My Favorite Movies


  Shaggy89's Rating My Rating
1
Crank 2006,  R)
Crank
Holy Poo! This movie kicked sum serious buns! I lOveD it!
2
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
I loved the Supremacy, I loved Identity. Somehow, this movie goes way beyond both of them. I was literally shaking watching parts of this movie. I don't know if it was the anticipation or the constant action that kept me wanting more but this movie is the best action-adventure movie of the year by far.
3
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
This is my favorite movie, period.
4
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Words can't describe how amazing this movie is.
5
Garden State 2004,  R)
Garden State
genius
6
Gone Baby Gone 2007,  R)
Gone Baby Gone
It is a shame America will go see a movie like "The Comebacks," and leave this extraordinary movie unseen. GO SEE IT! When I give a rare 5-star rating, you know it has to been good.
7
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
I love this next addition to the bourne movies
8
Sin City 2005,  R)
Sin City
I CANNOT wait for the sequel!
9
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
a gutbusting good time!
10
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
f*cking amazing.
11
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007,  R)
Walk Hard: The Dewey Cox Story
I have to give this movie its props. I was laughing and I liked it! As time goes by, I'm appreciating it more.
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The villians make this movie what it is. Ledger did a remarkable job, but no one has given much props to Eckhart. I loved his storyline and his portrayal as Dent. Overall, the movie was remarkable. I think it went a wee bit too long but other than that, why so serious?
13
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
AWESOME
14
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Clive Owen..enuff said.
15
Superbad 2007,  R)
Superbad
I almost died laughing. Seriously.
16
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
dudddeeeeee
17
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
AwEsuM!!!!!!!!!
18
Alfie 2004,  R)
Alfie
OmG i love this movie for some reason!
19
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
What an action flick! Daniel Craig puts a whole new definition to the term Bond...James Bond
20
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
HILARIOUS
21
Brick 2006,  R)
Brick
Wow. Just wow. I had high expectations for this movie n it delivered. Def. gonna buy it
22
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Good, but the sequel is better
23
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
i can watch this movie anytime n still laugh!
24
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
This movie is awsumm n nic cage is in it!
25
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
One of my favorites
26
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
I love this movieee. i forgot all about it!
27
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
The movie blew me out of the water! I wasn't expecting it to be that good!
28
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
29
Big Daddy 1999,  PG-13)
30
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
and i was like EMELIO!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments