My Favorite Movies
| sezzac155's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 4 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Transformers: Revenge of the Fallen 2009, PG-13) |
|
| 6 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 7 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 8 |
The Spiderwick Chronicles 2008, PG)
This is a really good film. i wanted to see it for a laugh as it was meant to be scary even though it was only PG an that was what i got there were some really funny bits in it. Also it was surprisingly scary. kinda jumpy suspence. the special effect were alsome aswell. Totally recomend people to see this. |
|
| 9 |
Dickie Roberts - Former Child Star 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 11 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 12 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 13 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 14 |
Big Fat Liar 2002, PG) |
|
| 15 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Cheaper by the Dozen 2 2005, PG) |
|
| 17 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 18 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 19 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 20 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 21 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 22 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 23 |
Wanted 2008, R) |
|
| 24 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 25 |
It's Complicated 2009, R)
lol. so so funny. the start was a bit slow however, the rest of the film makes up for it. Although it was funny it did have sad even depressing times This was executed for the optimal effect placing a incredibly funny scene right before a really sad moment. Steve Martin was hilarius as normal and John Krasinski had some really funny quotes and scenes as well. |

























