My Favorite Movies


  SFG71magic's Rating My Rating
1
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
"I would rather have had one breath of her hair, one kiss of her mouth, one touch of her hand, than eternity without it."

"I can't see you but I know you're there."



"Well, who are you visiting? Mr. Messinger?"



"You."



My Favourite movie ever.
2
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
The best picture ever created.
3
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
11/09/09
"Truth is stranger than fiction."
One of my favourite movies ever.
4
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
The Great of the Greatest
5
La Sconosciuta (The Unknown) (The Other Woman) 2006,  R)
6
Single White Female 1992,  R)
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
03/09/09
"Fear can hold you prisoner. Hope can set you free."
9
It Could Happen to You 1994,  PG)
10
Happy-Go-Lucky 2008,  R)
Happy-Go-Lucky
Great and Not For Everyone.
11
Blow 2001,  R)
Blow
One of my favourite movies ever.Johnny Depp Best movie so far.
12
Girl, Interrupted 1999,  R)
13
The Interpreter 2005,  PG-13)
14
Lethal Weapon 4 1998,  R)
15
Stay 2005,  R)
16
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
23/09/09
"This Summer Jason Bourne Comes Home."
17
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
18
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
19
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
20
Punch-Drunk Love 2002,  R)
21
Eastern Promises 2007,  R)
Eastern Promises
19/08/09
22
Birthday Girl 2001,  R)
23
Waitress 2007,  PG-13)
Waitress
I like it so much.
24
Wicker Park 2004,  PG-13)
25
If Only 2004,  PG-13)
26
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
27
Another Life 2001,  Unrated)
28
Notes on a Scandal 2006,  R)
29
Minority Report 2002,  PG-13)
30
Far and Away 1992,  PG-13)
31
The Chamber 1996,  R)
32
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
Tom Cruise best performance i think.
33
The Machinist 2003,  R)
34
Batman & Robin 1997,  PG-13)
35
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
A MASTERPIECE.The best of its kind.
36
Autumn in New York 2000,  PG-13)
37
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
I envy this character.
38
The Patriot 2000,  R)
39
Braveheart 1995,  R)
40
The Missing 2003,  R)
The Missing
Out-standing performance by two of my favourite actors.
41
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
42
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
I like the story and the performance . I do not care if the story was right or not . iam interested only in the movie as a movie.
43
Atonement 2007,  R)
44
Mystic River 2003,  R)
45
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
46
Unfaithful 2002,  R)
47
Red Corner 1997,  R)
48
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Se7en sins. Se7en ways 2 Die.
49
The Village 2004,  PG-13)
The Village
"I: Let the bad color not be seen. It attracts them. II: Never enter the woods. That is where they wait. III: Heed the warning bell, for they are coming."
One of my fav and Shyamalan greatest movie ever.
This is what i call a SCARY moive.
50
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
51
Possession 2002,  R)
52
Sylvia 2003,  R)
Sylvia
Paltrow best performance.
53
Thumbsucker 2005,  R)
54
Gone for A Dance (J'aurais voulu être un danseur) 2007,  Unrated)
55
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
56
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
57
Inside Man 2006,  R)
58
Training Day 2001,  R)
Training Day
Denzel Washington is the king.
59
One Hour Photo 2002,  R)
60
Adaptation 2002,  R)
61
Hitch 2005,  PG-13)
62
Double Jeopardy 1999,  R)
63
Election 1999,  R)
Election
Great Great Great.
64
The Prestige 2006,  PG-13)
65
Les Miserables 1998,  PG-13)
66
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
67
Entrapment 1999,  PG-13)
68
JFK 1992,  R)
69
Asylum 2005,  R)
70
The Secret Life of Words 2005,  Unrated)
71
Goya's Ghosts 2006,  R)
72
The Pianist 2002,  R)
73
Awake 2007,  R)
Awake
Lena Olin was fantastic in this movie.
74
The Island 2005,  PG-13)
75
The Ladykillers 2004,  R)
The Ladykillers
Very very funny.
24/08/09
76
Auggie Rose (Beyond Suspicion) 2000,  R)
77
In the Valley of Elah 2007,  R)
In the Valley of Elah
09/09/09
"Sometimes finding the truth is easier than facing it."
I dont know what to say about Tommy Lee Jones in this movie.I think that this is one of his best movies.My favourite scene when the father tells the mother on the phone about the death of their son.Despite her little role,the great actress Susan Sarandon manages to convey the feeling of the grieving mother.
78
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
"How do you hold on to someone you've never met?"
79
The Life of David Gale 2003,  R)
The Life of David Gale
The crime is clear. The truth is not.
80
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
"Where does a mother end and a daughter begin? "

one of michelle best performance.
81
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
Mozart and the Whale
"They don't fit in. Except together."
82
Monday After the Miracle 1998,  PG)
Monday After the Miracle
Excellent performance by Moira Kelly.
83
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Very funny.Will Ferrell is a professional comedian actor.
84
The Hurricane 1999,  R)
85
36 quai des orfevres 2004,  Unrated)
36 quai des orfevres
This is the first time to see Gérard Depardieu in a villian role.However, as he is a genius actor, he did it very well.
86
Misery 1990,  R)
Misery
"This Christmas there will be... Misery."
Out-standing performance by both of them.
87
Firelight 1997,  R)
Firelight
One of my favorite romantic movies.
88
Mumford 1999,  R)
Mumford
"Some towns have all the fun."
89
Mad Love 1995,  PG-13)
Mad Love
Drew best perfoemance.
90
Déjà Vu 2006,  PG-13)
91
Shining Through 1992,  R)
92
25th Hour 2003,  R)
93
Breach 2006,  PG-13)
94
Up at the Villa 2000,  PG-13)
Up at the Villa
"Danger is the ultimate attraction."
95
Sommersby 1993,  PG-13)
96
The Singer (Quand j'etais chanteur) 2006,  Unrated)
The Singer (Quand j'etais chanteur)
28/09/09
"Sometimes love can be found in the most unexpected places."
97
Hallam Foe (Mister Foe) 2007,  R)
Hallam Foe (Mister Foe)
30/09/09
"Some people see life differently."
98
Enchanted 2007,  PG)
99
Signs 2002,  PG-13)
100
Enemy Mine 1985,  PG-13)
101
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Best humor movie ever.
102
Eye of the Beholder 1999,  R)
103
Dark City 1998,  R)
104
Michael Collins 1996,  R)
105
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
He lived to find beauty. He killed to possess it.
106
Children of Men 2006,  R)
107
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
A Tim Burton movie which takes you to a different world.
108
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Winona Forever
109
Sleepy Hollow 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments