My Favorite Movies


  1. sfunix
  2. Paul

I Give list a short description

  sfunix's Rating My Rating
1
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
best batman... ever!
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
freakin' awesome
3
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
favorite movie, period.
4
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
Glengarry Glen Ross
"the people are insane, they just like talking to salesman"
5
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
great movie, but read the book!
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
7
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
let me tell you about my mother
8
Dark City 1998,  R)
9
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
one of my favorites
10
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
11
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
I read the book back when Scentless Apprentice by Nirvana came out. it was an awesome book and dare I say it, an awesomer movie. Film really adds another dimension to this story.
12
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
awesome.. twisted..
13
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
great movie, but the book was better..
14
The Matrix 1999,  R)
15
8 Mile 2002,  R)
16
The Godfather 1972,  R)
17
Taxi Driver 1976,  R)
18
Ghostbusters 1984,  PG)
19
The Big Lebowski 1998,  R)
20
Killing Zoe 1994,  R)
21
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
great movie, disaster at every turn. +1 star for Johnny Greenwood's soundtrack!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments