My Favorite Movies
My Top 10 movies of all time!
| shaman123's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 2 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 3 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 4 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 5 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 6 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 7 |
Psycho 1960, R)
Psycho, ever since I first saw it, has stuck with me. It is my favourite horror film and I can confidently say it always will be. Nothing comes close to the sheer thrills and chills Psycho delivers. From Hitchcock's masterful direction to Janet Leigh and Anthony Perkins' flawless performances to Bernard Herrmann's unforgettable score, Psycho is the ultimate in real horror. |
|
| 8 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 9 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 10 |
Seven (Se7en) 1995, R) |










