Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  shaoranmas98's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
2
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
3
Troy 2004,  R)
4
Gladiator 2000,  R)
5
The Last Samurai 2003,  R)
6
The Patriot 2000,  R)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
Kingdom of Heaven 2005,  R)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
I Am Sam 2001,  PG-13)
11
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
12
Ghost Rider 2007,  PG-13)
13
The Marksman 2005,  R)
14
The Detonator 2006,  R)
15
7 Seconds 2005,  R)
16
The Art of War 2000,  R)
17
The Art of War II: Betrayal 2008,  R)
18
Hidalgo 2004,  PG-13)
19
1408 2007,  PG-13)
1408
awesome movie!! and very creapy too..
20
The Seeker: The Dark Is Rising 2007,  PG)
21
xXx: State of the Union 2005,  R)
22
Snakes on a Plane 2006,  R)
23
Tsubasa Chronicle the Movie: The Princess of the Country of Birdcages 2005,  Unrated)
24
Fear 1996,  R)
25
Poseidon 2006,  PG-13)
26
The Covenant 2006,  PG-13)
27
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
28
End of Days 1999,  R)
29
True Lies 1994,  R)
30
Commando 1985,  R)
31
Big Trouble 2002,  PG-13)
32
Gattaca 1997,  PG-13)
33
Skinwalkers 2007,  PG-13)
34
Hard Target 1993,  R)
35
Universal Soldier 1992,  R)
36
Nowhere to Run 2003,  R)
37
Universal Soldier - The Return 1999,  R)
38
In Hell 2003,  R)
39
The Shepherd: Border Patrol 2008,  R)
40
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
41
XXX 2002,  PG-13)
42
Swordfish 2001,  R)
43
The Prestige 2006,  PG-13)
44
The Swarm 1978,  PG)
45
The Weather Man 2005,  R)
46
Lady in the Water 2006,  PG-13)
47
Braveheart 1995,  R)
48
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
49
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
50
Final Fantasy X-2 2003,  Unrated)
51
Last Order: Final Fantasy VII 2005,  Unrated)
52
The Condemned 2007,  R)
53
Parenthood 1989,  PG-13)
54
The Thin Red Line 1998,  R)
55
Anaconda 1997,  PG-13)
56
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004,  PG-13)
57
The Edge 1997,  R)
58
Shortcut to Happiness (The Devil and Daniel Webster) 2007,  PG-13)
59
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
60
The Mask 1994,  PG-13)
61
Son of the Mask 2005,  PG)
62
Ghost Voyage 2008,  Unrated)
63
Bad Boys 1995,  R)
64
The Core 2003,  PG-13)
65
Red Planet 2000,  PG-13)
66
Enemy at the Gates 2001,  R)
67
The Pink Panther 2006,  PG)
68
Knight Rider 2008,  Unrated)
69
North Sea Hijack (ffolkes) (Assault Force) 1980,  PG)
70
Romeo Must Die 2000,  R)
71
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
72
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
73
The One 2001,  PG-13)
74
Good Luck Chuck 2007,  R)
75
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
76
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002,  R)
77
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation 2004,  R)
78
Starship Troopers 1997,  R)
79
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
80
National Treasure 2004,  PG)
81
Windtalkers 2002,  R)
82
Below 2002,  R)
83
Flyboys 2006,  PG-13)
84
Death Defying Acts 2007,  PG)
85
Assassins 1995,  R)
86
Ghost Ship 2002,  R)
87
Coronado 2003,  PG-13)
88
Frankenfish 2004,  R)
89
We Were Soldiers 2002,  R)
90
The Game Plan 2007,  PG)
91
Hope 1997,  PG)
92
Seraphim Falls 2006,  R)
93
Fido 2006,  R)
94
Space Jam 1996,  PG)
95
Hot Rod 2007,  PG-13)
96
Scooby-Doo 2002,  PG)
97
Supernova 2000,  PG-13)
98
The Haunted Mansion 2003,  PG)
99
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
100
Transporter 3 2008,  PG-13)
101
The Transporter 2002,  PG-13)
102
Transporter 2 2005,  PG-13)
103
Los Locos 1997,  R)
104
The Astronaut Farmer 2007,  PG)
105
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
106
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
107
I Am Legend 2007,  PG-13)
108
How to Make a Monster 2001,  R)
109
Men of Honor 2000,  R)
110
Local Color 2006,  R)
111
Hitman 2007,  R)
112
The Scorpion King 2002,  PG-13)
113
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior 2008,  PG-13)
114
December Boys 2007,  PG-13)
115
The Illusionist 2006,  PG-13)
116
Short Circuit 1986,  PG)
117
Short Circuit 2 1988,  PG)
118
Ogre 2008,  R)
119
Shooter 2007,  R)
120
Death Wish 3 1985,  R)
121
Lake Placid 1999,  R)
122
Lake Placid 2 2007,  R)
123
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
124
Beowulf 2007,  PG-13)
125
Failure to Launch 2006,  PG-13)
126
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
127
Twister 1996,  PG-13)
128
Sahara 2005,  PG-13)
129
Leap of Faith 1992,  PG-13)
130
The Contractor 2007,  R)
131
Get Shorty 1995,  R)
132
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
133
The Bachelor 1999,  PG-13)
134
World Trade Center 2006,  PG-13)
135
First Sunday 2008,  PG-13)
136
I Know Who Killed Me 2007,  R)
137
You Kill Me 2007,  R)
138
Daddy Day Care 2003,  PG)
139
Wargames: The Dead Code 2008,  PG-13)
140
Whatever It Takes 2000,  PG-13)
141
Vantage Point 2008,  PG-13)
142
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
143
Boss of Bosses 1999,  Unrated)
144
Hot Fuzz 2006,  R)
145
The Hoax 2007,  R)
146
It Lives Again 1978,  R)
147
It's Alive 2008,  R)
148
It's Alive III: Island of the Alive 1987,  R)
149
Unearthed 2007,  R)
150
Angel-A 2005,  R)
151
Rogue 2008,  R)
152
One Missed Call 2007,  PG-13)
153
Comeback Season 2006,  PG-13)
154
The Comebacks 2007,  PG-13)
155
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
156
Reign Over Me 2007,  R)
157
The Rock 1996,  R)
158
Furnace 2008,  Unrated)
159
Bullseye 1990,  R)
160
Kickin' It Old Skool 2007,  PG-13)
161
The Missing 2003,  R)
162
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
163
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
164
The Corruptor 1999,  R)
165
Vampires - Los Muertos 2002,  R)
166
P2 2007,  R)
167
The Pacifier 2005,  PG)
168
Baby Mama 2008,  PG-13)
169
Second Sight 2007,  Unrated)
170
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
171
Speed Racer 2008,  PG)
172
Mission Impossible 1996,  PG-13)
173
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
174
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
175
Iron Will 1994,  PG)
176
Zodiac 2007,  R)
177
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
178
Ice Spiders 2006,  R)
179
Nacho Libre 2006,  PG)
180
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
181
Wolf 1994,  R)
182
Stardust 2007,  PG-13)
183
Catch That Kid 2004,  PG)
184
Martian Child 2007,  PG)
185
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
186
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
187
Sphere 1998,  PG-13)
188
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
189
True Blood 1989,  R)
190
The Ramen Girl 2008,  PG-13)
191
Conspiracy 2008,  R)
192
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
193
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
194
Shutter 2008,  PG-13)
195
The Contract 2007,  R)
196
The River Rat 1984,  PG)
197
The Salton Sea 2002,  R)
198
Wanted 2008,  R)
199
Sniper 1993,  R)
200
Sniper 2 2002,  R)
201
Sniper 3 2004,  R)
202
Mermaids 1990,  PG-13)
203
The Ultimate Warrior 1975,  R)
204
Recount 2008,  Unrated)
205
Wind Chill 2007,  R)
206
The Hitcher 2007,  R)
207
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
208
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
209
Mad Max 1979,  R)
210
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
211
The Andromeda Strain 2008,  Unrated)
212
Lost and Found 1999,  PG-13)
213
The Marine 2006,  PG-13)
214
Hood Rat 2001,  R)
215
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
216
From Hell 2001,  R)
217
The Curse of Frankenstein 1957,  Unrated)
218
Purgatory 1999,  Unrated)
219
Trial by Fire (Smoke Jumper) (Raging Inferno) 2008,  PG)
220
Jumper 2008,  PG-13)
221
Twilight 2008,  PG-13)
222
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
223
Hollow Man 2000,  R)
224
Hollow Man II 2006,  R)
225
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
226
Step Up 2006,  PG-13)
227
Get Smart 2008,  PG-13)
228
Memoirs of an Invisible Man 1992,  PG-13)
229
Gremlins 1984,  PG)
230
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
231
The Librarian: Quest for the Spear 2004,  Unrated)
232
The Librarian: Return to King Solomon's Mines 2006,  Unrated)
233
The Librarian: The Curse of the Judas Chalice 2008,  Unrated)
234
Jimmy Hollywood 1994,  R)
235
Code Name: The Cleaner 2007,  PG-13)
236
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
237
Iron Man 2008,  PG-13)
238
21 2008,  PG-13)
239
Superhero Movie 2008,  PG-13)
240
Battle of the Bulge 1966,  Unrated)
241
Iron Eagle 1985,  PG-13)
242
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
243
In the Line of Fire 1993,  R)
244
The 6th Day 2000,  PG-13)
245
Coogan's Bluff 1968,  R)
246
True Crime 1999,  R)
247
Magnum Force 1973,  R)
248
Masters of the Universe 1987,  PG)
249
Benny & Joon 1993,  PG)
250
Army of Darkness 1993,  R)
251
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
252
Fantastic Four 2005,  PG-13)
253
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
254
Hancock 2008,  PG-13)
255
King Cobra 1998,  PG-13)
256
Wild Hogs 2007,  PG-13)
257
Paul Blart: Mall Cop 2009,  PG)
258
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
259
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
260
Hellboy 2004,  PG-13)
261
East of Eden 1955,  PG)
262
The Kingdom 2007,  R)
263
College Road Trip 2008,  G)
264
Chaos 2006,  R)
265
Con Air 1997,  R)
266
The Bucket List 2007,  PG-13)
267
Ghouls 2007,  R)
268
Whisper 2007,  R)
269
Joshua (Joshua: The Devil's Child) 2007,  R)
270
Street Fighter: The Legend of Chun-Li 2009,  PG-13)
271
Storm Cell 2007,  PG-13)
272
Sorority Row 2009,  R)
273
The Last House on the Left 2009,  R)
274
Fortress 1993,  R)
275
Fortress 2: Re-entry 1999,  R)
276
Day of the Dead 2007,  R)
277
Hellraiser 1987,  R)
278
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
279
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
280
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
281
Hellraiser - Hellworld 2005,  R)
282
Hellraiser - Deader 2004,  R)
283
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
284
Impact Point 2008,  R)
285
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
286
The Golden Compass 2007,  PG-13)
287
Disturbia 2007,  PG-13)
288
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
289
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
290
The Number 23 2007,  R)
291
Once Upon a Time in America 1984,  R)
292
Once 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments