Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  shanababy2003's Rating My Rating
1
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
2
Hero 2002,  PG-13)
3
Love and Basketball 2000,  PG-13)
4
Ghost Ship 2002,  R)
5
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
6
Forrest Gump 1994,  PG-13)
7
The Passion of the Christ 2004,  R)
8
George of the Jungle 1997,  PG)
9
Hannibal 2001,  R)
10
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
11
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
12
Gremlins 1984,  PG)
13
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
14
Garfield: A Tail of Two Kitties ,  PG)
15
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
16
Underworld 2003,  R)
17
Underworld: Evolution 2006,  R)
18
Gone With the Wind 1939,  G)
19
Garfield - The Movie 2004,  PG)
20
The Bodyguard 1992,  R)
21
Erin Brockovich 2000,  R)
22
West Side Story 1961,  PG)
23
The Outsiders 1983,  PG)
24
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
25
Grease 1978,  PG)
26
Man on Fire 2004,  R)
27
Coach Carter 2005,  PG-13)
28
Four Brothers 2005,  R)
29
The Silence of the Lambs 1991,  R)
30
The Family Stone 2005,  PG-13)
31
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
32
Constantine 2005,  R)
33
Footloose 1984,  PG)
34
Eight Below 2006,  PG)
35
Hellboy 2004,  PG-13)
36
Van Helsing 2004,  PG-13)
37
Dragonheart 1986,  PG-13)
38
Flashdance 1983,  R)
39
The Sound of Music 1965,  G)
40
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
41
Ladder 49 2004,  PG-13)
42
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
43
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
44
Romancing the Stone 1984,  PG)
45
Aquamarine 2006,  PG)
46
Poseidon 2006,  PG-13)
47
A Walk to Remember 2002,  PG)
48
The Notebook 2004,  PG-13)
49
Pretty Woman 1990,  R)
50
Braveheart 1995,  R)
51
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
52
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
53
Don't Say a Word 2001,  R)
54
Big Momma's House 2000,  PG-13)
55
Daddy Day Care 2003,  PG)
56
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
57
The Shawshank Redemption 1994,  R)
58
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
59
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
60
Beetlejuice 1988,  PG)
61
What a Girl Wants 2003,  PG)
62
Cast Away 2000,  PG-13)
63
Ghost 1990,  PG-13)
64
Stepmom 1998,  PG-13)
65
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
66
Sahara 2005,  PG-13)
67
The Last of the Mohicans 1992,  R)
68
The Princess Diaries 2001,  G)
69
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
70
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
71
Seven (Se7en) 1995,  R)
72
Shrek 2001,  PG)
73
8 Mile 2002,  R)
74
Happy Feet 2006,  PG)
75
Gladiator 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments