My Favorite Movies


  shakedown1's Rating My Rating
1
Children of Men 2006,  R)
2
Cube 1997,  R)
3
The Devil's Rejects 2005,  R)
4
eXistenZ 1999,  R)
5
Grindhouse 2007,  R)
6
Aeon Flux 2005,  PG-13)
7
Being John Malkovich 1999,  R)
8
Dark City 1998,  R)
9
Human Traffic 1999,  R)
10
Sin City 2005,  R)
11
Aliens 1986,  R)
12
American Beauty 1999,  R)
13
The Amityville Horror 2005,  R)
14
The Abyss 1989,  PG-13)
15
Adaptation 2002,  R)
16
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
17
Batman Begins 2005,  PG-13)
18
The Blair Witch Project 1999,  R)
19
The Boondock Saints 2000,  R)
20
Capote 2005,  R)
21
Casino 1995,  R)
22
Changing Lanes 2002,  R)
23
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
24
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
25
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
26
Crash 2005,  R)
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
28
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
29
Cube Zero 2004,  R)
30
Dawn of the Dead 2004,  R)
31
Dogma 1999,  R)
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
33
Little Miss Sunshine 2006,  R)
34
Event Horizon 1997,  R)
35
Evil Dead 2 1987,  R)
36
Army of Darkness 1993,  R)
37
The Evil Dead 1981,  R)
38
Falling Down 1993,  R)
39
Four Rooms 1995,  R)
40
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
41
Gangs of New York 2002,  R)
42
Get Shorty 1995,  R)
43
Gladiator 2000,  R)
44
Heat 1995,  R)
45
Hellraiser 1987,  R)
46
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
47
The Hills Have Eyes 2006,  R)
48
A History of Violence 2005,  R)
49
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
50
Homegrown 1998,  R)
51
Hostel 2006,  R)
52
House of 1000 Corpses 2002,  R)
53
How To Get Ahead in Advertising 1989,  R)
54
In the Mouth of Madness 1994,  R)
55
28 Days Later 2002,  R)
56
It's All Gone Pete Tong 2004,  R)
57
The Italian Job 2003,  PG-13)
58
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
59
Kids in the Hall - Brain Candy 1996,  R)
60
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
61
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
62
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
63
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
64
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
65
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
66
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
67
The Matrix 1999,  R)
68
The Matrix Reloaded 2003,  R)
69
The Matrix Revolutions 2003,  R)
70
Mulholland Drive 2001,  R)
71
Lost Highway 1997,  R)
72
Nightbreed 1990,  R)
73
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
74
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
75
Pi 1998,  R)
76
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
77
Pulp Fiction 1994,  R)
78
Ravenous 1999,  R)
79
Requiem for a Dream 2000,  R)
80
Reservoir Dogs 1992,  R)
81
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
82
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
83
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
84
Saved! 2003,  PG-13)
85
Saw 2004,  R)
86
Saw II 2005,  R)
87
Saw III 2006,  R)
88
Serenity 2005,  PG-13)
89
The Shining 1980,  R)
90
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
91
Team America - World Police 2004,  R)
92
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
93
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
94
The Thin Red Line 1998,  R)
95
Titus 1999,  R)
96
To Live and Die in L.A. 1985,  R)
97
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
98
2 Days in the Valley 1996,  R)
99
UHF 1989,  PG-13)
100
Unbreakable 2000,  PG-13)
101
Underworld 2003,  R)
102
Underworld: Evolution 2006,  R)
103
V for Vendetta 2006,  R)
104
Vanilla Sky 2001,  R)
105
War of the Worlds 2005,  PG-13)
106
Zoolander 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments