My Favorite Movies


  shannylee38's Rating My Rating
1
Andrei Rublev 1966,  Unrated)
Andrei Rublev
This film may be 3 hours long but it is filled with very interesting cinematography and, incredible representation of Russians struggling for their survival. Considering that the story takes place in the 15th century, we see how the religion has an major impact on the people. A film to see but only if you're able to appreciate great art and religion blend in one film.
2
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
3
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
Good Night, And Good Luck
An important film which arent produce often nowadays. Couldnt imagine a better actor than Strathairn to portray the Murrow part.
4
Stalker 1979,  Unrated)
Stalker
This sci fi/ psychological film is amazing. It brings us to another 'world' that determines the future. No special effects to separate the two world, but the dialogue and silence will bring the viewers to that place.
5
A Woman Under the Influence 1974,  R)
A Woman Under the Influence
Absolutely adored this film. The performances were incredible. Gena Rowlands was marvelous as the wacko mother. Peter Falk is also amazing as the husband who never gives up on his wife. One of my personal best from Cassevetes.
6
Red Sorghum (Hong gao liang) 1987,  Unrated)
Red Sorghum (Hong gao liang)
RED SORGHUM might be the best Chinese film i've ever seen!

Aesthetically, this film beats most of the American films which use CGI or any kind of digital technology to make their films look great. Yimou's use of color, sound and landscapes illustrate the whole atmosphere of the film.

In terms of its narrative, the film treats on political issues set in the 1920s-30s. There are also some sexual tension between the characters which was less explicit before.

Overall, this film is both tragic and comic. Director Zhang Yimou balances both very well. It is indeed a heavy film to watch but worth seeing! Basically, this is the Chinese film to see!
7
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
I think it is the best i've seen from P.T. Anderson.
8
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
La Règle du Jeu (The Rules of the Game)
A controversial film which puts together the Jews, the French, the English during the period of war.
9
GoodFellas 1990,  R)
10
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
11
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
A little film that just brings sunshine to your heart! A sweet, lovely film that seems desperate in the beginning but ends with a dance that you'll never forget. Great performances from the little Abigail Breslin which is like the Haley Joel Osment of today and Steve Carell makes you rethink his film career to a high level. Carell could be the next Robin Williams in more dramatic roles.
12
Mystic River 2003,  R)
13
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Kubrick sure knows how to create a remarkable comedy film starring nuclear weapons!
14
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930,  Unrated)
15
Babel 2006,  R)
Babel
Not a feel good film, but an incredible view of humanity and morality in life. Not to forget the astonishing ensemble cast that just delivers breath taking performances especially Japanese actress Rinko Kikuchi.
16
Crash 2005,  R)
17
All the President's Men 1976,  PG)
All the President's Men
An excellent and important film that covers everything from Watergate scandal to Deep Throat to President Nixon. Lots of detailed informations but we never get lost in the story. Plus, the great cast that always gets the viewers on the edge. A MUST SEE FOR YOUNGSTERS!!
18
Amores Perros 2000,  R)
19
21 Grams 2003,  R)
20
Forrest Gump 1994,  PG-13)
21
The Piano 1993,  R)
22
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
23
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
24
Sansho the Bailiff 1954,  Unrated)
25
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
Christian Bale is, without a doubt, a successful actor. Even as a young bloke.
26
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Better than anything we would see in theaters nowadays. Welles indeed revolutionized the American cinema.
27
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
Very astonishing visually and historically!
28
The Sound of Music 1965,  G)
29
Bobby 2006,  R)
Bobby
At first glance, i was a little skeptic about this film considering the cast. There was so much attention toward the actors that the story itself didnt feel as important as them. I also underestimated a few young actors such as Lindsay Lohan, Nick Cannon and Joshua Jackson. On the other hand, it is always great to see not major Hollywood stars, but very good and known actors into one film like Bill Macy and Anthony Hopkins. But the fact is that this picture was mesmerizing. Every actors, even Nick Cannon, did a wonderful performance. They all had smart roles so as viewers we dont get to attach to them, but the whole cast is represented as one character instead of being represented individually. So we feel the emotional aspect of the event as a whole.
As a young Canadian, i always admire RFK and his brother more than any other politician. But to see how much Robert Kennedy affected the Americans in the 1960s through this film shows how great of a leader he was. Although the film wasnt directly concentrated on him, the effort and excited surrounding the characters already gives a sense of importance from Kennedy.
The ending is a given, but to see the emotional breakdown of a nation, young and old, black or white, reflects how much we need someone like the Kennedys right now in this time of madness.
I think this film is very important and I recommend it to everyone especially the young generation that never seen a great leader alive. Maybe soon the hope of great leadership will arise with Barack Obama.
30
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
A Japanese masterpiece! Despite its lenght, the film liberates a certain hope and bravery which we find in each of the seven samurai. Certainly a must see.
31
Lost In Translation 2003,  R)
32
Garden State 2004,  R)
33
Annie Hall 1977,  PG)
34
A Single Man 2009,  R)
A Single Man
The most stylish film of the year! Plus, Colin Firth gives an outstanding performance! Tom Ford indeed directed a beautiful piece of art!

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. manishboy
    manishboy posted 12 months ago

    Great List!