My Favorite Movies


  sexydeadstar's Rating My Rating
1
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
2
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
3
Day Watch 2007,  R)
4
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2007,  Unrated)
Les Chansons d'Amour (Love Songs)
Absolutely one of my favourite films.
5
Suicide Club 2002,  R)
6
Casshern 2004,  Unrated)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
S. Darko: A Donnie Darko Tale 2009,  R)
9
Pan's Labyrinth 2006,  R)
10
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
11
The Suicide Song 2007,  Unrated)
12
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
13
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
14
Azumi 2003,  Unrated)
15
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
16
Chakushin ari 2 (One Missed Call 2) 2005,  R)
17
Chakushin ari final (One Missed Call Final) 2006,  R)
18
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
19
The Eye 2 (Gin gwai 2) 2004,  R)
20
Khon len khong (Art of the Devil) 2004,  Unrated)
21
Long khong (Art of the Devil 2) 2005,  Unrated)
22
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
23
Oldboy 2004,  R)
24
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
25
Kataude mashin gâru (The Machine Girl) 2007,  Unrated)
26
Tôkyô Zankoku Keisatsu (Tokyo Gore Police) 2008,  Unrated)
27
Paris Je T'aime 2006,  R)
28
Them (Ils) 2006,  R)
29
Trainspotting 1996,  R)
30
Hard Candy 2005,  R)
31
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
32
MirrorMask 2005,  PG)
33
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
34
Sunshine 2007,  R)
35
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
36
Reincarnation (Rinne) ,  R)
37
Disturbia 2007,  PG-13)
38
American History X 1998,  R)
39
28 Days Later 2002,  R)
40
Final Destination 3 2006,  R)
41
Queen of the Damned 2002,  R)
42
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
43
Cry Wolf 2005,  PG-13)
44
Acacia 2004,  R)
45
Labyrinth 1986,  PG)
46
House on Haunted Hill 1999,  R)
47
Sleepy Hollow 1999,  R)
48
Shaun of the Dead 2004,  R)
49
An American Werewolf in London 1981,  R)
50
Girl, Interrupted 1999,  R)
51
American Psycho 2000,  R)
52
The Monster Squad 1987,  PG-13)
53
Beetlejuice 1988,  PG)
54
From Hell 2001,  R)
55
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
56
The Grudge 2004,  PG-13)
57
Session 9 2001,  R)
58
Something Wicked This Way Comes 1983,  PG)
59
Mean Creek 2003,  R)
60
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
61
The Amityville Horror 2005,  R)
62
The Fifth Element 1997,  PG-13)
63
SLC Punk 1998,  R)
64
The Lost Boys 1987,  R)
65
Stephen King's It 1990,  Unrated)
66
Antitrust 2001,  PG-13)
67
Beautiful Thing 1996,  R)
68
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
69
The Invisible 2007,  PG-13)
70
28 Weeks Later... 2007,  R)
71
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Even though this film has been in theatres for weeks already the theatre was completely packed and we were forced to sit in the 2nd row in the very front row. My neck was killing me afterwards but I think it was worth it.

This film was absolutely amazing. Hollywood finally did something right, although this does NOT redeem them for all their past failures in the least. Nothing is capable of doing that =]. The action was constant, The effects were amazing, The acting was superb. The only thing I didn't enjoy so much about it was ALL the product placement... GM Being the autobots, Nokia / Coca-Cola Product Soda Machine / Other random car[don't remember the make] / and an Xbox being turned into decepticons? But other then that it was absolutely great, I highly recommend it to any / all of you.
72
Unrest 2006,  R)
73
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
74
V for Vendetta 2006,  R)
75
The Descent 2005,  R)
76
Requiem for a Dream 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments