Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  shadowfaxwind's Rating My Rating
1
The Eye 2008,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
3
Forrest Gump 1994,  PG-13)
4
The Matrix 1999,  R)
5
Finding Nemo 2003,  G)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
Shrek 2001,  PG)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
12
Pretty Woman 1990,  R)
13
The Godfather 1972,  R)
14
Love Actually 2003,  R)
15
50 First Dates 2004,  PG-13)
16
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
17
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
18
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
film yang panjang durasinya tapi isinya cuma 30% dari bukunya...agak kurang dramatis, kurang menegangkan...tapi tetep menyenangkan
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
23
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
24
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
25
Meet the Parents 2000,  PG-13)
26
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) 2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments