My Favorite Movies


  sgitheanach's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
a true cult classic, defenetly quintin tarantino at his finest
2
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
one of the best directional debuts i've ever seen!
3
Scarface 1983,  R)
Scarface
al pacino at his best!
4
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
the greatest western of all time
5
True Romance 1993,  R)
True Romance
a romance movie, with attitude
6
Sin City 2005,  R)
Sin City
a masterpiece, robert and frank really, got me into the green screen effect!
7
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
unbelievibly fantastic, specail effects
8
Saw 2004,  R)
Saw
i loved the twist at the end!
9
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
such an amazing ending!
10
Die Hard 1988,  R)
11
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
i used to fake being ill, so i could stay of school to watch this movie
12
Rocky 1976,  PG)
Rocky
a master piece, a true underdog story
13
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
one of the best rocky movies in my opinion
14
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
another classic christmas movie, and another i used to stay off school just to watch
15
Lethal Weapon 2 1989,  R)
16
The Terminator 1984,  R)
17
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
18
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
i love the chase scene on the motorway, in this one
19
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
wow
20
Rocky Balboa 2006,  PG)
21
Rocky IV 1985,  PG)
22
Rocky III 1982,  PG)
23
The Godfather 1972,  R)
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
amazing specail effects
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
28
Lethal Weapon 3 1992,  R)
29
Lethal Weapon 4 1998,  R)
30
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
31
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
32
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
33
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
transformers, robots in disguise
34
GoodFellas 1990,  R)
35
Casino 1995,  R)
36
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
37
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
38
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
39
Hudson Hawk 1991,  R)
40
Mission Impossible 1996,  PG-13)
41
Constantine 2005,  R)
42
Jackie Brown 1997,  R)
43
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
44
Snatch 2001,  R)
45
Saw III 2006,  R)
46
Top Gun 1986,  PG)
47
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
really good, but a bit too corny at some points!
48
Footloose 1984,  PG)
49
Saw II 2005,  R)
50
Rocky V 1990,  PG-13)
51
Grease 1978,  PG)
52
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments