Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sgtsin103's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
I even own the same kind of Kilt. Love this movie.
2
Rob Roy 1995,  R)
3
Michael Collins 1996,  R)
4
Platoon 1986,  R)
5
Full Metal Jacket 1987,  R)
6
Heavy Metal 1981,  R)
7
Heavy Metal 2000 2000,  R)
8
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
9
Hamburger Hill 1987,  R)
10
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
11
Convoy 1978,  PG)
12
The Patriot 2000,  R)
13
Patriot Games 1992,  R)
14
Billy Jack 1971,  PG)
15
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
16
Sling Blade 1996,  R)
17
The Departed 2006,  R)
The Departed
Good, Filmed in Brooklyn at my office.
18
A Few Good Men 1992,  R)
19
The Blues Brothers 1980,  R)
20
Blues Brothers 2000 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments