My Favorite Movies


  shakalaten1's Rating My Rating
1
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
only the best movie ever!
2
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
Adventures in Babysitting
Was my favourite movie when I was about twelve, and I still love it. The soundtrack is great too. I hope my kids like it someday too!
3
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
Its the pink ladies' pledge, to act cool, too look cool, etc. Maxwell Caulfied, what a dreamboat, hehe
4
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
a modern classic
5
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
It's just about perfect. Love Duckie.
6
The Pirate Movie 1982,  PG)
The Pirate Movie
Best. Movie. Ever. Christopher Atkins still as hot as when I was five
7
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Adore it!
8
Chicago 2002,  PG-13)
9
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
One of my favourite movies of all time
10
High School U.S.A. 1983,  G)
High School U.S.A.
All time classic - still quote the quotes, and it used to pop up at sleepovers. It's so silly that it's just loads of fun.
"You've got your shoes on the wrong feet"
"No - these are my feet!"
11
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
One of my favourites - can't wait to see the Broadway show! I have the soundtracks to both
12
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
Fantastic movie with fabulous 60s music, and some great stuff from the 70s too! love alll the singing, a new favourite! Watch and listen to it all the time now like I did when Chicago first came out on DVD!! I love the touch of social commentary too - the white man steals the black man's music and writes 'dork' all over it!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments