My Favorite Movies


  shakes1984's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
The Goonies 1985,  PG)
3
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
4
Juice 1992,  R)
5
Mallrats 1995,  R)
6
Scary Movie 2000,  R)
7
Mo' Money 1992,  R)
8
Seven (Se7en) 1995,  R)
9
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
10
The Great White Hype 1996,  R)
11
The Last Boy Scout 1991,  R)
12
Senseless 1998,  R)
13
Bulletproof 1996,  R)
14
The 6th Man 1997,  PG-13)
15
The Ladykillers 2004,  R)
16
Kalifornia 1993,  R)
17
The Mexican 2001,  R)
18
Snatch 2001,  R)
19
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
20
A Low Down Dirty Shame 1994,  R)
21
50 First Dates 2004,  PG-13)
22
The Waterboy 1998,  PG-13)
23
Anger Management 2003,  PG-13)
24
Billy Madison 1995,  PG-13)
25
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
26
Airheads 1994,  PG-13)
27
Click 2006,  PG-13)
28
The Longest Yard 2005,  PG-13)
29
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
30
Big Daddy 1999,  PG-13)
31
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
32
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
33
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
34
Gangs of New York 2002,  R)
35
The Beach 2000,  R)
36
The Basketball Diaries 1995,  R)
37
Above the Rim 1994,  R)
38
Gang Related 1997,  R)
39
Tupac - Resurrection 2003,  R)
40
Gridlock'd 1997,  R)
41
Bullet 1995,  R)
42
Beef 2003,  R)
43
Poetic Justice 1993,  R)
44
Encino Man 1992,  PG)
45
Hangin' with the Homeboys 1991,  R)
46
Training Day 2001,  R)
47
Dogma 1999,  R)
48
Clerks 1994,  R)
49
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder 2006,  Unrated)
50
Back to the Well: Clerks II 2006,  Unrated)
51
Clerks 10th Anniversary Q & A ,  Unrated)
52
Clerks II 2006,  R)
53
View Askew's Look Back at Mallrats 1999,  Unrated)
54
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
55
Chasing Kevin 2000,  Unrated)
56
Chasing Amy 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments