
A Christmas Family Tragedy 2007,  Unrated)
43
The Addams Family 1991,  PG-13)
44
Labyrinth 1986,  PG)
45
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) 2001,  Unrated)
46
Jopog manura 2: Dolaon jeonseol (My Wife Is a Gangster 2) 2003,  Unrated)
47
Shrooms 2007,  Unrated)
48
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
best movie so far this year!!!!!!!!!!!
49
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
it reminds me of a movie forest gump. but its cool coz its brad pitt!
50
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
i love it! i t is the beggining of the underworld. i love vampire movies and this one is the best!
51
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
its soo sad that this is a true story..
52
Gia 1998,  R)
Gia
after i saw this movie i started to google the real gia carangi and i do more appreciate the movie.i dont know her but how i wish that she's still alive coz i love her already.
53
Gray Matters 2006,  PG-13)
54
My Dog Skip 1999,  PG)
55
Ghost 1990,  PG-13)
56
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i love this film. the best ever! a heartwrenching true to life story.
57
Schindler's List 1993,  R)
58
Cast Away 2000,  PG-13)
59
City of Angels 1998,  PG-13)
60
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
this is a great movie. i love the story. is base on a true story?
61
Where the Red Fern Grows 1974,  G)
62
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
oh prepare for a tissue. this made me cry. and sam the dog. i love her! best actress.lol!
63
The Last Kiss 2006,  R)
64
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
a heartwrenching film. 110%
65
No Country for Old Men 2007,  R)
66
The Departed 2006,  R)
67
Crash 2005,  R)
68
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
69
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
70
Chicago 2002,  PG-13)
71
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
72
Gladiator 2000,  R)
73
American Beauty 1999,  R)
74
Shakespeare in Love 1998,  R)
75
The English Patient 1996,  R)
76
Braveheart 1995,  R)
77
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
lucky to see a movie like this.
78
Unforgiven 1992,  R)
79
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
80
Rain Man 1988,  R)
81
The Last Emperor 1987,  PG-13)
82
Platoon 1986,  R)
83
Out of Africa 1985,  PG)
84
Amadeus 1984,  PG)
85
CJ7 2008,  G)
CJ7
a tearjerker movie.
86
Pulp Fiction 1994,  R)
87
The Last American Virgin 1982,  R)
88
Waking Life 2001,  R)
89
Memento 2000,  R)
90
Rock Star 2001,  R)
91
Watchmen 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments