My Favorite Movies


  shadowksha's Rating My Rating
1
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
Better then the first! Scary and well made. I'm now a fan of Tammy (Imogen Poots) so I really hope to see the same characters in the next one. There might be a thrid one. :) I cant wait!
2
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
Very very funny! Just go see it and see! ;) Its one for my favorite movies now! And I've seen it twice with plans to see it at least once more in theaters!
3
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Oh my god, theres a reason this movie is a cult classic. If you like guns, bad people being punished, 'Hot Fuzz' or 'The Crow' this movie is perfect for you. Dafoe was great as Detective Smecker. <3 The characters are very slash-able to! ;)
4
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
Guns are such a problem. Mixes humor with tragedy and really makes you wonder why these things happen at all.
5
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Tissue warning! Crying maybe induced. :) Its a very good movie but what I'm really happy to see is a high-budget gay film. That and I'm a Jake Gyllenhaal fan. :) Some people complained that the movie skipped forward in time to often but the movie was trying to cover the whole lives of two men. I didnt think it was a problem. <3 A must see for yaoi/slash fans.
6
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer
Cheerleder + Vampires = Good comdey movie. The movie all BTVS fans look back on and giggle. :)
7
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I loved the new Wonka hes "crazy", dark, and sexy. Your the best Johnny Depp! <3

But I hated the Umpalompas and songs. Suck. :(
8
The Craft 1996,  R)
The Craft
A must see.
9
The Crow 1994,  R)
The Crow
A dark tale about love and revenge. Watching this makes me feel like I'm sinking into a world filled with shadows. A must see movie for any goth!
10
Domino 2005,  R)
Domino
I dont like Knightley buy this was a danm good movie! Domino is so sexy she even gives me a pause. O_O If you love action movies but with good plot give this a try.*g* ;)
11
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
The movie summery is all wrong. This movies more about time-travel and those crimes he commits help people and put really bad men in jail. Donnie's really a good person going more then a little crazy. This move will make you think.
12
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
A must see for goths.
---
Shows how people always react to the unknown and people different then them.

How people are only willing to see what they want. Sheeple.
13
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
Funny in the crazy way. XD
14
Evil Dead 2 1987,  R)
15
Formula 17 2004,  Unrated)
Formula 17
This movie really got to me. The plot summary doesn't tell you what the movies REALLY about. Bai isn't really a playboy, Bai has a phobia for relationships. In dire fear of having his heart broken he ends up only having one-night stands and which leads to everyone thinking he's a cold hearted playboy. When he meets and falls deeply in love with Tien he has to face his fears before he breaks Tien's heart and loses him. Don't worry its a happy ending! :) Its so rare to find a good gay movie that isn't a total comedy or tragedy. I highly recommend this to anyone just looking for gay romance without the tragedy or dumb jokes. A++ ;)
16
The Forsaken 2001,  R)
The Forsaken
I totally recommend this to Slash/yaoi fans. Vampires are the virus&curse type. Sean picks up a clever hitchhiker (Nick) that turns out to be a vampire hunter. Nick is looking to kill one of the original vampires to cure himself before he turns. I'm a big Sean/Nick shipper. :) The girls really more of a side character with few lines. The boys really only have eyes for each other. ;)
17
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz ) 1998,  Unrated)
18
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
A must see.
19
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
A journey in the creation of someone who feels split in two and yet left as half of one. The movies punk-rock music is also very good. I highly rec this to any music-movie fan.
20
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
Dr. Seuss' Horton Hears a Who!
Funny in a crazy crazy way. XD Just ask Vlad! lol
21
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Hot Fuzz is the best action movie ever made! This action movie stands-up and calls all other action movies fascists! Everyone must see this movie for the greater good!
22
Hot Rod 2007,  PG-13)
Hot Rod
LMAO! This movie will break your brain! Funny in a whole new way we have been waiting for! XD
23
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Very very good! I must read the book sometime. :) Howls so damn cool!
24
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Tom Cruise and Brad Pitt dont suck in this movie so dont let them scre you off. Stays true to the book and characters. I really love Lestat but Rice is a ***** that sues her fans.
25
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass )
The manga is better then the anime but the first two movies are good. Kagome gets to kiss Inu-yasha in this. :)
26
Kamikaze Girls 2004,  Unrated)
Kamikaze Girls
Two very very diffrent girls become friends and the movies kinda like a acid-trip sometimes. :) Also very funny. lol
27
The King and the Clown 2005,  Unrated)
The King and the Clown
Don't jump to conclusions with this movie just yet, you have to see it to really know what its about. The two street performers run away from their troop seeking happier lives but things just get worse and worse and worse for them. They're also in love but they never say it and it stays platonic. Their love goes beyond touch and death. The king looks serious and strong but the truth is hes a very mentally weak and insane person. Think insane child with the power to have you tortured and killed on whim. Now your job is to keep him happy. Everything about this movie was emotionally moving and really well done. The speech's that are made and the acting was perfect. Not a movie you'll ever forget. :) Also very very sad.
28
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
O_O If you like crazy of the wall humor this movies for you. Not seeing this movie is almost like not seeing star-wars!
29
Mulan 1998,  G)
30
Pet Shop of Horrors 1999,  Unrated)
Pet Shop of Horrors
Welcome to Count D's pet-shop, a place where no wish or punishment is not bestowed...
Danm it! Why isnt there an anime yet?!!!!!!!! One of my most favorite mangas and all there is a few short OAVS. Pet Shop Of Horrors has good characters, art, plot, and is well known. So why no bigger series? I think we are all missing out on so much more. By the ways this OAV DVD is really good to! ;)
31
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
To this day 'As you wish' is my favorite romance quote. If you haven't seen it your really missing out on the best romance-comedy fairy-tale made for all-ages!
32
Rejected 2000,  Unrated)
Rejected
OMG. LOL.

If you don't like dark humor dont watch this.

If you like dark humor or the Donnie Darko movie you'll like this. :)
33
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
Run Fatboy Run
Very very funny and moving. Simon Pegg is gold. Do not miss out on this movie!
34
School for Scoundrels 2006,  PG-13)
School for Scoundrels
This movie will have you on the edge of your seat and cheering Roger on. I just loved Jon Heder as Roger, I wanted to give him a big hug! He shows you that nice guys can kick major ass to! :) Very funny and well made. A must see for Heder fans! Or just girls that like shy guys. ;)
35
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Oh wow, Depp just blows you away with his Ichabod! He's just such a cute hero. I wanna drag him away and keep him. ;) lol. Very good dark and spooky movie. The perfect movie to watch around Halloween. :)
36
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
This is a horror movie made to be B-rated! Funny and bloody in all the right parts. It even pulls off a few good scares! Remeber though this is more comedy then horror.
37
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
I just really liked this movie. The ship was very realistic like it was really our futures space-ship. Cillian Murphy was great and so were the rest of the actors. I really missed out not seeing it in the theaters. :( The movie would have been stunning on the big screen. I enjoyed the contrast and layers only hinted at in the movie. Theres a screenplay book but I'd love to see this fleshed out into a long novel. :) I <3 this movie! Go see it for yourself.
38
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
The comic was better but the acting was very well done and almost nothing was lost in the switch over from book to movie. But read the comic first just for better prospective. :)
39
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Holy crap, only the Japanese can make such a good gore fest and make a statement about social politics at the same time. The movies message: To much pressure and competition in school and the economy = BAD!!! - You really get to care about the characters in this horror movie. You find yourself dismayed by the lose of life. The movie even gets a few laughs out of you. :) A must see for all horror and gore fans.
40
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II)
Eeveryone died to fast for my tastes in this one. But is very good anyway. :)
41
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Personally I think this was one of the best ideas for a horror movie ever! Twists and surprises keep you on your seat begging for to know what happens next. When ever I watch any of the FD movies they have me spooked for hours after. :) Everything you see for the rest of the day turns into death traps! O_O Its great fun! XD
42
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Warning: Must have a morbid and twisted sense of humor to really enjoy this movie! Way better the the 2nd movie. Don't let that one scare you away because this movies so damn good! The soundtrack was well picked to give you a giggle when people are dying. And OMG the twists and deaths in the movie are even better then the first. The plot and acting wasn't as good as the first but they were okay. :) Give it a try and you may even forgive the 2nd movie. ;)
43
X-Men 2000,  PG-13)
44
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
45
Alien 1979,  R)
Alien
Slow moving but still very good. Classic horror at its best and Sigourney Weaver is such a great actress. You can really hero worship her. :) Strong female characters like this are needed more in movies.
46
Aliens 1986,  R)
47
Alien Resurrection 1997,  R)
48
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
49
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
50
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
51
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
52
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
53
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
54
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
55
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
56
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
57
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
58
Resident Evil 2002,  R)
59
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
Kick ass and better then the first! Just dont fall into some of the major plots holes that show up. ;P
60
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
I wicked cool movie with a ending that will have you begging for more. :)
61
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I just want to give Peter a hug, poor guy. He gives up everything to keep helping others. My favorite super-hero. The movies stays true the name SPIDER-MAN.
62
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Very good but I like the first the best. Dont waste your money on the third movie thou. :P A must see for all Spider-man fans! <3
63
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
64
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
65
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
66
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
The Host (Gwoemul)
The kind of movie that you notice more and gets better every time you watch it. Note: A dark humor movie.
67
Galaxy Express 999 (Ginga Tetsudô Three-Nine) 1979,  PG)
68
Ranma 1/2: Kessen Tôgenkyô! Hanayome o torimodose!! (Nihao My Concubine) 1994,  Unrated)
69
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2)
STAY AFTER THE CREDITS, PEO0PLE!

This movie is very very good. Almost as good as "The Dark Knight"! Do not miss out!

Although old fans may complain that its not true to the old x-files feel but this is based in the future were the characters have started to live different lives and no longer work for the FBI. Of course its going to be different!

It also feels more like a really really good episode and not a movie.

It feels like visiting old friends that you have missed very dearly.

AND MAKE SURE YOU STAY AFTER THE CREDITS. Also a reason people are left with a disappointed impression.
70
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
71
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
72
Watchmen 2009,  R)
73
My Bloody Valentine 3-D 2009,  R)
74
Star Trek 2009,  PG-13)
75
Yes Man 2008,  PG-13)
76
The Proposal 2009,  PG-13)
77
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
78
Whip It 2009,  PG-13)
79
Hanna 2011,  PG-13)
80
Gravitation: Lyrics of Love 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments