My Favorite Movies


  1. ShaneWreck
  2. Shane

The order of this list is insignificant. I love all these movies.

  ShaneWreck's Rating My Rating
1
Jabberwocky 1977,  PG)
Jabberwocky
Classic Python attitude, with pure Gilliam style. Ahh, the good ol' days when you could get away with nudity and graphic violence in a p.g. rated movie.
2
Time Bandits 1981,  PG)
Time Bandits
One of my favorates as a kid. It just gets better the older I get.
3
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
The Adventures of Baron Munchausen
an underrated masterpiece whose budgetary problems are still haunting Gilliam's career.
4
Brazil 1985,  R)
Brazil
Gilliam's best work offers us a vision of the future that's half George Orwell and half Chuck Jones. It's not only one of the best films ever made, but it's also the best Christmas movie ever made. It's hard for me to even find the words to describe how great this movie is, but I'll try. Here goes nothin'. I've been a fan of Gilliam for as long as I can remember, even before I knew who he was. I was raised on TIME BANDITS and THE ADVENTURES OF BARON MUNCHHAUSEN. I first became aware of BRAZIL thanks to a preview on a movie that I've long since forgotten, and I had to see it. Unfortunately, it took a lot longer than I would have liked (say about 15 years longer). Do you know how hype can sometimes ruin a movie? You'll hear about how great something is for a long time and then when you finally see it you think to yourself, "What's the big deal?". Well this is a film that not only lives up to the hype but surpasses it. To me, this movie is the definition of a perfect movie. It's funny, it's frightening, it's beautiful, it's eternally relevant, and it's uncompromising. Gilliam took on Hollywood with this one by releasing his uncut version of the film behind the studio's back, and in doing so he proved something that should have been obvious to everybody. What he proved was that studio execs have absolutely no place in the creative side of film making. They're nothing but money men with no sense of imagination whatsoever.
5
The Fisher King 1991,  R)
The Fisher King
The homeless meets the holy grail. Classic.
6
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Time traveling mind fuck of a movie.
7
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
One of the best adaptations of one the best books ever.
8
Tideland 2006,  R)
Tideland
Is it possible for a nightmare and a sweet dream to be the same thing? This movie has the answer, and it's a resounding yes. Gilliam has brought us the darkest film in his catalog, with all the visual playfulness that we've come to expect from him. Jeliza- Rose is such a lovable character that you want to reach into the screen and rescue her from the horrible surroundings that she's been thrust into. At some points the discomfort levels get so high that it's hard to watch. Picture Alice In Wonderland if it had been written by Todd Solondz, and you're somewhere in the ballpark.
9
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
Possibly the greatest surealist film ever made.
10
The Elephant Man 1980,  PG)
The Elephant Man
If this movie doesn't make you depressed then you may be a sociopath, in which case seek help.
11
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
The definetive movie dealing with the dark underbelly of a small town.
12
Wild At Heart 1990,  R)
Wild At Heart
The Wizard of Oz meets Bonnie and Clyde. Willem Dafoe is one creepy mother fucker
13
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992,  Unrated)
14
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
Though some will most likely disagree, I think this is Lynch's best work.
15
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Does a movie get any hotter than this? In my opinion no. This is like a dream caught on film.
16
Inland Empire 2006,  R)
Inland Empire
Three hours of Lynch's imagery. If you're a Lynch fan you'll love it, if your head doesn't explode first.
17
The Short Films of David Lynch 2002,  Unrated)
The Short Films of David Lynch
These shorts are perfect examples of Lynch's sensebilities.
18
Dumbland 2009,  Unrated)
Dumbland
One of the oddest cartoons of all time, and that's saying something.
19
The Toxic Avenger 1984,  R)
The Toxic Avenger
Tromaville's Hideously deformed creature of superhuman size and strength, created by the god of independent cinema, Lloyd Kaufman.
20
Class of Nuke 'Em High 1986,  R)
Class of Nuke 'Em High
Not as violent as your normal Kaufman fare, but equally as whacky.
21
Troma's War (1,000 Ways to Die) 1988,  R)
Troma's War (1,000 Ways to Die)
Pig faced commandos, AIDS infected generals, gratuitous nudity, and more squibs than "The Wild Bunch".
22
Tromeo and Juliet 1997,  R)
Tromeo and Juliet
A masterpiece of Kink and bad taste. Eat your heart out, Shakespeare.
23
Terror Firmer 1999,  R)
Terror Firmer
Want to know what it's like to work on a Troma movie? Well as insane as this movie is, it's not too far from the truth.
24
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV 2000,  R)
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV
Gleefully Offensive in every way. No taboo is left unbroken.
25
Poultrygeist: Night of the Chicken Dead 2006,  Unrated)
Poultrygeist: Night of the Chicken Dead
Native American chicken zombies. If that doesn't arrose your intrests, then why are you still reading my reviews?
26
Audition (ďdishon) 1999,  R)
Audition (ďdishon)
This is the movie fatal attraction wishes it could be.
27
Dead or Alive: Hanzaisha 1999,  R)
Dead or Alive: Hanzaisha
"1, 2, 1, 2, 3, 4" With that count off we begin one of the most hyper-active, ultra-violent, over the top spectacles I've ever had the child-like joy of witnessing. Seriously, the first ten minutes contains more insanity than most movies do in their entire running time, but that's just a punch in the gut to get your attention. The film truly is an exercise in envelope pushing. Kiddy pools full of human excrement (the technical term being shit), bestiality porno filmmakers , Takashi's increasingly over the top brand yakuza antics, and, if I may be allowed to make an extremely lame and cliched remark, an explosive ending. Depravity, sweet depravity, you have found the perfect vessel in the form of Mr. Miike.
28
Dead or Alive 2: Birds (Dead or Alive 2: T˘b˘sha) (Dead or Alive 2: Runaway) 2000,  R)
Dead or Alive 2: Birds (Dead or Alive 2: T˘b˘sha) (Dead or Alive 2: Runaway)
see review for Dead or Alive.
29
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
The word extreme does not do this movie justice.
30
Visitor Q (BijitÔ Q) 2002,  R)
Visitor Q (BijitÔ Q)
Holy incest! Fun for the whole family. It may be one of the most twisted things I've ever seen, and believe me, I've seen some pretty twisted shit.
31
Gozu (Gokud˘ ky˘fu dai-gekij˘: Gozu) 2003,  R)
Gozu (Gokud˘ ky˘fu dai-gekij˘: Gozu)
Miike enters Lynch territory with this one, while adding his own unique brand of yakuza crime drama. The ending has one of the greatest "what the fuck" moments ever.
32
Izo 2004,  Unrated)
Izo
I can only judge this movie based on it's aestetics, due to the fact that the subtitles are a bit lacking and I don't speak Japanese, but even with the lack of translation, this movie still rules.
33
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2005,  R)
Three...Extremes (Saam gaang yi)
Takashi Miike, Park Chan Wook, and Fruit Chan each contribute a short to this amazingly disturbing anthology.
34
Sukiyaki Western Django 2008,  R)
Sukiyaki Western Django
Only Miike could make a movie like this. It's a western, a samurai film, a comedy, and a surrealist film with an all Japanese cast that speaks fractured English throughout.
It caused a bit of a stir with Shintoists thanks to the scene which depicts a man hanging dead from a torii mon, one of their sacred symbols. Fortunately Shintoists are a bit more open minded and understand the concept of freedom of expression unlike some other religious organizations that I can think of. Tarantino makes a guest appearance, and provides some of the worst acting I've ever seen. I'll tell ya, for a guy who writes some of the best dialogue in American cinema, he can't act worth a shit. He's outshined by a cast that can barely speak English (it's pretty funny, actually). If you're a fan of spaghetti westerns then you should definitely give this stir fried take on the genre a look, and if you're a Miike fan, it's essential viewing.
35
Blood Simple 1984,  R)
Blood Simple
This is an insanely taught southern fried film noir.
36
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
Possibly one of the funniest movies to ever feature baby snatching.
37
Miller's Crossing 1990,  R)
Miller's Crossing
Who doesn't like 30s gangster flicks? Add the Coen brothers to the mix and you've got a classic.
38
Barton Fink 1991,  R)
Barton Fink
This may possibly be John Goodman's best performance ever, not to mention a great commentary on that shit factory known as Hollywood.
39
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
The Hudsucker Proxy
Sam Raimi + The Coen Brothers = Genious
40
Fargo 1996,  R)
Fargo
The movie that features an extremely innovative way to fertilize your lawn.
41
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
The Dude still abides. Take comfort in that fact.
42
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
The Coen Brothers found a way to trick people, who would never want to watch a musical, into loving one. Not an easy feat.
43
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
The Man Who Wasn't There
Taking a cue from Citezen Cane, The Coens use light and shadow to fantastic effect in this quirky little noir.
44
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Javier Bardem's stoned faced killer is truely a sight to behold.
45
Tales from the Gimli Hospital 1988,  Unrated)
Tales from the Gimli Hospital
Guy Maddin's first film is a bizarre trip to a hospital I hope I never find myself in.
46
Archangel 1991,  Unrated)
Archangel
After watching this I'm not quite convinced that Maddin and Lynch weren't separated at birth. Maddin doesn't make movies, so much as he transfers dreams to celluloid. I've given up on trying to explain his plots, since no synopsis ever really does the them justice. I'll just say that if you're a fan of surrealism, you should give this one a shot. I can almost guarantee that you won't be disappointed.
47
Cowards Bend the Knee 2004,  Unrated)
Cowards Bend the Knee
Guy Maddin makes what are probably the most unusual black comedies in recent memory, and this is no exception. The story goes like this, a man brings his girlfriend to get an abortion at a beauty salon and ends up falling for the owners daughter during the proceedure, meanwhile his girlfriend bleeds to death on the operating table. The man quickly forgets his girlfriend and begins to pursue the owners daughter. Unfortunately for him, the only way she'll let him touch her is if he gets his hands chopped off and replaced with the hands of her dead father. From there things get weird. This is the first in Maddin's "autobiographical" trilogy, which also includes Brand Upon The Brain and My Winnipeg. One great thing about Maddin is that he never disappoints (with the exception of Twilight of the Ice Nymphs). His films feel like what you would get if Murnau and Lynch got together and took some acid.
48
My Dad Is 100 Years Old 2006,  Unrated)
49
The Saddest Music in the World 2004,  R)
The Saddest Music in the World
Isabella Rosolini with fake legs full of beer? Mark McKinney from kids in the hall? What the hell is going on here? I don't know, but keep it coming.
50
Brand Upon the Brain! 2006,  Unrated)
Brand Upon the Brain!
The second part in Maddin's "autobiographical" trilogy, is a strange tale about a family who live in a light house/orphanage. The Mother is a domineering monster, the father is a mad scientist, and the son and daughter, along with the help of the Lightbulb Kids (a "pair" of fictional child detectives) are trying to figure out what the hell their parents are up to with the orphans. Beautifully made. Guy Maddin really knows how to fuck with your head in wonderful ways.
51
Delicatessen 1991,  R)
Delicatessen
Cannibalistic surface dwellers meet vegetarian revolutionaries, and a former circus performer caught in the middle of it. Huh?
52
The City of Lost Children (La CitÚ des Enfants Perdus) 1995,  R)
The City of Lost Children (La CitÚ des Enfants Perdus)
Jeunet's adult fairytale is a visual joyride through dreams and Gilliamesque cityscapes. Also includes one of the best chain reactions I've ever seen on film.
53
AmÚlie 2001,  R)
AmÚlie
A sureally sweet romantic comedy. To call it a chick flick would be a major insult.
54
A Very Long Engagement 2004,  R)
A Very Long Engagement
Another one that is unfairly labled as a chick flick. The war scenes are amazing, and the subplot about the homicidal hooker is great.
55
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot)
The first in Park Chan Wook's Vengeance Trilogy is a great comment on the futility of revenge.
56
Oldboy 2005,  R)
Oldboy
The second in The Vengeance Trilogy is much darker and more violent than the first one. If the ending doesn't rattle you than you must have an odd definition of family.
57
Sympathy for Lady Vengeance 2005,  R)
Sympathy for Lady Vengeance
This is my favorite of The Vengeance Trilogy. The story, to me anyway, is more heartbreaking than the first two, and the visual style is outstanding.
58
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975,  R)
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders)
Cronenberg's first feature contains sex crazed zombies and phallic shaped parasites with a penchant for womens bathtubs. He throws every perversion he can think of at you and he does it the way only Cronenberg can.
59
Rabid 1979,  R)
Rabid
Ivory soap girl/pioneer porn actress Marilyn Chambers stars as a woman with a weird bloodsucking penis thingy in her armpit. What the fuck is wrong with David Cronenberg?
60
The Brood 1979,  R)
The Brood
Creepy kids, brutal deaths, giant tumors, and Psychotherapy gone mad. And I think to myself, what a wonderful world.
61
Scanners 1981,  R)
Scanners
Holy shit! Did you see that guy's head explode? Cronenberg, what have you done?
62
Videodrome 1983,  R)
Videodrome
Horny T.V.s, snuff films, cancer guns and Debbie Harry's tits (back when they were fun to look at). All this and James Woods? Where do I sign up?
63
The Fly 1986,  R)
The Fly
I'm not a big fan of remakes, but this is one that truly got it right. Jeff Golldblum's performance is outstanding. And his hair is priceless.
64
Dead Ringers 1988,  R)
Dead Ringers
A-moral gynecologist twins develop a fixation on a woman with mutated sexual organs. I've said it before and I'll say it again, what the fuck is wrong with David Cronenberg?
65
Crash 1996,  NC-17)
Crash
Based on a book by J.G. Ballard, this is the perverse story of a group of people who get off to car crashes. Sound sexy? If it does than seek professional help. Not to be confused with the movie starring Sandra Bullock, although it would be funny to see your reaction if you got this one by mistake.
66
Spider 2002,  R)
Spider
This is the story of a schizophrenic played, brilliantly, by Ralph Feinnes (is that how you spell his name?). Great performances, great cinematography, and depressing as all hell.
67
Bottle Rocket 1996,  R)
Bottle Rocket
Wes Anderson's first film is the story of three losers, with aspirations of being criminals. It contains all the odd quirkiness that we've come to expect from him. It may also contain one of the strangest courtships in movie history.
68
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Jason Schwartzman play the epitome of an over achiever, who falls in love with one of his teachers (Olivia Williams) and goes to war with another one (Bill Murray) who is also in love with her. If my school had put on plays like the ones in this movie, I might have gone to a couple.
69
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
Dysfunction abounds in the Tenenbaum family. Gene Hackman is in full asshole mode, but you still can't help but love him.
70
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Just to let it be known, Bill Murray is the man. I love the stop-motion fish. No CGI.
71
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
One wacky train ride full of dysfunction, illegal prescriptions, and your typical Wes Anderson absurdities.
72
Basket Case 1982,  R)
Basket Case
Frank Hennonlotter's first film is a masterpiece of low budget sleazy horror. With some of the best/worst stop motion ever.
73
Brain Damage 1995,  R)
Brain Damage
The touching tale of a boy and his brain sucking, hallucinogenics dispensing, turd shaped alien thingy.
74
Frankenhooker 1990,  R)
Frankenhooker
"This Crack shit is killin'em. This super crack'll get the job done much faster." One of the many tasteful comments from a movie that's pure class. Just ask Bill Murray, he'll tell ya.
75
Bad Biology 2008,  Unrated)
Bad Biology
"I was born with seven clits."
If that opening line doesn't hook you then I don't know what else to tell ya. The king of sleazey horror has returned with a sweet tale of a woman born with a slight, sexual paculiarity, and the monstorous man-thing she loves. It's offensive, it's perverted, and it's fantastic. Welcome back Mr. Henenlotter (it took you long enough).
76
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
Pink Flamingos
John Waters set out to make something that would piss everyone off, and ended up accidentally making the greatest piece of trash art ever.
77
Female Trouble 1974,  NC-17)
Female Trouble
"I wanted Cha Cha heels" screams the 300 pound drag queen, before heading off to a life of murder, disfigurement, and stardom. Divine's speech at the end is one of the greatest things ever.
78
Desperate Living (Edited Version) 1977,  R)
Desperate Living (Edited Version)
It's a fairy tale, John Waters style. Features one of the oddest lesbian scenes in history (outside of an actual porno).
79
Polyester 1981,  R)
Polyester
I wish I could meet the characters of this movie in real life. A slutty sister, a brother with a foot stomping fetish, a self serving dad who owns a porno theater, and a 300 pound, alcoholic "mother" that just wants a normal family.
80
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
My sisters used to love this movie, but at the time I was still equating Johnny Depp with 21 Jump St. and the movie looked too much like Grease, so I didn't even give it a chance. Oh how wrong I was. It may be a little more commercial, but it's still John Waters
81
Hairspray 1988,  PG)
Hairspray
The movie that brought John Waters out of the underground. Like Cry Baby, I didn't give this movie a shot until I was older. When I was younger, anything that resembled Grease was automatically ignored, but I've learned my lesson.
82
Serial Mom 1994,  R)
Serial Mom
Now don't get me wrong, I love my mom. I'd say she did her best to raise me (many may disagree, but they can go fuck themselves). Now having said that, if my mom didn't exist and I had to choose a new one it would definitely be Beverly Sutphin. I mean think about it for a second, she's a loving, nurturing, mom with a love of birds, horror movies, and serial killers, and best of all, she'll lay waste to your enemies. Those are my kinda family values. This is the movie that introduced me to the sick, sleazy mind of John Waters, and there was no going back after that. One of my favorite quotes about this movie is from Waters himself, "I heard Kathleen Turner call Mink Stole a cocksucker and thought finally, my worlds have come together." Turner is great as the happy, homicidal homemaker who wreaks havoc in Baltimore. True this isn't Pink Flamingos, but really, what is?
83
Pecker 1998,  R)
Pecker
The world of professional photography, and the art world in general gets a nice, broken glass enema courtesy of Mr. Waters.
84
Cecil B. Demented 2000,  R)
Cecil B. Demented
Now this is how you get a movie made. Artistic vision by any means necessary, even if it means taking hostages, shoot outs or celibacy for celluloid. That last one might be a little tough though.
85
A Dirty Shame 2004,  NC-17)
A Dirty Shame
Sexual perversions abound in this free-for-all of depravity. This movie is just one, big donkey punch to the neck of puritanical morality.
86
This Filthy World 2006,  Unrated)
This Filthy World
John Waters gives his uniquely, hysterical view of film making and life in general. He covers every thing you want to know, and a lot of stuff that you may not have thought you wanted to know, but deep down inside that little voice was saying, "teach me the ways of filth, O elder". John Waters advocates film terrorism, using emergency food vouchers to throw dinner parties, and metal fringe outfits for people sentenced to the electric chair which will stand on end when they throw the switch. It doesn't matter if you're a serious film fan, a John Waters fan, or just like stand up comedy. Everyone can get something out of this.
87
Fando y Lis (Fando and Lis) 1970,  Unrated)
Fando y Lis (Fando and Lis)
Alexandro Jodorowsky's first feature is the story of two lovers who go on an insanely surreal sexual odyssey. It literally caused a riot when it was first released.
88
El Topo 1970,  Unrated)
El Topo
The first midnight movie. A surreal western, featuring sexual perversity, human deformities, and some of the most bizarre characters ever. It was praised by John Lennon.
89
The Holy Mountain 1973,  R)
The Holy Mountain
This is a movie that turns shit into gold, literally. Some really weird thing are going on in this one, and I'm a sucker for the weird stuff.
90
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Remind me to never try and pull off a jewel heist using Michael Madsen. That guy's just not alright.
91
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Funny, violent, twisted, and fucking awesome. Pulp fiction is one of those movies that, whether you love or hate, you tend not to forget. Even Travolta, whom I normally loathe is not only watchable, but terrific in his role. Tarantino knows how to keep a movie interesting. Just when you think you've got a handle on things he throws you a gimp (I won't elaborate on that for those who haven't seen). And as always his dialogue and soundtrack are spot on. Call me a fanboy, call me whatever you want, but the fact is Tarantino has never let me down.
92
Jackie Brown 1997,  R)
93
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
There's limb loss aplenty in Quentin Tarantino's ode to grindhouse, spaghetti westerns, and kung-fu flicks.
94
Kill Bill: Volume 2 2004,  R)
Kill Bill: Volume 2
The conclusion to Kill Bill, may not be as action packed, but is equally as entertaining. Pai-Mei is one of the best characters ever.
95
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
People, for some reason, like to refer to this as a horror movie. Nothing could be further from the truth. This is pretty much an homage to car chase movies which showcases Tarantino's foot/ass fetish, and his great dialogue. The final chase is pretty fucking insane.
96
El Mariachi 2001,  R)
El Mariachi
Robert Rodriguez's first film is a violent, fast paced, modern day western, or maybe southern would be a more apt description of it, since it does take place in Mexico.
97
Desperado 1995,  R)
Desperado
Part sequel to El Mariachi, and part retelling. Filled with over the top action and slightly modified guitar cases.
98
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
I know people who didn't know that this was a vampire movie, and then got pissed when the vampires appeared and started killing everyone. It seems to be a pretty common complaint. I don't get it, did they not see the previews. This movie rules. It's a perfect blend of crime and horror. Not to mention that you get three Cheechs for the price of one.
99
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
The third in the trilogy that started with El Mariachi. Wildly, almost cartoonishly over the top, with some great performances.
100
Sin City 2005,  R)
Sin City
In my opinion, the best, and most faithful, comic book movie ever. Visually awesome, and viscerally satisfying.
101
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
This is Rodriguez at his most unrestrained, so watch out. Filled with gore, girls, and gonads in a jar. The film grain effect in the movie is almost psychedelic.
102
Vincent 1982,  G)
Vincent
Tim Burton's first short is a great little piece of stop motion narrated by the late, great Vincent Price. Slightly twisted, slightly sweet. It's what we've come to expect from Burton.
103
Frankenweenie 1992,  PG)
104
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
This is the stuff we were given as children. Looking back on it, I can see why I'm so fucked up. Thanks Pee Wee.
105
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
When I was younger, my friends and I had nothing better to do one day, so we went around collecting bottles and cans to try and get up enough money to go see this movie. It was worth it. My poor mother had to drive about fifteen kids to the movies, but we at least we got up enough money to pay for her as well. Michael Keaton is a maniac.
106
Batman 1989,  PG-13)
Batman
The first (and still one of the only) good superhero movie. Dark and stylistic, with great performances. Jack Nicholson is nuts.
107
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Suburban fairytale\satire. Great performances, artistic, and weird.
108
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
This movie's like a really violent circus. It's the kind of thing that makes me all warm inside.
109
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
The god of bad movies gets the respect he deserves in this strange, but mostly true biography. Johnny Depp's best performance in my book.
110
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Finally, Tim Burton does a horror movie. This movie's got all your favorite Burton elements with the added bonus of gore.
111
Big Fish 2003,  PG-13)
Big Fish
They originally wanted Spielberg to directed this. Thank god that didn't happen. Could you imagine how much that would have sucked?
112
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
113
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
114
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
Todd Browning's masterpiece has been one of my favorite movies since I was fifteen. I remember my mom telling me that she couldn't sleep for a week after seeing this movie. When I first saw it I was mesmerized. Since I was a kid I have always had a strong attraction to the circus and particularly the sideshow aspect, despite the fact that I've never seen one in real life. Genetic oddities have always fascinated me. Call me weird (many have), but it's hard not to feel some reverence for these people (with the possible exception of Grady Stiles who was a pretty evil shit). We bitch and bitch about how bad we've got. You think it's hard for you to get a date? Try going through life with a tumor the size of a softball growing off of your face. These are people who have to suffer the same bullshit we have to with the added bullshit that comes with their particular ailment, but they still live their lives, whereas there are plenty of "normal" people out there who refuse to even attempt to work for what they get. This may be more of a rant than a review, but this movie has been reviewed to death. This is more a review of my thought process while watching it.
115
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari)
The mind of a crazy person can be pretty damned cool looking. This movie is like a surrealist painting brought to life. not a right angle to be found. Definitely a big influence on Tim Burton.
116
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
Alice (Neco z Alenky)
An insanely creepy take on Alice In Wonderland. Svankmajer is a stop motion genius.
117
Little Otik 2001,  Unrated)
Little Otik
Svankmajer draws from Czech folk tales to bring us a twisted little metaphor about parenthood.
118
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) 1970,  PG)
119
Cat O'Nine Tails 1971,  R)
120
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
121
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
Probably the creepiest movie ever made. It's plot is almost nonexistent, but this movie isn't about plot. This is an exercise in atmosphere. The lighting, sound, and camera work are perfect, and the opening sequence is one of the best in the history of horror.
Nobody does it like Argento.
122
Inferno 1980,  R)
123
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
124
La sindrome di Stendhal (The Stendhal Syndrome) 1996,  Unrated)
125
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother) 2007,  R)
126
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
Truly the first, and one might argue, the best of it's kind, and the perfect review to kick off October. George Romero invented the Zombie genre (in film anyway). Sure zombies were used in movies previous to this, but for the most part, they were nothing except mindless drones serving the whims of some evil master. It wasn't until "Night" that they became the ravenous hordes of flesh eating humanity that we all know and love. Not to mention the underlying social commentary that has become a staple in Romero's "Dead" films. It offers such a bleak vision, not just in terms of it's plot, but also in terms of mankind's inability to cooperate. And let's not forget the ever present racial tension that was hinted at but never shoved in your face. But what it really comes down to is that this is a kick ass horror movie. It has been imitated countless times, but never matched. The greatest thing about this movie is that it was made by a bunch of friends who didn't really expect what they got. They were doing it more for the love of scaring people (and maybe getting them to think a little) than for the paycheck. Those are the people who make the horror films that stick in your mind like a blood soaked rag sticks to the wall.
127
The Crazies 1973,  R)
128
Martin 1977,  R)
Martin
In my humble opinion Martin is one of the best vampire films ever made, and probably my favorite non-zombie Romero flick. Romero put his own spin on the legend offering a more realistic and ambiguous take on vampirism. It is never made clear whether Martin is actually a vampire or just a confused (and somewhat psychotic) young man. His crazy old world cousin, who Martin is forced to live with, doesn't help matters much by constantly referring to him as Nosferatu, and hanging garlic and crosses all over his house in order to prevent Martin from entering certain rooms (to no effect). Martin's blood lust is treated like an addiction, which, as far as I'm aware, was a relatively original idea at the time. It is also his only form of sexual release. Things start to change once he meets a lonely housewife. He begins to experience the pleasures that come with a living partner, and starts to realize there may be more to life than drugging women, slashing their wrists, and drinking their blood (as if that were possible). If your looking for a good, atypical vampire movie then this one should be at the top of your list.
129
Dawn of the Dead 1979,  R)
130
Day of the Dead 1985,  R)
Day of the Dead
Without a doubt, my favorite zombie movie of all time, and also somehow, the most shit upon of Romero's original trilogy. I don't understand why this movie has garnered such a shitty reputation. Yes, NIGHT and DAWN are both masterpieces in both the horror genre and arguably, in the world of cinema, but there's something about the bleakness, and desperation of the characters in DAY that just rings very true to me. Human beings are not a very cooperative bunch by nature. It is, as Dr. Frankenstein points out in DAY, only through the use of reward and punishment that we achieve civility. If it wasn't in our best interest to be good, then we wouldn't be. Maybe that's the problem people have. It points out something about themselves that they'd rather not dwell on, because down that path leads damnation. Well, if that's true then I'll be damned.
131
Knightriders 1981,  R)
132
Creepshow 1982,  R)
133
Land of the Dead 2005,  R)
134
Diary of the Dead 2007,  R)
135
Kids 1995,  NC-17)
136
Gummo 1997,  R)
Gummo
Mentally retarded prostitutes, cat killing, glue sniffing, white trash youth with no supervision, and a kid wearing pink bunny ears. This one's got it all. Harmony Korine knows how to make you feel like you just saw a lot of stuff that you were better off not seeing, but it's impossible to look away.
137
Julien Donkey-Boy 1999,  R)
Julien Donkey-Boy
"I'm a black albino, straight from Alabama" -Victor Varnado

Harmony based the main character on an uncle of his who was a schizophrenic. This is pretty dark, even for Korine. Dysfunction is the name of the game. Here's a rundown: Ewen Bremmer as a shizo son with gold fronts, Werner Hezog as a father who chugs cough syrup out of a shoe and hurls abuse at his kids, Evan Neumann as a son who is constantly berated by his father who also likes beating up garbage cans, and Chloe Sevingy as a pregnant daughter with a fucked up back story of her own. This film was released with the Dogme '95 seal of approval, although at times it deviates from the guidelines.
138
Mister Lonely 2007,  Unrated)
Mister Lonely
Who else but Harmony could think up images like Buckwheat giving the Pope a bath in the middle of a field, Abe Lincoln and The Three Stooges shooting sheep, or nuns jumping out of planes on BMX bikes? You even get Werner Herzog playing a priest. What more could you ask for?
139
Pi 1998,  R)
140
Requiem for a Dream 2000,  R)
141
Touch Me in the Morning 2005,  Unrated)
Touch Me in the Morning
As perverse as John Waters, as disturbing as Harmony Korine, and as surreal as Luis Bunuel. Giuseppe Andrews' first trailer park epic, like all his others, must be seen to be believed. Shot on DV with a micro budget, Andrews recruits the residents of the trailer park where he lives to act in his movies. His dialogue is some the most insane stuff to ever emerge from human lips.
142
Period Piece 2006,  Unrated)
143
The Laundry Room 2006,  Unrated)
144
Trailer Town 2003,  Unrated)
145
Who Flung Poo? 2004,  Unrated)
146
Down by Law 1986,  R)
147
Night on Earth 1991,  R)
148
Dead Man 1995,  R)
149
Ghost Dog - The Way of the Samurai 2000,  R)
150
Coffee and Cigarettes 2004,  R)
151
Broken Flowers 2005,  R)
Broken Flowers
This movie is all about the subtleties. Fucking hilarious, if you're paying attention.
152
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
153
Eaten Alive 1976,  R)
Eaten Alive
" My name's Buck and I'm here to fuck." -Robert Englund

This movie is very underrated in my opinion. I don't understand what people have against it. The colors are awesome, the music is great, the redneck is sufficiently out of his mind, and there's plenty of death by scythe and crocodile. Not to mention an appearance by a young Robert Englund. A very worthy follow up to The Texas Chainsaw Massacre (a very hard film to follow)
154
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 2
Whereas the original Texas was more about was more geared towards shock and madness (though not quite without a sense of humor) this one is more about fun and campy insanity. Hooper goes full bore into splatter comedy territory. I love Choptop (Bill Mosely) heating up the wire hanger with a lighter and using it to pick skin away from the metal plate in his head (which he then eats) and his insane comments such as "Lick my plate, dog dick!". Dennis Hopper plays the vengeful uncle of Sally and Franklin from the first film. Just seeing him going ape shit with a chainsaw while singing "Bringing In The Sheaves" brings a big smile to my face. Leatherface (Bill Johnson) seems to have sexual inadequacy problems signified by his chainsaw failing to start when he's around the prettyish radio D.J. (Caroline Williams) who becomes entangled in the affairs of the Sawyer Clan. Jim Siedow is the only returning member of the original cast, and he makes the transition from creepy, demented cook to over the top comic miscreant who uses his unique chili recipe to win chili cook offs all around Texas perfectly. It's all geared to tickle your funny bone (right down to the original movie poster which has the Sawyers spoofing The Breakfast club). Is it, for lack of a better word, as scary as the original? Hell no, but that's not the point of this one. Hooper was taking it in a new direction, and he succeeded in my opinion.
155
The Last House on the Left 1972,  R)
156
The Hills Have Eyes 1977,  R)
157
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
158
The People Under The Stairs 1991,  R)
159
Re-Animator 1985,  R)
160
From Beyond 1986,  R)
161
Dolls 1987,  R)
162
Castle Freak 1995,  R)
163
Edmond 2005,  R)
164
Stuck 2008,  R)
Stuck
This was just fuckin' wrong. Great, but wrong. Only Stuart Gordon would have the balls to take such an insane real life event and say, "There's a movie here".
165
King Of The Ants 2003,  R)
166
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
A fittingly ridiculous conclusion to The Evil Dead Trilogy. It's like Ray Harryhausen meets The Three Stooges. When I first rented this I had no idea that it was related to The Evil Dead, but about five seconds in I thought to myself, "No fuckin' way." It was definitely a pleasant surprise.
167
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Without a doubt one of the prime examples of full bore, independent, fuck you horror. Raimi and company pulled out all the stops and blessed us with the blood spattered miracle that is Evil Dead. From the dizzying camerawork to the chunktastic special effects everything works. This movie is insanity, piled on gore, piled on poor acting, piled on Bruce Campbell's big ass chin. A true cinematic classic.
168
Evil Dead 2 1987,  R)
169
Darkman 1990,  R)
170
Street Trash 1986,  Unrated)
Street Trash
This is a movie that doesn't really know what it's trying to be, but succeeds despite, or, perhaps, because of that fact. It's almost like three movies working together for the greater good. One of those movies that you have to show someone in order for them to get it. And if they don't get it, then that's their problem. The camera work is awesome, the colorfully gory meltdown scenes are fantastic, and the characters are about as hilariously politically incorrect as it gets. This is eighties low budget horror at it's finest. A little side note, the director, James Muro, went on to become one of the most successful Steadicam operators in the movie business, working with such directors as Oliver Stone, Martin Scorsese, and James Cameron to name a few.
171
Slime City 1988,  Unrated)
172
Halloween 1978,  R)
173
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
174
The Thing 1982,  R)
175
Escape from New York 1981,  R)
176
In the Mouth of Madness 1995,  R)
177
Dark Star 1973,  G)
178
Dancer in the Dark 2000,  R)
179
Dogville 2003,  R)
180
8 1/2 1963,  Unrated)
181
La Strada (The Road) 1954,  PG)
182
Il Casanova di Federico Fellini (Fellini's Casanova) 1976,  R)
183
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
184
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1929,  Unrated)
185
L' ┬ge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1979,  Unrated)
186
Blood Feast 1963,  Unrated)
Blood Feast
The granddaddy of them all. H.G. Lewis' first gore fest was unlike anything that came before it. The years have turned this into a comedy, but I can only imagine what it would have been like to see this when it originally came out. Lewis brought a "top this" attitude to horror. The over the top splatter and the equally over the top bad acting are a joy to behold and predates Lloyd Kaufman by about fifteen years.
187
Two Thousand Maniacs 1964,  Unrated)
Two Thousand Maniacs
For my money, this is H.G. Lewis' best work. The acting, effects, and story are still ludicrous, but they seem to be on a slightly higher level than the films that preceded and followed it. The barrel scene is one of my favorites.
188
Color Me Blood Red 1964,  Unrated)
189
The Wizard Of Gore 1970,  R)
190
The Gore-Gore Girls 1972,  R)
191
Mudhoney 2003,  Unrated)
Mudhoney
This is Russ at his sleazy best. Here's a list: Domestic rape/abuse, a deaf/mute prostitute, big tits, a toothless hag with an insane laugh, big tits, backwoods rednecks, mob mentality, big tits, a crazy preacher, and big tits. Apparently, to Russ Meyer, P.C. stands for Plenty of Cleavage. This is my favorite Russ Meyer movie. It starts out with a bang and things just get more and more depraved as it goes along. If you're looking for some raunchy fun (and I know you are) then it doesn't get much better than this.
192
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1965,  R)
193
Annie Hall 1977,  PG)
194
Sleeper 1973,  PG)
195
Deconstructing Harry 1997,  R)
196
Hellraiser 1987,  R)
197
Nightbreed 1990,  R)
Nightbreed
NOTE: This review is not directed towards people who aren't fans of this movie. it is directed towards the assholes who can't talk about this movie without insulting those who are fans. And to Morgan Creek, the company that owns the rights, says it's not worth putting on blue-ray, but won't sell it to a company that will out of fear that it might turn out to be a successful product for a company willing to give it a chance. FUCK YOU!!! And now, let the tirade begin.

This movie seems to have an awful lot of haters, not least of them seems to be Morgan Creek, the company that owns the rights to it. Well on behalf of Night Breed and Clive Barker fans I would like to humbly ask you to go fuck yourselves with a rusty razor blade in your pee hole. This movie is fuckin' awesome, even in the severely cut form which is the only version it seems we're ever gonna see. I don't understand the problem. Is it the great monsters? The outstanding storyline, which Barker will never get to complete (at least not in film form)? What? I don't get it. Seriously. David Cronenberg plays a psychotic psychologist for fuck's sake. If that's not a stroke of casting brilliance then I don't know what is. And the button eyed leather mask is one of my favorite horror movie images of all time. This is an epic, ambitious horror fantasy with with a great mythology and a view of morality that recalls movies like FREAKS, asking you who the true monsters are. True some of the acting is a little hammy, but if you're a horror fan who can't stand bad acting to the point that you can't appreciate something like this then I've gotta wonder, exactly what horror movies have you seen? Bad acting and horror movies tend to go go together like cops and beatings. Some of the best horror movies have some of the absolute worst acting. I know in the end it all comes down to opinion, but the people who hate this movie have a habit of bad mouthing people who don't, so once again fuck yourself, rusty razor blade, etc.
198
Lord of Illusions 1995,  R)
199
Bad Taste 1989,  R)
Bad Taste
Do you remember the good old days? The days when Peter Jackson was just some kid in New Zealand, making low budget splatter flicks? Whatever happened to those days? Jackson said that he had thought about a sequel to this, but we all know that the deeper Hollywood sinks it's teeth into someone, the harder it is for them to go back. It's sad.
200
Meet the Feebles 1989,  R)
Meet the Feebles
Holy Shit! Did Jim Henson take some crack, or something? Nah, it's just Peter Jackson doing his best to pervert childhood institutions. This movie marks the first, and only, time that watching a movie with puppets made me feel unclean. Hysterical.
201
Dead Alive (Braindead) 1993,  R)
Dead Alive (Braindead)
The splatterfest to end all splatterfests. This may be one of the funniest movies I've ever seen. Between the zombie sex, kung fu priest, and enough blood to qualify it for The Guinness Book, there's more than enough to keep you interested. To me, the sign of a good movie is if it has the ability to make the person you're watching it with want to throw up (this movie has done that on several occasions). This is an urgent plea to Peter Jackson, please go back to your roots. The horror world needs you.
202
Heavenly Creatures 1994,  R)
203
The Frighteners 1996,  R)
204
Killer Condom: The Rubber That Rubs You Out 1996,  R)
Killer Condom: The Rubber That Rubs You Out
This movie is one of the strangest things I've ever seen. It's a German movie about an Italian cop in New York city named Luigi Mackaroni hunting, you guessed it, a killer condom.
The Condom was designed by H.R. Geiger, and there are parts of the movie that almost felt like a low budget Jean Pierre Jeunet film, that is if Jeunet had been taking copious amounts of acid while writing the story. Definitely out there.
205
Screamplay 1986,  Unrated)
206
Combat Shock 1986,  R)
Combat Shock
Don't let the fact that this is a Troma movie throw you, this movie is definitely not your average Troma fare. This an extremely downbeat portrait of urban decay and of a man trying, and failing, to cope with it. The acting may not be top notch, but the grittiness and sleazy atmosphere that the film gives off more than make up for it. And the ending is something that should stick with you for quite a while. Anyone familiar with the band Suicide will recognize the plot, seeing as how it was taken from one of their songs, right down to the main character's first name. This is a good movie to watch if you need to feel better about your own life, unless your life resembles the main character's, in which case god help you.
207
Redneck Zombies 1988,  R)
208
Lollilove 2006,  Unrated)
Lollilove
This movie ranks up there with Spinal Tap in terms of hysterically funny mockumentaries. The premise is insane, and the characters are completely delusional and self centered. It was written and directed by Jenna Fischer (The Office), and if you're a fan of mockumentaries you should give this one a shot.
209
Frankenstein 1931,  Unrated)
210
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
211
Monty Python and the Holy Grail 1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
One of the funniest movies ever made. If it weren't for people like the pythons and Mel Brooks, The world would be so much less fun.
212
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
Don't you love it when Christians get their panties in a bunch over a movie that they misinterpreted? I don't think they realize that when they protest a movie, it's usually the best promotion a filmmaker could ask for.
213
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
214
Erik The Viking 1989,  PG-13)
215
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
216
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
217
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
218
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical)
Ahh, the humble beginning of Trey Parker and Matt Stone. When this was first made, nobody wanted to put it out. They finally got a release through Troma. Then along comes a little show called South Park, and now everyone wants to buy the rights to it, but they've stuck with Troma. It's good to see that the entertainment industry has a few people with souls. And as for the movie itself, it's fuckin' hilarious. Just the kind of thing you would expect this crew.
219
Orgazmo 1998,  NC-17)
Orgazmo
Orgazmo is the touching story of a humble mormon (Trey Parker) trying to come to terms with a world that doesn't except him. You buy that shit? No? I didn't think so.

Trey Parker plays Joe Young, a Mormon missionary in that den of sin and scumbags that we all know as Hollywood. Joe is in love with his fiance and would like nothing more than to be able to marry her in a Mormon temple in Utah, unfortunately for him they can't afford it (greedy ass Mormons). He sees his chance to earn the money he needs, but the catch is he has to star in a porno. He accepts the role with the condition that he doesn't actually have to perform the act of intercourse. So to get around this they use a stunt cock. The porno he ends up starring in is a superhero spoof called Orgazmo. It's about a guy with a machine on his arm that incapacitates people with orgasms, and it becomes a hit, not just amongst the pervs of the world, but an actual mainstream hit. His sidekick in the movie and only friend Ben Chapleski aka Choda Boy (Dian Bachar) develops an actual working version of the machine and they become a real life crime fighting duo. Kinda like Batman and Robin, if Batman had a ray that induced orgasms. If this all sounds ridiculous to you don't worry, because it is.

Trey Parker and Matt Stone have made a living offending people, and there's plenty of that to go around in this one. They made Orgazmo before they even started with South Park, but it wasn't released until after the success of the four boys from a little hick town in Colorado. It was impossible to market thanks to the M.P.A.A (Misguided Prick Assholes Association) slapping it with the dreaded NC-17 rating. But it's found its audience like all of the greatest movies do.
220
Clerks 1994,  R)
221
Mallrats 1995,  R)
222
Chasing Amy 1997,  R)
223
Dogma 1999,  R)
224
Fear, Anxiety & Depression 1989,  R)
Fear, Anxiety & Depression
Todd Solondz's first film feels more like a really demented Woody Allen movie then a Solondz movie, but there are definitely hints of what was to come. Solondz himself, hates the movie, but I'm not Solondz, and I love it.
225
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
226
Happiness 1998,  NC-17)
227
Storytelling 2002,  R)
228
Palindromes 2004,  Unrated)
229
Heathers 1988,  R)
Heathers
"Whether or not to kill yourself is one of the most important decisions a teenager can make."

This is black comedy at it's greatest, and may I add, a personal fantasy of mine since junior high. Seriously, who doesn't want to kill jock assholes and stuck up rich bitches? It's a shame the plot of this movie didn't become a fad (except maybe with Harris and Klebold). And the dialogue in this flick is a piece of eighties artwork. So many quotable lines. I remember, after I saw Beetlejuice, I had a bit of a crush on Winona Ryder. Well, after seeing this I fell in love. This is a must watch for anyone out there who was ever shit upon by the popular schmucks who stalk the dimly lit hallways of your local high schools. And for those of you reading this who were those schmucks, I humbly ask you to go drink some fucking drain cleaner. We don't need you.
230
River's Edge 1987,  R)
River's Edge
Am I the only one out there who sees how funny this movie is? Sure it's dark, but it's dark in the way that Heathers is dark. In fact it kind of feels like a companion piece to Heathers. The dialogue, the characters, and Crispen Glover's accent and hair. I think my favorite piece of dialogue is an exchange between Dennis Hopper and Daniel Roebuck and it goes a little somthin' like this:

Hopper: I killed a girl once. Shot her right in the face. I loved her.
Roebuck: I strangled mine.
Hopper: Did you love her?
Roebuck: She was alright.

Maybe I'm sick but that's funny shit to me. The delivery on "She was alright" was perfect. If this movie was set up to be a straight up drama, then it's a failure, but if, as I suspect is the case, it was meant to be a black comedy then it's one of the best of the eighties.
231
Seven (Se7en) 1995,  R)
232
The Game 1997,  R)
233
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
"An office employee and a soap salesman build a global organization to help vent male aggression." This is the description that Flixster gave Fight Club. Wow. No wonder there are people out there who think this movie is just testosterone driven mindlessness. Nothing can be further from the truth though. Sure the story centers around the titular clubs, but it's about so much more than that. It's about dissatisfaction with the life that magazines, TV, and movies tell us we should be living. It's about disconnecting yourself from an apathetic society that cares more about how much they paid for their clothes than they do about anything that actually matters. And it's about doing something to change it. For a little while after I saw this and read the book (written by one of the gods of subversion, Chuck Palahnuik) it was like my bible. I told everyone I knew that they had to read or see it. For the first year that I had a DVD player it was the only DVD I owned, and I watched the shit out of it. It's one of those rare stories that has a philosophy that I truly connect with. With lines like, "It was beautiful, we were selling rich women their own fat asses back to them." or, "You're not your job, you're not how much money you have in the bank, you're not the car you drive, you're not the contents of your wallet, you're not your fucking khakis. You are the all singing, all dancing crap of the world." what social misfit could resist? I'm gonna tell everyone here pretty much the same thing I told my friends when I first discovered Fight Club, buy it, rent it, steal it, I don't care, just see the fucking thing, or better yet, read it, then see it.
234
Slacker 1991,  R)
235
Dazed and Confused 1993,  R)
236
Waking Life 2001,  R)
237
The Wild Bunch 1969,  R)
238
Straw Dogs 1971,  R)
239
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
We'll probably never see anything like this movie again, and that's a shame. Jim Henson used his considerable imagination to create one of the most fantastical worlds ever seen on film. I'd like to find the assholes who decided to convert Jim Henson's creature shop to computer animation, and strangle them with marionette strings. I've even heard rumors about a computer animated remake. Is nothing sacred anymore?
240
The Wizard of Oz 1939,  PG)
241
Return to Oz 1985,  PG)
242
The Secret Adventures of Tom Thumb 1993,  Unrated)
243
Paths of Glory 1957,  G)
244
Lolita 1962,  Unrated)
245
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
One of the funniest movies ever made, and just as true today as it was back then. Aside from the whole communism thing. Kubrick knew how to make you think, and the fact that Hollywood let him make these kinds of movies still astounds me. Hollywood and intelligence go together about as well as peanut butter and mustard.
246
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
247
A Clockwork Orange 1971,  R)
248
The Shining 1980,  R)
249
Full Metal Jacket 1987,  R)
250
Eyes Wide Shut 1999,  R)
251
Sabotage 1937,  R)
252
Lifeboat 1944,  Unrated)
253
Psycho 1960,  R)
254
The Birds 1963,  PG-13)
255
The Breakfast Club 1985,  R)
256
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG-13)
257
Weird Science 1985,  PG-13)
258
Forbidden Zone 1982,  R)
Forbidden Zone
"Come with us to the land of sin and pleasure. You'll be surprised by the things that you will see." - The cast of Forbidden Zone

Now I'm not what you would call a fan of musicals. The idea of people bursting into sudden fits of song, unless used for comic effect or in a cartoon, will usually turn me off immediately (I think the only serious musicals that I love are The Wizard Of Oz and Dancer In The Dark). That's not to say that musicals are bad movies, they're just not my cup of tea. Now, having said that, I'd like to talk about this twisted, hallucinatory, and hilarious example of the genre. Until about three years ago, my favorite musical was The Rocky Horror Picture Show (which should come as no surprise to those of you familiar with my taste in movies), but then, one day, a friend of mine stumbled upon this gem. He bought it two weeks later, and once I got a chance to see it for myself I was hooked. Rocky Horror had to take a backseat. There is no way to explain this movie to someone. It's like an acid trip set to Cab Calloway. The music (an odd mixture of French songs, rumba, Jewish songs, Cab Calloway [with some humorously altered lyrics] and some original Danny Elfman creations) is fucking awesome. Every time I watch it the entire soundtrack gets stuck in my head for about a week. It stars Herve Villechaize (Tattoo from Fantasy Island) as the horn dog king of the sixth dimension, Susan Tyrell (Wizards, Andy Warhol's Bad) as the sadistic queen, Matthew Bright (director of Freeway and one of Forbidden Zone's co-writers) as the chicken loving Squeezit and his gender confused twin brother/sister Rene, and Danny Elfman (if you don't know who he is then you must be living under a rock) as Satan. The set design (done by Marie-Pascale Elfman who also stars as Frenchy) is unforgettably weird, and the integration of animation is pretty amazing for a film with such a low budget. This movie was made as a way of capturing the insanity of The Mystic Knights Of The Oingo Boingo, and in my opinion it was a total success. If you're a fan of strange, offbeat and purposely offensive movies then buy this right now. I can almost guarantee your total satisfaction.
259
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
"It was going to be a night out that they were going to remember for a very, very long time."

What can I say about Rocky Horror that hasn't been said before? Campy lunacy? Check. Catchy songs that you don't wanna catch yourself singing in polite company? Check. Cult phenomenon? That's a big check.
Growing up I remember looking through my mom's record collection. One day, when I was seven, I was flipping through her albums, and there, nestled amongst the Dylan, and Beatles, and all of the other bands that helped shape my attitude towards music, I came across an album cover that would eventually lead me towards a movie that would help shape my attitude towards film. Staring up at me were three faces. One was a creepy bald guy, one was the bride of Frankenstein (that's what my seven year old mind registered it as, anyway), and the third, and most prominent, was what I thought was an ugly woman with teeth bared and too much make-up. What the fuck was this? I took out the album and studied the jacket in it's entirety. There I saw pictures of girls getting felt up, guys playing saxophones, and what looked like a mummy. The album promised THRILLS & CHILLS, TRANSYLVANIAN PARTIES, and LOTSA LARFS & SEX. My curiosity peaked, I put the record on, and two days later I'm the seven year old who gets yelled at for singing songs about transvestites, sweet ones no less.
It was another six years before I finally had images to fit the music, and those images did everything except disappoint. I'm not a big fan of musicals with a few exceptions, this one and Forbidden Zone being the biggest, I tend to think the idea of people breaking out in song is ridiculous except when being used for ridiculous purposes, in which case it works. Weird how that works, huh? And this movie is nothing if not ridiculous.
It's the story of a straight laced couple who find themselves stranded in the house of a transvestite, alien, mad doctor trying to make his own sex slave from scratch. His butler and maid are a very loving brother and sister. And by "very loving" I mean he seems to want to stick his penis in her vagina, and she doesn't seem to mind one bit. The doctor also has a cute tap dancing groupie, and keeps his ex-lover in a giant freezer in his lab. What's a loving couple to do? Obviously the answer is to fuck whoever comes onto them. Ahh, young love.
Earning it's reputation and success the way all of the best movies do. Not with a multimillion dollar advertising blitz, but with word of mouth, devoted fans, and people who just want something a little fuckin' different. Well, if it's different you want, it's different you've got. This is a perfect example of the insanity that can be translated onto film. Those lucky fuckers sitting in the corners of their rubber rooms, drooling on themselves, staring off into nowhere with permanent grins on their faces are probably seeing something along the lines of Rocky Horror. Someone pass the Thorazine.
260
La Chiesa (The Church) (Cathedral of Demons) 1989,  R)
261
La Setta (The Devil's Daughter) (Demons 4) (The Sect) 1991,  R)
262
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
263
Death Race 2000 1975,  R)
Death Race 2000
Did you ever wonder why it is that when your driving someone will sometimes say, "Old lady, 50 points"? Well this is where it all began. It's 1984 meets Cannonball Run with plenty of sex and violence thrown in for good measure.
264
Private Parts 1972,  R)
265
Eating Raoul 1982,  R)
266
The Producers 1968,  PG)
The Producers
Mel Brooks is a funny, funny man. This is one of his best. I may have hurt myself laughing when I first saw it.
267
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
I remember seeing this movie for the first time when I was nine. My jaw hit the floor. I'd never heard anything like what was coming out of the mouths of these characters. I was in awe. Thank god it was made then, because it could never be made now.
268
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
I could never choose a favorite Mel Brooks movie, but if I had to, then this one would be pretty high in the running.
269
Silent Movie 1976,  PG)
270
High Anxiety 1977,  PG)
271
History of the World -- Part I 1981,  R)
272
To Be or Not to Be 1983,  PG)
273
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
Mel Brooks is without a doubt the king of the spoofs. It's good to be the king.
274
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
275
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
276
Me and You and Everyone We Know 2005,  R)
277
The Squid and the Whale 2005,  R)
278
Fritz the Cat 1972,  Unrated)
279
Heavy Traffic 1973,  R)
280
Coonskin (Bustin' Out) (Street Fight) 1975,  R)
Coonskin (Bustin' Out) (Street Fight)
Ralph Bakshi took a lot of shit for this movie, but it was obviously given to him by people who only saw what they wanted to see. The problem is, people are always so quick to cry racist before they actually know what's going on. This and Heavy Traffic are perfect satires of what was going on at the time.
281
Wizards 1977,  PG)
Wizards
This movie was the first thing that made me realize that there was more to cartoons than Bugs Bunny or The Flintstones (not that they weren't great as well). With innovative animation, a grown up storyline, and a cynical sense of humor, this movie floored me when I was seven, and I didn't even get half of the stuff that was going on. The older I got and the more I understood, the better the movie got.
282
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
Ralph Bakshi's adaptation is full of beautiful animation and a very good use of rotoscoping. Unfortunately funding fell through and he never got to complete it.
283
American Pop 1981,  R)
American Pop
A beautifully animated story of the evolution of American music told through the trials of four generations of a Jewish family. Ralph Bakshi films aren't your typical animated films. They dealt with issues that most filmmakers would never attempt. This is no different, although it's much less hard edged than most of his previous films (Fritz The Cat, Heavy Traffic, and Coonskin). He's able to convey an emotion through his work that is somewhat lacking in most animated features. His characters are real people, with real problems, not just your average 2-D cartoon fodder (with the possible exception of The Lord Of The Rings and Wizards). This isn't to say that there aren't other fantastic animators out there, with great stories to tell, but for me, Bakshi is king.
284
Cool World 1992,  PG-13)
285
Stand by Me 1986,  R)
286
The Princess Bride 1987,  PG)
287
Misery 1990,  R)
288
The Wanderers 1973,  R)
The Wanderers
I probably get more of a kick out of this movie than most, owing to the fact that my dad really was a ducky boy when he was a kid, a friend of his was in the Fordham Baldies, and it all takes place around my old neighborhood in The Bronx, but even without the personal references, this is a great movie about New York in the early 60s, based on an even better book.
289
Fantasia 1940,  G)
290
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
I have an unnatural obsession with the carnival, so this movie was always one of my favorites. The pink elephants sequence is one of those things that stuck in my head, leading me to be the well rounded person that I so obviously am.
291
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
The best Disney cartoon apart from Fantasia and Dumbo. It must have something to do with the source materiel.
292
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
293
Attack of the Killer Tomatoes! 1978,  PG)
294
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  PG)
295
Abbott and Costello Meet the Mummy 1955,  Unrated)
296
Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff 2003,  Unrated)
297
Hold That Ghost (Oh, Charlie) 1941,  Unrated)
298
Africa Screams! 1949,  Unrated)
299
The Time of Their Lives (The Ghost Steps Out) 1946,  Unrated)
300
Who Done It? 1942,  Unrated)
301
The Naughty Nineties 1945,  Unrated)
302
Animal Crackers 1930,  G)
303
Monkey Business 1931,  Unrated)
304
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
One of the funniest movies ever made. There's not a moment that isn't comedy gold. Grocho Marx is king of the one liners.
305
Hard Eight (Sydney) 1996,  R)
306
Boogie Nights 1997,  R)
307
Magnolia 1999,  R)
308
Punch-Drunk Love 2002,  R)
309
There Will Be Blood 2007,  R)
310
Fantastic Planet 1973,  PG)
Fantastic Planet
I looked for this movie for twelve years, and I finally got to see it on youtube. All I can say is, it was worth the search. This definitely deserves it's status among animated classics. It's a shame that it's not in print anymore.
311
Sweet Movie 1974,  Unrated)
Sweet Movie
What the fuck? I mean, really, what the fuck? This has gotta be one of most obscene, perverse, shocking, and hilarious things I've ever seen. It makes almost no sense. It just seems to exist for the sole purpose of provocation. Definitely not for the faint of heart, or the weak of stomach, but if truly offensive behavior is your cup of tea (as it is mine) then Sweet Movie should fully quench your thirst.
312
Geek Maggot Bingo 2002,  Unrated)
313
American Splendor 2003,  R)
American Splendor
Harvey Pekar is one of the coolest people to ever walk the face of the earth. His comics are brilliant, and this movie was a perfect tribute to him. Everyone is perfect in their roles, especially Judah Friedlander as, the genuine nerd himself, Toby Radloff.
314
Jacob's Ladder 1990,  R)
315
M 1931,  Unrated)
316
Metropolis 1927,  PG-13)
317
The Heart Is Deceitful Above All Things 2004,  R)
318
A Boy And His Dog 2003,  R)
319
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) 1998,  Unrated)
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All)
The butcher makes Travis Bickle look like a calm and rational man. This movie is one of those movies that makes you dizzy from the insane behavior that's being portrayed. Gaspar Noe is a sick, twisted, and brilliant director, and Philippe Nahon's performance is crazy enough to make me scared to meet the man in person.
320
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
This is the movie that proved that the words gentle and subtle don't exist in the Gasper Noe universe, but, then again, who needs gentle and subtle when you can do something like this? Dizzying camerawork (I mean that in a good way), horrendous violence, it's not a movie that you can return to too often, but rarely does a movie come along with the ability effect me like this one did. Noe is a man with a vision, but I'd be scared as hell to see through his eyes.
321
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) 1968,  Unrated)
322
Foxy Brown 1974,  R)
323
Coffy 1973,  R)
Coffy
My dear Ms. Grier.
Has there ever been,
or will there ever be
another piece of chocolate sex
as ass kicking as she? I doubt it.

Jack Hill, never one to bow to delicate sensibilities, brings us one of the greatest vigilante, sexploitation, blacksploitatin, films ever. There's bullets flyin' and breasts a-bouncin' as Pam Grier (a.k.a. The most smokin' black actress of all time) runs through pimps, pushers, cops and politicians like fans of Ms. Grier's titties ran through hand lotion (it's a masturbation reference, ya get it?). This flick contains one of the most unabashedly, un-p.c. deaths of a black man I've ever seen on film. I had to laugh at the sheer audacity. It also contains one of my favorite cat fights of all time. Six women fighting and by the end not one breast is left unexposed (now that's film making). And I've got to add, NOBODY plays a scumbag piece of shit like Sid Haig. Although Foxy Brown (another great movie, no argument) gets all the attention, Coffy is definitely my pick me up.
324
Nutcracker Fantasy 1979,  G)
Nutcracker Fantasy
I remember seeing this movie when I was like five years old. It's been stuck in my head ever since. I remember being extremely disturbed by the ragman. He was one of the creepiest images of my childhood. I wish I could see it again. There's nothing like a good twisted claymation movie. If you're a fan than you may also want to check out "The Secret Adventures Of Tom Thumb".
325
The Monster Squad 1987,  PG-13)
326
American Beauty 1999,  R)
327
Spun 2003,  R)
328
Spanking the Monkey 1994,  Unrated)
329
Three Kings 1999,  R)
330
I Heart Huckabees 2004,  R)
331
The Dark Backward (The Man with Three Arms) 1991,  R)
The Dark Backward (The Man with Three Arms)
Adam Rifkin's odd story of a garbageman/horrible stand up comedian who grows a third arm out of his back. The world created in this movie is so scummy that it'll make you feel like taking a shower.
332
Detroit Rock City 1999,  R)
333
Night At The Golden Eagle 2002,  R)
334
Deadgirl 2008,  R)
Deadgirl
This is, without a doubt, the most original zombie film I've seen in years. Leave it to Trent Haaga (a former Tromavillian) to come up with zombie sex slaves. And let's talk about the music for a second. It opens with Animal Collective and closes with Liars. To great bands that are just strange enough to fit perfectly into this perverse and disturbingly funny movie (just to be clear, I'm not sure if it was meant to be funny, or if I'm just extremely mental). I've been looking forward to this flick for a while, and in no way did it disappoint. The cast was perfectly demented, I love the setting, and the ending... so sweet. It's the perfect date movie, if you're into necrophilia, and really, who isn't?.
335
Dead and Buried 1981,  R)
336
The Return of the Living Dead 1985,  R)
337
Alien 1979,  R)
338
Aliens 1986,  R)
339
Blood Diner 1987,  Unrated)
Blood Diner
An homage/sequel to H.G. Lewis's Blood Feast. This movie is a splatter filled, campy extravaganza. Filled with some of the most ridiculous death scenes and hairdos the eighties had to offer.
340
Shaun of the Dead 2004,  R)
341
X: The Man with the X-Ray Eyes 1963,  R)
342
The Little Shop of Horrors 1960,  R)
343
A Bucket of Blood 1959,  Unrated)
344
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
Finally a good vampire flick. None of this Twilight bullshit. It's been so long that I was starting to forget what it was like to watch a good one. Eli is fan-fuckin'-tastic. Sure to become a classic.
345
Near Dark 1987,  R)
346
Night of the Demons 1988,  R)
347
DŔmoni (Demons) 1985,  R)
348
God Told Me To 1976,  R)
349
It's Alive 1973,  R)
350
The Stuff 1985,  R)
351
The Dead Next Door 1995,  Unrated)
352
Deadbeat at Dawn 1990,  R)
353
The Manson Family 2004,  R)
354
Maniac 1980,  R)
355
Henry: Portrait of a Serial Killer 1986,  NC-17)
356
The Wicker Man 1973,  R)
357
The Sentinel 1977,  R)
358
Infection (Kansen) 2004,  R)
359
My Bloody Valentine 1981,  R)
360
April Fool's Day 1986,  R)
361
Alone in the Dark 1982,  R)
362
Dog Soldiers 2002,  R)
Dog Soldiers
There is a severe lack of good werewolf movies. This is definitely one of the best I've seen in a while.
There's no CGI, the werewolves all have their own look, and there's plenty of action. Neil Marshall knows how to direct a good action horror movie, which is not an easy feat. Most just come out cheesy.
I think my only disappointment with it was the absence of a good transformation scene, but considering that this was fairly low budget that's probably a good thing. I'd rather see a good werewolf movie with no transformation scene than see it ruined by a bad one.
363
The Descent 2006,  R)
364
Plan 9 from Outer Space 1959,  Unrated)
Plan 9 from Outer Space
Plan 9 may be the greatest accidental comedy ever made. It goes beyond "so bad it's good" and enters into mad genius territory. The phrase "bad idea" never seems to have found it's way into Ed Woods vocabulary. Everything about this movie makes me laugh. The acting, the dialogue, the sets, and the editing are atrocious (I guess four wrongs make a right). To me Ed Wood will always be one of the greatest directors ever, not because of skill, which as we all know he didn't have, but because of his determination. Here's a guy who had proven himself to be a horrible filmmaker, yet he still managed to get backers thanks to his refusal to take no for an answer. It drives me nuts when people compare him to Uwe Boll. First of all, Boll never had to fight to get one of his pieces of shit made, he gets all of his funding from the German Gov't. Second of all, his movies are so bad they're not even worth making fun of. Ed Wood, on the other hand, fought hard for his crap. His movies have an admirable innocence about them. They are completely free of pretension (and sanity). This is one movie that every movie fan should see at least once in their lifetime, and if, like me, you love campy horror movies then this is sure to become one of your favorites.
365
Glen or Glenda? 1953,  Unrated)
Glen or Glenda?
With Plan 9 Ed Wood gave us what may possibly be the best accidental comedy ever, but with Glen Or Glenda? he gave us something that I don't think has been repeated in film history, accidental surrealism. Seeing this film for the first time was one of the most bizarre movie expediences I've ever had. Between Lugosi's rambling and somewhat insane narration(?), random stock footage of buffaloes, some ludicrous acting by Wood himself, and what I can only imagine are supposed to be dream sequences, this movie seems like it was filmed inside the head of a mental patient. I don't think that anybody, other than the maestro of bad movies, could ever produce something like this without meaning for it to be weird. This movie may have been a classic if released as a surrealist film, but Wood probably didn't see anything out of the ordinary about it. In fact the entire movie probably made perfect sense to him. Just more evidence that he was either a mad genius or just plain ol' mad. Plan 9 may get all the attention, but if you ask me, this was Wood's masterpiece. A story so personal that nobody, other than its maker, knew what the hell it was trying to say.
366
The Howling 1981,  R)
367
The 'Burbs 1989,  PG)
368
Gremlins 1984,  PG)
369
An American Werewolf in London 1981,  R)
370
Ravenous 1999,  R)
371
Deranged 1974,  R)
372
Motel Hell 1980,  R)
373
Parents 2000,  R)
374
Tourist Trap 1979,  PG)
375
Black Christmas 1974,  R)
Black Christmas
This is one of the best slasher films ever made. Everything about it. The premise, the setting, the music, the atmosphere, they push this one beyond the average slasher. It's great to think that the guy who directed this also directed A Christmas Story. I'm just waiting for the day when TNT runs this one for 24 hours on Christmas Day.
376
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
377
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
378
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
379
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
380
Phantasm 1979,  R)
381
Phantasm II 2000,  R)
382
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
Phantasm III: Lord of the Dead
I know it's cheesey, but I can't help myself
383
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
384
Bubba Ho-Tep 2003,  R)
385
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
Beautiful sets, explicit sex and violence, and some pretty bad table manners. This movie's got it all. It took me a while to find this one, but it was worth the wait. Thanks Youtube.
386
Bat sin fan dim ji yan yuk cha siu bau (The Eight Immortals Restaurant: The Untold Story) 1993,  Unrated)
Bat sin fan dim ji yan yuk cha siu bau (The Eight Immortals Restaurant: The Untold Story)
WARNING: This movie bites with sharp, nasty teeth.

What can I say about The Untold Story? Well it tricks you, for one thing. The first half is more of a horror comedy. There are a few brutal moments, but nothing when compared to what comes in the second half. This movie shifts gears before you can blink, and throws you into an insane world of prison beatings, botched suicide attempts, police brutality, and one horrifically graphic confession. There are bits of humor, but I don't know whether they lighten the tone or just make what's going on seem more fucked up. This movie is supposedly based on a true story, although it seems to be very hard to find any info on it outside of the old, "I have this friend of a friend who told me...". But true or not, this movie is a must see for fans of rough horror. And I don't know about you, but those pork buns look mighty tasty.
387
Peeping Tom 1960,  Unrated)
388
The House of the Devil 2009,  R)
The House of the Devil
First off, I'd like to thank Ti West's mother and father for fucking and eventually giving birth to the man who gave birth to this. Everything about this movie feels like it was made at the time in which it takes place. Take a lesson all of you would-be retro horror filmmakers, this is how it's done. At times, while watching it, I forgot that the movie only came out this year. It felt so much like an old school horror movie, something that I would have thought impossible, had I not seen it with my own eyes. West hit the nail squarely on the head with this one. It makes me happy to know that a movie like this can still be made, and also a little sad that they're not made more often. Many may disagree, but to me this movie was a perfect homage to early eighties horror movies.
389
Slugs 1987,  R)
390
Just Before Dawn 1981,  R)
391
Pieces (Mil gritos tiene la noche) 1983,  R)
392
Viva 2007,  R)
Viva
This movie is fucking brilliant. It was the most perfect homage to late sixties/early seventies sexploitation flicks I've ever seen. Had I not known that it was made two years ago I would never in a million years have thought that it wasn't the real thing. Everything, right down to the film stock, looked authentic. You can't really be sure whether the characters are played by extremely bad actors or extremely good actors pretending to be bad actors. Either way it's great. Not only that, but none of the actors looked like they belonged in this century. They look more like the casting agent set the way back machine for the early seventies and just cast people from the era. The sets were dead on, the dialogue is completely ridiculous and laced with blatant sexual innuendos, and the nudity? I don't think word abundant does it justice. Anna Biller may be one of my new heroes (and unlike most of my heroes I can think naughty thoughts about this one). Viva is a funny, stylistic, and extremely fucking hot achievement. Oh, and did I mention that there's a hippie nudist jam session?
393
Wisconsin Death Trip 1999,  Unrated)
Wisconsin Death Trip
Murder, suicide, disease, insanity, and a shitload of broken windows. That seals it, I'm moving to Black River Falls. This was a fantastic documentary(?) based on the book of the same name which tells the true story of a small town in the late 1800s and early 1900s which descends into insanity. The story is so crazy it's hard to believe that it's true. Actually, if you take a look at the fucked up world around us I guess it may be harder to believe that it doesn't happen more often.
394
Night of the Creeps 1986,  R)
Night of the Creeps
What's better than getting to see a bunch of drunken frat boy jocks being killed in a bus crash? Having them come back as zombies so we can watch them being killed all over again. Life is good.

This movie is fuckin' classic. It's got everything you could ask for in an 80s horror comedy, along with Tom Attkins at his most over the top. The story is pretty basic (an alien parasite lands on earth turning people into zombies while the parasite uses the bodies to multiply), but it's pulled off with a ridiculous sense of humor, some great gore effect, and a classic eighties style. Everything about this movie screams EIGHTIES! They even threw in the yuppie jock bully. Now that the director's cut is available we can finally see the ending we were supposed to, and it's much more fun than the one we've been seeing all of this time. This is the kind of movie that was made for drive-ins (remember those?). I'm just glad it finally seems to be getting the respect that it deserves, although I wish they hadn't changed the cover art for the DVD. Is it just me or is anybody else getting sick of them re-releasing horror movies with shitty "modernized" covers?
395
Fingered 1986,  Unrated)
Fingered
If you're one of us weirdos who love depravity, then this should be right up your alley. If you're a fan of Teenage Jesus and The Jerks then you should definitely check this out. It's your chance to see singer Lydia Lunch get sodomized. Add to that a healthy amount of unnecessary cruelty, and some truly naughty language and you've got yourself some good ol' family viewing.
396
The Bitches 1992,  Unrated)
The Bitches
A short film that proves that sometimes the only difference between art and porn is framing and soundtrack. And this is a flick with a twist. M. Night Shamalamadingdong can suck a fat dick.
397
The Butcher Boy 1997,  R)
398
Antichrist 2009,  Unrated)
399
The Devils 1971,  R)
The Devils
You've gotta love Ken Russell. I mean, he seems to be a really big fan of nudity, blasphemy, perversion, violence, and hallucinatory insanity, you know, the good things in life. With this one he goes straight for the church's hypocritical throat and succeeds in tearing it out for all to see. And he does it with style. A philandering priest, a horny, hunchback reverend mother, orgiastic nuns who fuck anything that moves (and some things that don't), and inquisitorial torture devices are just some of the highlights of this non-stop parade of catholic bashing fun.
400
Altered States 1980,  R)
401
Tommy 1975,  PG)
402
The Lair of the White Worm 1988,  R)
The Lair of the White Worm
Ken Russell must have done some strong drugs in his day. Every movie he's ever made seems have been conceived in the midst of some serious acid freak out. This one is no different. Nothing in the plot really makes sense, the hallucination sequences are awesomely blasphemous (featuring images such as nuns being raped and impaled by Roman soldiers, and a crucified Jesus being choked out by a giant foam rubber snake), and the camp factor was through the roof (a bit of a staple in Russell's films). Throw in a decent amount of skin, and what's not to love? The only thing that prevents me from giving it a 5 star rating is Hugh Grant's involvement. Seriously, every time I see him I wanna slap the accent out of his mouth. But other than that slight kink, this movie is a must see for Ken Russell fans, and campy horror fans alike.
403
Six-String Samurai 1998,  PG-13)
Six-String Samurai
Can anybody tell me what the fuck I just watched, and why I hadn't seen it much sooner? This is possibly one of the oddest and most original post-apocalyptic road movies I've ever seen. Equal, in my eyes, to the likes of A Boy And His Dog and Mad Max. This is one of those movies that, whether you love it or hate it, you probably won't forget. Seriously, someone actually made a movie about Buddy Holly as a wandering, rockabilly samurai on a quest to claim the crown of the the dead king of Vegas, Elvis Presley. Not only that, but the makers pulled it off with flying colors. If I had one complaint it would be the lack of blood, but the insane storyline, the humor, and the spot on samurai aspects of the movie are more than enough to shut out that blood-thirsty bug living in my brain. If you're a fan of Samurai, post apocalyptic, or just plain strange films then I would highly recommend checking this out
404
I Was a Teenage Zombie 1987,  Unrated)
405
Idiots and Angels 2008,  Unrated)
406
Bad Boy Bubby 2005,  Unrated)
Bad Boy Bubby
Until I get the time to do a proper review I'll just say that Bad Boy Bubby was like Forrest Gump for the deranged, only about a million times better. Fuckin' amazing.
407
The Pit (Teddy) 1981,  R)
408
Network 1976,  R)
409
My Winnipeg 2007,  Unrated)
410
Ken Park 2002,  Unrated)
411
Switchblade Sisters 1975,  R)
412
The Element of Crime 1984,  Unrated)
413
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
414
Stroszek 1977,  Unrated)
415
Even Dwarfs Started Small 1970,  Unrated)
Even Dwarfs Started Small
"When we're good no one cares. When we're bad everyone remembers."

I may have given this a five star rating, but that's because the scale only goes to five. This is more like a fifty star flick. This may be one of the most brilliantly insane spectacles I've ever had the pri