My Favorite Movies


  shadowslash's Rating My Rating
1
Time Bandits 1981,  PG)
Time Bandits
its proper funny
2
National Lampoon's Loaded Weapon 1 1993,  PG-13)
National Lampoon's Loaded Weapon 1
first time i saw this i couldn't stop crying... with laughter
3
Saw 2004,  R)
Saw
very good special effects and i like puzzleing films like this one
4
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
i have watched this film sice i was about 3 and i still know the script
5
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
very good film and a very nice story line
6
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
fuking love it
7
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
my favourite out of the 3 movies
8
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
its ok buts its not brilliant
9
Kevin & Perry Go Large 2000,  R)
Kevin & Perry Go Large
very very funny and it has some really good dance music
10
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
very funny because everything goes wrong in the film.
11
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
i love this film mainly because of the music
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
very good, my favourite of the 3 movies
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
very good and i like the big battle
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
absouletely love it i think it is an excellent film.
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
marvellous
16
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
ever since i saw that film when i was about 4 i always believed my toys came to life at night
17
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
pretty much the same as the other comment for toy story 1
18
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
very good story line but its a bit bad coz the japanese get killed and i like japanese people. lol. :D
19
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
very funny
20
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
beautiful :D
21
Kes 1969,  PG)
Kes
very funny film because it has no script but it is very upsetting at the end
22
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
very hilarious,

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments