My Favorite Movies
| shadow2ik's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 2 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R)
This is one of my favorite films and excels at 2 levels. First Gael does a fantastic job portraying the legendary Ernesto Che Guevara in his early years as a medical student. Does not fall in the cheap politic slogan and shows the profound social concern of his character. Second, the film shows outstanding landscapes of the beautiful Latin America and I'm sure many people would like to visit after watching this movie. Fantastic!! |
|
| 3 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 4 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 5 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 6 |
Any Given Sunday 1999, R) |
|
| 7 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 8 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 9 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 10 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 11 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 12 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |












