My Favorite Movies
This list is all about my NEW favorite movies that i seen and loved so so much.
| shalizagirl12's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Another Cinderella Story 2008, PG) |
|
| 2 |
Picture This! 2008, Unrated) |
|
| 3 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 4 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 5 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008, PG-13) |
|
| 6 |
How She Move 2007, PG-13) |
|
| 7 |
27 Dresses 2008, PG-13) |
|
| 8 |
Marley & Me 2008, PG) |
|
| 9 |
Spectacular! 2009, PG) |
|
| 10 |
The Secret Life of Bees 2008, PG-13) |
|
| 11 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 12 |
Step Up 2 the Streets 2008, PG-13) |
|
| 13 |
Camp Rock 2008, G) |
|
| 14 |
High School Musical 3: Senior Year 2008, G) |
|
| 15 |
Thunderbirds 2004, PG) |
|
| 16 |
Cinderella III: A Twist in Time 2007, G) |
|
| 17 |
Super Sweet 16: The Movie 2007, Unrated) |
|
| 18 |
Main Prem Ki Diwani Hoon 2003, Unrated) |
|
| 19 |
Kuch Kuch Hota Hai 1998, Unrated) |
|
| 20 |
Bachna Ae Haseeno 2008, Unrated)OMG iluv this movie.Ranbir kapoor is so so cute.I love the way he dance in the begining of the movie.I love the actorees too.all three of them are pretty.But i like Deepika Padukone more than the other 2.I love the song lucky boy and the song that played in the beginning of the movie.I love this movie!!!!!!! |
|
| 21 |
Hum Saath-Saath Hain: We Stand United 1999, Unrated) |
|
| 22 |
Dostana 2008, R) |
|
| 23 |
Mujhse Dosti Karoge 2002, Unrated) |
|
| 24 |
Vivah 2005, Unrated) |
|
| 25 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001, PG) |
|
| 26 |
Taarzan: The Wonder Car 2004, Unrated) |
|
| 27 |
The Cheetah Girls: One World 2008, Unrated) |
|
| 28 |
Twitches Too 2007, Unrated) |
|
| 29 |
Kabhi Alvida Naa Kehna 2006, Unrated) |
|
| 30 |
The Perfect Man 2005, PG) |
|
| 31 |
Shaadi Karke Phas Gaya Yaar 2006, Unrated) |
|
| 32 |
Garfield - The Movie 2004, PG) |
|
| 33 |
Model Behavior 2000, Unrated) |
|
| 34 |
Salaam Namaste 2005, Unrated) |
|
| 35 |
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006, PG) |
|
| 36 |
New York Minute 2004, PG) |
|
| 37 |
Yaadein 2001, Unrated) |
|
| 38 |
Dadnapped 2009, Unrated) |
|
| 39 |
Raise Your Voice 2004, PG) |
|
| 40 |
The Lizzie McGuire Movie 2003, PG) |
|
| 41 |
Bring It On: In It to Win It 2007, PG-13) |
|
| 42 |
Maine Pyaar Kyun Kiya 2005, Unrated) |
|
| 43 |
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) 2000, Unrated) |
|
| 44 |
Minutemen 2008, Unrated) |
|
| 45 |
Are We Done Yet? 2007, PG) |
|
| 46 |
The Haunting Hour: Don't Think About It 2007, PG) |
|
| 47 |
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) 2006, Unrated) |
|
| 48 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 49 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 50 |
Dil Ne Jise Apna Kahaa 2004, Unrated) |
|
| 51 |
Ajnabee 2001, Unrated) |
|
| 52 |
Chori Chori Chupke Chupke 2001, PG) |
|
| 53 |
Sunday 2007, Unrated) |
|
| 54 |
Are We There Yet? 2003, PG) |
|
| 55 |
Cheaper by the Dozen 2 2005, PG) |
|
| 56 |
Cheaper by the Dozen 2003, PG) |
|
| 57 |
Life is Ruff 2005, G) |
|
| 58 |
Bunty Aur Babli 2005, R) |
|
| 59 |
Veer Zaara (Veer-Zaara) 2004, Unrated) |
|
| 60 |
Halloweentown High (Halloweentown III) 2004, Unrated) |
|
| 61 |
Halloweentown II: Kalabar's Revenge 2001, PG) |
|
| 62 |
Stuck in the Suburbs 2004, Unrated) |
|
| 63 |
Get A Clue 2002, G) |
|
| 64 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 65 |
Cow Belles i , G) |
|
| 66 |
Halloweentown 1998, Unrated) |
|
| 67 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 68 |
Drake and Josh Go Hollywood 2006, Unrated) |
|
| 69 |
Go Figure 2005, Unrated) |
|
| 70 |
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) 1997, Unrated) |
|
| 71 |
Main Hoon Na 2004, G) |
|
| 72 |
All the Best: Fun Begins 2009, Unrated) |
|
| 73 |
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) 2008, Unrated) |
|
| 74 |
Enchanted 2007, PG) |
|
| 75 |
Do Knot Disturb 2009, Unrated) |
|
| 76 |
A Nightmare on Elm Street 2010, R) |
|
| 77 |
Daddy Cool 2009, Unrated) |











































































