My Favorite Movies
| shannananahey's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995, PG-13) |
|
| 2 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 3 |
Encino Man 1992, PG) |
|
| 4 |
Identity 2003, R) |
|
| 5 |
Coneheads 1993, PG) |
|
| 6 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 7 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 8 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 9 |
Phantom Of The Opera 1925, Unrated) |
|
| 10 |
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) 1961, Unrated) |
|
| 11 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 12 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 13 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 14 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 15 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 16 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 17 |
Underworld 2003, R) |
|
| 18 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 19 |
House on Haunted Hill 1999, R) |
|
| 20 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 21 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 22 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 23 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 24 |
Dirty Rotten Scoundrels 1988, PG) |
|
| 25 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 26 |
Wolf 1994, R) |
|
| 27 |
Mimic 1997, R) |
|
| 28 |
Blade 1998, R) |
|
| 29 |
Scream 1996, R) |
|
| 30 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 31 |
Scream 3 2000, R) |
|
| 32 |
Star Trek IV - The Voyage Home 1986, PG) |
|
| 33 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 34 |
Son in Law 1993, PG-13) |
|
| 35 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 36 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 37 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 38 |
Half Baked 1998, R) |
|
| 39 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 40 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 41 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 42 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 43 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 44 |
Hook 1991, PG) |
|
| 45 |
Empire Records 1995, PG-13) |
|
| 46 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 47 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 48 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 49 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 50 |
The Craft 1996, R) |
|
| 51 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 52 |
Gothika 2003, R) |
|
| 53 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 54 |
What Lies Beneath 2000, PG-13) |






















































