My Favorite Movies


  shaantih's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
Sin City 2005,  R)
3
The Matrix 1999,  R)
4
Running Scared 2005,  R)
5
True Romance 1993,  R)
6
Transformers 2007,  PG-13)
7
Four Brothers 2005,  R)
8
The Butterfly Effect 2004,  R)
9
War of the Worlds 2005,  PG-13)
10
The Notebook 2004,  PG-13)
11
Knocked Up 2007,  R)
12
Step Up 2006,  PG-13)
13
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
14
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
15
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
16
Constantine 2005,  R)
17
Superman Returns 2006,  PG-13)
18
Underworld 2003,  R)
19
50 First Dates 2004,  PG-13)
20
The Green Mile 1999,  R)
21
Taking Lives 2004,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
23
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
24
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
25
The Devil's Advocate 1997,  R)
26
The Longest Yard 2005,  PG-13)
27
The Last Samurai 2003,  R)
28
Little Buddha 1994,  PG)
29
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
30
Twister 1996,  PG-13)
31
Gandhi 1982,  PG)
32
Walking Tall 2004,  PG-13)
33
Vanilla Sky 2001,  R)
34
The Life of David Gale 2003,  R)
35
The Number 23 2007,  R)
36
Empire Records 1995,  PG-13)
37
Practical Magic 1998,  PG-13)
38
The Cell 2000,  R)
39
Interview with the Vampire 1994,  R)
40
Dazed and Confused 1993,  R)
41
Mallrats 1995,  R)
42
Across the Universe 2007,  PG-13)
43
Face/Off 1997,  R)
44
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
45
Finding Nemo 2003,  G)
46
Almost Famous 2000,  R)
47
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
48
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
49
The Crow 1994,  R)
50
Wanted 2008,  R)
51
Pan's Labyrinth 2006,  R)
52
The Lost Boys 1987,  R)
53
The Frighteners 1996,  R)
54
Flatliners 1990,  R)
55
The Family Stone 2005,  PG-13)
56
SLC Punk 1998,  R)
57
Pineapple Express 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments